Dete koje ima problem noćnog mokrenja u krevetu teško da će zoru dočekivati s bilo kakvim drugim osećanjem osim straha i sramote. U najvećem broju slučajeva, uzrok noćnog mokrenja u krevetu jeste mala bešika koja jednostavno fizički ne može da zadrži mokraću tokom cele noći. Veličina bešike često je nasledna: ukoliko ste vi kao dete mokrili u krevetu, postoje izgledi od 1:2 da će to činiti i vaše dete; ukoliko ste vi i vaš bračni drug kao deca mokrili u krevetu, ovi izgledi rastu na 3:4.
Noćno mokrenje u krevetu (enureza) ne smatra se za problematično sve dok vaše dete ne dostigne starost od barem pet ili šest godina. Čak i u tom uzrastu, skoro jedno od petoro dece (od čega veliku većinu čine dečaci) ne može da „zadrži mokraću” tokom noći. Osim u slučaju da postoji neki drugi fizički problem koji je uzrok ovome, deca s malom bešikom na kraju prevaziću ovaj problem.
U međuvremenu, noćno mokrenje u krevetu može da predstavlja mučenje za dete, tako da boravak u letnjim kampovima ili mogućnost da se negde prespava za dete pričinjava neprijatnost. Možete da pomognete svom detetu da se izbori s noćnim mokrenjem u krevetu i njegovom povremenom ponovnom pojavom u određenim otežavajućim situacijama (kao što su polazak u školu ili dolazak novoroćenčeta) tako što ćete se pridržavati nekolicine saveta.
Tradicionalni načini lečenja
To nije tako strašno. Noćno mokrenje u krevetu može da pričinjava poniženje za dete, stoga obratite pažnju na neprijatnost koju oseća. Objasnite detetu da njegova bešika još nije dovoljno velika i uverite ga da vi možete da mu pomognete da reši ovaj problem. Nemojte da kažnjavate ili zadirkujete dete. Umesto toga, kupite plastični omotač za dušek, pokažite detetu gde se nalaze čisti čaršavi i pomozite mu da se samo izbori sa ovim problemom. (Naravno, možete da mu pomognete pri nameštanju kreveta, ali što više odgovornosti prebacite na dete, to bolje.)
Noćno mokrenje u krevetu jeste problem va-šeg deteta, a ne vaš. Nemojte tokom noći da budite dete da biste ga odveli u kupatilo, u suprotnom će vaše dete shvatiti da ste za brigu o bešici zaduženi vi, a ne ono.
Pohvala. Ako je noć prošla bez mokrenja u krevetu, uputite detetu ljubazne reči pohvale i potapšite ga po leđima. Eventualno mu poklonite i neku nalepnicu kao nagradu. Ako se upiškilo u krevet, to uopšte ne pominjite.
Vežbanjem se stiže do cilja. Tokom dana pomozite detetu da „vežba” bešiku da zadrži više mokraće. Dajte detetu da popije nekoliko čaša vode i zatražite od njega da ne mokri, već da čeka koliko god može. A onda, kada više ne može da izdrži, neka proba da prekine na trenutak usred mokrenja pokušavajući da kontroliše mišiće bešike. Ove vežbe pomoći će da se proširi bešika, a istovremeno će vaše dete naučiti kako da reaguje na osećaj koji se javlja kada je bešika puna. Naravno, posavetujte dete da ne pije tečnost posle večere, tako da u krevet neće odlaziti s punom bešikom.
Dozvolite detetu da ustaje iz kreveta. Neka deca ne smeju da napuste krevet tokom noći zato što se plaše mraka ili su u strahu da će na taj način prekršiti naredbu da ostanu u krevetu. Objasnite detetu da sme da ustane iz kreveta da bi otišlo u toalet. Ako je neophodno, uključite malu noćnu sijalicu ili detetu dajte ručnu lampu da bi se manje plašilo ako mora da ode u kupatilo.
Neka ranije odlazi na spavanje. Neka deca mokre u krevetu jer su jednostavno isuviše iscrpljena da bi mogla da primete prirodne potrebe svog organizma tokom noći. Ukoliko vaše dete mokri u krevetu, možda se radi o tome da spava tako čvrsto da ne može da se probudi kada se javi potreba za pražnjenjem bešike. Probajte s ranijim odlaskom na spavanje i pratite da li se situacija poboljšava.
Neka deca dobro reaguju na krevetske alarme koji ili puštaju zvuke ili počnu da vibriraju pri prvoj pojavi vlage u krevetu. Ovi podmetači za krevet koji rade na baterije pomažu detetu da poveže fizički osećaj mokrenja s pritiskom u bešici koji osećaju tokom noći. Krevetske alarme možete da koristite isključivo ako vaše dete samo želi da ih isproba.
Prevencija
U većini slučajeva, do noćnog mokrenja u krevetu dolazi zbog toga što bešika vašeg deteta jednostavno nije dovoljno velika da zadrži celokupnu količinu mokraće koja se izluči tokom noći. U tom slučaju, jedino rešenje za problem noćnog mokrenja jeste vreme. Stoga budite strpljivi sa svojim detetom. Dok čekate da priroda učini svoje, dozvolite detetu da noću nosi pelene sve dok se ne probudi „suvo” posle uzastopne tri ili četiri noći. Takođe izbegavajte da mu dajete da uveče pije tečnost.
Kada zatražiti pomoć
U većini slučajeva, noćno mokrenje u krevetu je bezopasno (iako neprijatno) po dete. Međutim, nemogućnost kontrolisanja bešike može takođe da predstavlja i znak nekih fizičkih tegoba, kao što su, na primer, infekcija urinarnog trakta ili dijabetes. Obratite se pedijatru ako se vaše dete žali na bol prilikom mokrenja, ako je često žedno ili ako ima bolove u stomaku i/ili u leđima. Takođe, obratite se lekaru ako se događa da se vaše dete upiški tokom dana kao i noću, ako ponovo počne da mokri u krevetu posle dužeg perioda nemokrenja, ili često mokri u krevetu iako je starije od pet godina.