Uzroci
Najčešći uzrok urološki hitnog stanja je veoma bolan i zove se uvrtanje (torzija) testisa.
Muškarci imaju dva testisa koja su smeštena u skrotumu. Vrpca poznata kao spermatična vrpca nosi krv do testisa. Kada muškarac doživljava torziju testisa, ova vrpca se uvrće. Kao rezultat toga, utiče na protok krvi i tkiva u testisu mogu da počnu da umiru.
Torzija testisa je neuobičajeno stanje i pogađa samo oko 1 u 4.000 mladih muškaraca. Torzija je najčešća kod adolescenata. Međutim, stariji muškarci i odojčad takođe mogu da dožive ovo.
Većina muškaraca koji imaju torziju testisa se rađaju sa većim rizikom za ovo stanje, iako to možda ne znaju. Normalno, testisi ne mogu slobodno da se kreću unutar skrotuma. Okolno tkivo je jako i pruža im podršku. Muškarci i dečaci koji iskuse torziju testisa ponekad imaju slabije vezivno tkivo u skrotumu.
Ako imate ovaj deformitet, vaši testisi mogu više slobodno da se kreću u skrotumu. Ovaj pokret povećava rizik od toga da spermatična vrpca postane uvrnuta.
Testikularna torzija može da se javi nakon povrede prepona. Brz rast tokom puberteta takođe može dovesti do toga. Stanje se može javiti u bilo kom trenutku. Torzija testisa se može pojaviti kada neki čovek spava ili kad se angažuje u fizičkoj aktivnosti. Sportske povrede mogu da izazovu torziju testisa. Kao preventivni korak, čovek može nositi zaštitu prilikom kontaktnih sportova.
Torzija testisa se obično javlja samo u jednom testisu. Bilateralno uvijanje, kada su oba testisa istovremeno uključena, je izuzetno retko.
Simptomi
Bol i oticanje skrotuma su glavni simptomi torzije testisa. Pojava bola može biti sasvim iznenadna, i bol može biti jak. Oticanje može biti ograničeno samo na jednu stranu, ili može doći u celom skrotumu. Možete primetiti da je jedan testis veći od drugog. Neki muškarci takođe doživljavaju:
- vrtoglavicu
- mučninu
- povraćanje
- izrasline u skrotumu
- krv u spermi
Postoje i drugi potencijalni uzroci jakog bola testisa, kao što je epididimitis, ali ipak treba shvatiti ove simptome ozbiljno i tražiti hitnu terapiju.
Dijagnoza
Testovi se mogu koristiti za dijagnozu torzije testisa. Oni uključuju:
- fizički pregled
- analiza urina, u potrazi za infekcijom
- snimanje skrotuma.
Tokom fizičkog pregleda, lekar će proveriti oticanje skrotuma. On takođe može pritisnuti unutrašnjost butine. To obično izaziva da se testisi kontrakuju. Međutim, ovaj refleks može nestati ako imate torziju testisa.
Možda će biti potreban ultrazvuk skrotuma. To pokazuje protok krvi u testise. Ako je niži od normalnog, može biti da patite od torzije testisa.
Lečenje
Torzija testisa je hitan slučaj, ali mnogi adolescenti se ustručavaju da kažu da osećaju jak bol ili da traže tretman odmah. Nikad ne treba zanemariti oštar bol testisa.
To je moguće da neki ljudi dožive ono što je poznato kao torzija sa prekidima. Ovo dovodi do toga da čovek ima torziju testisa i ispravljanje testisa. Zato što će se uslov verovatno ponoviti, važno je da tražite tretman, čak i ako bol postaje oštar i onda splasne.
Hirurška procedura
Hirurška popravka se obično traži za lečenje torzije testisa. U retkim slučajevima, vaš lekar će možda moći da ispravi spermatičnu vrpcu rukom. Operacija se izvodi što je brže moguće da se obnovi protok krvi u testise. Ako je protok krvi odsečen više od šest sati, testikularno tkivo može da umre. Pogođeni testis bi onda trebao da bude uklonjen.
Hirurška detorzija se izvodi u opštoj anesteziji. Vaš lekar će napraviti mali rez u skrotumu i ispraviti spermatičnu vrpcu. Tanki konci će se koristiti da bi se testis održao u mestu u skrotumu. Ovo sprečava da se rotacija ponovo javlja. Hirurg zatvara rez sa šavovima.
Posledice
Torzija testisa može izazvati sledeće posledice:
Oštećenje ili smrt testisa. Kada se torzija testisa ne leči na nekoliko sati, blokirani protok krvi može izazvati trajno oštećenje testisa. Ako se testis teško ošteti, mora biti hirurški odstranjen.
Nemogućnost da imate decu. U nekim slučajevima, oštećenja ili gubitak testisa utiču na čovekovu sposobnost da ima decu.
Prognoza
95% muškaraca lečenih od torzije testisa u roku od šest sati od pojave bola na kraju ne zahtevaju uklanjanje testisa. Međutim, procenjuje se da 90% muškaraca zahteva hirurško uklanjanje testisa ako se lečenje sprovede 48 ili više sati nakon što bol počne.
Uklanjanje testisa, pod nazivom orhiektomija, može da utiče na proizvodnju hormona kod beba. To takođe može uticati na buduću plodnost smanjenjem spermatozoida.
Ako vaše telo počinje da proizvodi anti-sperma antitela zbog torzije, ovo takođe snižava pokretljivosti sperme (sposobnost spermatozoida da se pokreću).
Trebalo bi da tražite hitnu medicinsku pomoć odmah ako sumnjate da vi ili vaše dete doživljavate torziju testisa da bi izbegli moguće komplikacije. Hirurgija za torziju testisa je veoma efikasna ako se stanje rano dijagnostikuje.