Upotreba
Da li ste čuli za čudesno lekovito drvo nim? Ovo drvo u Indiji, gde inače i uspeva, zovu ”prirodna apoteka”, iz razloga što se svi delovi ovog drveta mogu koristiti u lekovite svrhe. Više od 140 aktivnih jedinjenja je izolovano iz ove tropske biljke.
Najšire korišćeni delovi drveta nim su seme, listovi i kora.
Nim seme – nim ulje (upotreba)
Nim ulje, najpopularniji produkt ove biljke, se dobija iz jezgra semena, a semena jezgra mogu sadržati čak 50% ulja. U zapadnom svetu, nim ulje je uglavnom poznato i cenjeno kao bezbedan i efikasan insekticid. Nim ulje je veoma popularno za upotrebu kod baštovana koji uzgajaju organsko povrće. Takođe se koristi kao prirodan repelent za insekte, kao bezbedna i efikasnija alternativa protiv štetnih insekata.
Nim ulje je takođe sastojak u mnogim proizvodima za negu kože.Koristi se u sapunima, ali postoje i šamponi, losioni, kreme itd. sa ekstraktom ove čudesne biljke.
Pored toga, ovo ulje je cenjeno zbog svog ogromnog raspona kada je medicinska upotreba u pitanju. Semeno jezgro sadrži najveću koncentraciju aktivnih supstanci u nim drvetu.
Upozorenje: ulje semena nim može biti otrovno i ne treba ga uzimati interno!
Nim listovi (prah, čaj) – upotreba
Listovi biljke nim su najviše korišćeni i najlakše dostupan izvor lekovitih sastojaka. Lišće sadrži iste aktivne sastojke kao semena, samo u znatno nižoj koncentraciji. Listovi su dostupni tokom cele godine, jer je nim biljka zimzelena. Seme je očigledno dostupno samo jednom godišnje.
Veoma je lako napraviti prirodne preparate od lišća nima.
Nim prah i ekstrakti se koriste u proizvodima za negu kože, ulja za kosu, u pastama za zube i tečnostima za negu oralne duplje, i oni takođe imaju široku medicinsku upotrebu.
Mnogi travari preporučuju žvakanje lišća nima, uzimanje kapsula ispunjenih prahom od suvog lišća ili pijenje gorkog nim čaja. Listovi čiste krv, pomažu kod tegoba gastrointestinalnog sistema (protiv čira!), podržavaju jetru i jačaju imuni sistem.
Nim je veoma moćna biljka. Najbolje je pitati kvalifikovanog travara pre upotrebe, i nemojte koristiti biljku interno tokom dugih perioda. Međutim, topikalna upotreba ekstrakta lista i paste je sigurna.
Nim kora – upotreba
Kora sadrži veću koncentraciju aktivnih sastojaka nego lišće, a izuzetno je bogata sastojcima sa antiseptičnim i anti-inflamatornim dejstvom. Nim kora je vrlo efikasna kada je lečenje gingivitisa (bolesti desni) u pitanju.
Biljka nim
Drevno nim stablo iz Azije, koje brzo raste i dugo živi, je izvor lekovitih prirodnih ekstrakata već hiljadama godina.
Sa istorijom koja se proteže od početka hinduizma kroz modernu eru, za nim stablo je dokazano da je vredna biljna pomoć u svakodnevnom životu i za podršku kod bolesti i iritacija. Kako se sve više istraživanja radi sa pozitivnim rezultatima, tako ljudi više uče o ovoj biljci, a njena primena će postati deo svakodnevnog prirodnog lečenja mnogih pojedinaca.
Nim drvo je član porodice mahagonija – Meliaceae i predstavlja blisku sličnost sa Chinaberri drvetom. Latinski naziv za nim biljku je Azadirachta indica. Nim drvo je poreklom iz zemalja Azije, pre svega iz Indije, Mjanmara, Bangladeša i Pakistana. U Indiji, nim drvo se od milja zove ”prirodna apoteka” – jer se svi delovi drveta koriste u raznim oblicima za prirodno lečenje. Nim biljka je izdržljivo zimzeleno drvo koje može da opstane u uslovima suše usled odbacivanja većine svojih listova, ali se ubrzo vraća sa svojim bujnim zelenilom pri povratku vlažnosti zemljišta. Nim stablo veoma brzo raste i daje bujno lišće, koje može brzo opasti usled suše kako bi se zaštitio ostatak drveta. Ovaj kvalitet čini nim drvo izuzetno otpornim na nepovoljne uslove sredine; prvenstveno je rasprostranjeno u tropskim i suptropskim zonama. Cvetovi su veoma prijatnog mirisa i bele boje, a plod drveta biljke nim je mala koštunica sa gorko-slatkastom pulpom (podseća izgledom na maslinu). Nim listovi su široko traženi i veoma se cene, kako mogu da se koriste za različite stvari.
Nim prah
Nim prah se dobija sušenjem i mlevenjem listova nima ili mešavinom lišća, cveća, semena, plodova i kore. Nim prah je dostupan i kao kapsule i tablete. Dostupan je i u biljnim kapsulama, kada se uzima kao biljni suplement za podršku imunom sistemu i kao deo režima za podršku zdravog nivoa šećera u krvi. Nim prah se može koristiti i za pripremu čaja, koji se koristi kao antibiotik i antivirusni tretman.
Neke od najznačajnijih zdravstvenih prednosti nim praha uključuju njegovu sposobnost za lečenje peruti, smiruje iritacije, štiti kožu, jača imuni sistem, smanjuje upale, ubrzava zarastanje rana, leči želudačne tegobe, usporava proces starenja, povećava zdravlje skalpa i kose, održava zdravlje polnih organa, tretira različite oblike raka, i može se koristiti za upravljanje/lečenje dijabetesa.
Mnogi od lekovitih jedinjenja koji se nalaze u nim prahu imaju antibakterijske, antiinflamatorne i druge osobine – pa mogu takođe da tretiraju stomatološka oboljenja i drže zube i desni zdravim. Nim prah može da se koristi kao prirodna pastu za zube za čišćenje zuba.
Nim prah za lice, i kožu, protiv bora
Krema za negu i lečenje kožnih bolesti je mesto gde nim biljka zaista sija! Nim prah za lice i kožu ima pregršt pozitivnih dejstava. Izuzetno je efikasan u eliminisanju bakterijske i gljivične infekcije ili parazita. Antivirusna aktivnost ovog praha može tretirati bradavice i herpes, nim prah smiruje upalu i smanjuje crvenilo, vlaži kožu i čuva je elastičnom, čak može ublažiti ožiljke i pigmentacije, a koristi se protiv raznih dermatitisa, ekcema, psorijaze i svraba.
U pogledu tretiranja akni, preporučuje se nim pasta – koja se dobija mešanjem nim praha sa vodom, da eliminiše suvišan sebum i bakterije koje mogu da pogoršaju stanje. Antibakterijska priroda nima će takođe pomoći u sprečavanju budućih akni, dok će antioksidansi u nimu pomoći da se smanje ožiljci i zadržati kožu svežom i čistom.
Nim prah je odličan i protiv bora, jer ima adstrigentna svojstva, što smanjuje šanse za opuštanje kože ili pokazivanja znaka starenja i bora na koži. Ovo je zbog masnih kiselina u ulju biljke nim, kao i visokog sadržaja vitamina E.
Kada se nim pasta primenjuje kao maska za lice, deluje kao odličan eksfolijant, a takođe može smanjiti veličinu pora, što će pomoći da se spreči razvoj bubuljica.
Nim prah je odličan protiv gljivica – možete naneti nim pastu direktno na zaraženim delovima tela, uključujući i atletsko stopalo. Antifungalni efekti aktivnih organskih sastojaka nima su brzo i visoko efikasni, ostavljajući vaš imuni sistem i kožu netaknutim.
Zahvaljujući antivirusnom svojstvu, nim prah protiv herpesa takođe daje odlične rezultate (možete naneti nim pastu na hladne rane od herpesa).
Ako patite od upale sinusa, koristite rastvor od nim praha, odnosno jači čaj od nim praha umesto kapi za nos. Nakapajte u nos dve kapljice ujutru i uveče.
Nim prah nuspojave
Uprkos ovom širokom spektru potencijalno korisnih zdravstvenih prednosti, postoje neki neželjeni efekti povezani sa ovom biljkom.
Nim prah – nuspojave: prvo, ne treba da se koristi ili da ga konzumiraju bebe ili mala deca, kao i oni sa postojećim tegobama bubrega ili jetre (oni bi svakako trebalo prvo da konsultuju lekara pre upotrebe nim praha, ulja ili čaja). Postoji šansa zamora u vezi sa nim prahom, zbog njegovog blago sedativnog dejstva, pa budite oprezni, posebno u kombinaciji sa drugim lekovima.
Upozorava se na to da je nim seme toksično u velikim dozama, a za nim ulje je prijavljeno da je izazvalo trovanja kod novorođenčadi i male dece. Uverite se da uzmete nim prah od renomiranog dobavljača i da ga koristite samo prema uputstvu. Ako koristite nim prah kao melem za kožu ili za čišćenje zuba, testirati ga na alergijske reakcije trljanjem male količine na unutrašnjoj strani lakta.
Obratite se svom lekaru pre upotrebe bilo koje vrste nim proizvoda za lečenje infekcija ili neko drugo medicinsko oboljenje.
Nim ulje
Nim ulje je oporo, žuto-smeđe ulje koje se može naći u semenima drveta biljke nim. Često se koristi kao alternativa sintetičkih, hemijski-baziranih repelenata i tretmana za vaške. Ulje nima sadrži jedinjenja sa potencijalnim antiinflamatornim osobinama, koje mogu ublažiti simptome nekih kožnih oboljenja. Međutim, nerazblaženo nim ulje je moćno i može iritirati kožu ili skalp. Razblaživanje ulja nima sa nekim nosećim uljem, losionom ili šamponom pre nego što ga nanesete na vašu kožu ili kosu, svakako ima prednosti, uz minimiziranje rizika iritacije.
Nim ulje kao repelent
Nim ulje sadrži jedinjenje pod nazivom azadirahtin, koje odbija insekte kao što su komarci, krpelji, buve i mravi. Da napravite svoj repelent, pomešajte 2 ml nim ulja sa 100 ml nosećeg ulja, kao što je kokosovo ili maslinovo ulje. Utrljajte smesu u tankom sloju na izloženoj koži. Ponovo primenite ovo na najmanje svakih 12 sati.
Nim ulje protiv kožnih tegoba
Poput drugih ulja, i ovo deluje kao krema za kožu. Zajedno sa svojim potencijalnim antiinflamatornim osobinama, može ublažiti simptome narušenog stanja kože, pojačano suve kože, poput ekcema i psorijaze.
Nim ulje protiv vaški
Umešajte 5 ml ulja nima u 100 ml šampona. Primenite najmanje 20 do 30 ml ovog šampon-ulja za kosu i ostavite da deluje najmanje 10 minuta.
Nim čaj
Nim čaj se pravi prevashodno od listova nima (suvih ili svežih), i posebno se koristi za bolesti bubrega, bešike i prostate. Listovi se takođe koriste za lečenje lepre, kožnih čireva,protiv crevnih parazita i problema sa očima. Možete koristiti iprah (koji se inače dobija od lišća) da napravite čaj.
Kako da pripremite nim čaj?
U šolju vruće vode stavite prstohvat nim praha (na 4 šolje potrošite ¼ kašičice) i promešajte. Nim čaj je gorak, pa možete dodati i malo meda i sok od limuna. Potrebno je piti nim čaj 3 puta dnevno: prvi put tokom dana ga treba popiti ujutru na prazan želudac.
Nim čaj se tradicionalno koristi za razne zdravstvene svrhe, uključujući:
Kontrola rađanja – kao kontraceptivno sredstvo (može da smanji broj spermatozoida kod muškaraca i oslabi sluzokožu materice kod žena)
Prečišćavanje krvi
Kašalj, prehladu, alergiju i druge bolesti gornjeg respiratornog trakta
Gastrointestinalno zdravlje, posebno u vezi sa mučninom, povraćanjem i bolom u želucu povezanim sa infekcijom
Upala
Poremećaji jetre
Ukupna detoksikacija organizma
Eliminacija parazita (posebno crevnih parazita, glista i pantljičare)
Ulepšavanje kože, za prevenciju/tretman povremenih bubuljica
Nim čaj se takođe tradicionalno koristi za lečenje malarije, iako ovo više nije preporučena opcija tretmana za tako tešku bolest.
Nim čaj se ne preporučuje trudnicama, dojiljama, ženama koje žele da zatrudne, deci, ljudima koji uzimaju litijum, kod onih sa autoimunim bolestima ili sa dijabetesom, transplantacijom organa ili unapred zakazanom operacijom za dve nedelje ili manje.