Namirnice koje (ne) goje

Ako uvedete ove namirnice u svoj jelovnik, dobićete sve neophodne proteine i vitamine, a nećete morati da brinete o holesterolu i mastima.

Jedan od najčešćih saveta koji možeš čuti je da pojedeš onoliko hrane koliko ti je potrebno da se osećaš sitom. Međutim, sve namirnice nisu iste i jednako ne uzrokuju osećaj sitosti.

Paprimer, da bi se osećala sitom, trebala bi jesti količinu pilećih prsa koja odgovara unosu od 200 kcal, dok bi za isti učinak trebala pojesti količinu čokoladne torte energetske vrednosti 500 kcal.

Dakle, neke namirnice jednostavno bolje i brže zadovoljavaju osećaj gladi. Takve namirnice imaju nekoliko karakteristika:

veliki volumen – istraživanja su pokazala da volumen pojedene hrane ima značajan uticaj na osećaj sitosti;

visok udeo proteina – proteini uzrokuju bolji osećaj sitosti u odnosu na ugljikohidrate i masti;

visok udeo vlakana – vlakna su voluminozna, usporavaju prolazak hrane kroz probavni sistem i pomažu da se osećaš sitom duže vreme;

niska energetska gustoća – to znači da, u odnosu na svoju masu, namirnica ima vrlo malo kalorija.

Namirnice koje ne goje

Koje su to namirnice koje ne goje? Navešćemo neke od namirnica koje ne goje, a veoma su hranljive i značajne za vaše zdravlje.

  • spanać
  • celer
  • ljubičasti kupus
  • karfiol
  • paprika
  • brokoli
  • kelj
  • šargarepa
  • smeđi pirinač
  • banana
  • breskve
  • jabuke
  • bezmasni jogurt
  • ovsena kaša

Da li testenine goje ?

Poznato je da su se testeninama hranili arapski osvajači u 7. veku, a recept za spravljanje namirnice od brašna, pirinča i vode preneli su Sicilijancima pet vekova kasnije. Zahvaljujući maštovitosti italijanskih i španskih kuvara, specijaliteti od testa danas su na menijima gotovo svih svetskih restorana, a špagete, makaroni, lazanje, lisnati kroasani i grisine spremaju se na bezbroj različitih načina, u najneverovatnijim kombinacijama. Bez obzira na doba godine i zemlju u kojoj se nađete, ovi produkti su pravi izbor za hranljiv obrok. Iako sadrži samo 150 kalorija, porcija čiste paste obezbediće organizmu potrebne proteine, mangan, selen, gvožđe i magnezijum. Pored toga što je ukusno, testo pomaže telu da oslobodi neophodnu energiju, reguliše nivo glukoze u krvi, poboljšava raspoloženje, rad srca i mišićnu funkciju, pa se zbog toga često nalazi u jelovniku sportista i ljudi koji se bave teškim fizičkim poslovima.

Iako mnogi smatraju da su testenine visokokalorična namirnica koja goji, prema istraživanjima dijetologa iz Instituta u Masačusetsu, u pitanju je hrana s najnižim procentom masnoća – od 0,3% do 2,4%. Međutim, kalorijsku vrednost testa znatno povećavaju sosevi, me,so ili salate, odnosno većina gustih, začinjenih priloga.

Testenina kao saveznik u dijeti?
Za poznatih 300 vrsta testenina uvaženo je mišljenje da su hrana koja pospešuje gojenje. Međutim, nedavna istraživanja o uticaju ishrane na debljanje pokazuju sasvim suprotno – testenina čuva mišićnu masu, hraneći organizam proteinima, ugljenim hidratima i vitaminima iz B-grupe. Upravo ugljeni hidrati, kao najznačajnija komponenta većine italijanskih specijaliteta, sadrže potrebne dnevne doze za pravilno funkcionisanje organizma. Prema mišljenju nutricionista, kontinuirano izbegavanje unosa 130 do 150 grama ugljenih hidrata na dnevnom nivou – može biti uzrok gihta ili kamena u bubregu, osećaja zamora i malaksalosti.

Zato, posebno ako se odlučujete za dijetu, ne izbacujte testenine iz upotrebe, ali ih i ne prelivajte punonaasnim sosovima koji goje. Uz saft od belog luka i maslinovog ulja, u kombinaciji sa zdravim povrćem, testenine su namirnica koju možete uvrstiti u jelovnik bar dvaput nedeljno. Dakle, umesto da se odričete ukusne hrane jer smatrate da goji , promenite režim ishrane, to jest način na koji kombinujete testo s drugim namirnicama.

Šta jesti?
Bez obzira na činjenicu što su makaroni baš ukusni s prelivom od paradajza ili mlevenog mesa, ukoliko se borite s viškom kilograma, kombinujte povrće s testom. Stručnjaci ističu da je kombinovanje testenine sa svinjskim i goveđim mesom loša ideja, jer se ove namirnice vare s različitim enzimima, zbog čega se nijedno ne svari u potpunosti. Za lagani ručak, skuvajte spanać i servirajte ga uz testenininu, a preko toga sitno naseckajte luk pa sve prelijte s nekoliko kapi maslinovog ulja. Špagete se mogu jesti i u kombinaciji sa slatkom nemasnom pavlakom, limunovim sokom i biberom, uz dodatak dinstanih šampinjona i luka, pomešanih s kockicama tune ili neke druge ribe. Ako ste na korak da odustanete od dijete, pronađite sastojak koji ne goji, a savršeno se stapa sa ukusom paste. Da bi sve što ste pojeli bilo pravilno svareno, ne zaboravite da pijete dosta tečnosti. Čaša vina i dnevna preporučena doza vode okrepiće vam telo i regulisati metabolizam.

Zaključak
Bilo da imate problema s viškom kilograma ili ne, zdrava ishrana ne podrazumeva odricanje od pojedinih namirnica, zato što smatrate da goje već njihovu adekvatnu pripremu i umerenu konzumaciju. Isto pravilo važi i za testenine. Ne izbacujte ih iz ishrane, jer ćete organizmu uskratiti bitne nutrijente, ali se potrudite da poštujete uputstvo s kesice za pripremu testa i da u svakom obroku kombinujete sastojke koji vam neće poremetiti metabolizam. Jedite što više povrća, ribe, belog pilećeg mesa, svežih salata u maslinovom ulju ili limunovom soku.