Sadržaj:
– Voćni jogurt i zdravlje
– Kalorije
– Recept
– Dijeta sa voćnim jogurtom
– Upotreba za bebe
Voćni jogurt i zdravlje
Jogurt može biti svestran deo doručka, brza užina sredinom dana ili zadovoljavajući desert. Kretanje kroz odeljak mlečnih proizvoda da bi pronašli najukusniji i najviše hranljiv jogurt može biti ogromno – ili čak frustrirajuće. Od zdravstvenih prednosti do niza ukusa, razumevanje koliko je zdrav voćni jogurt (ili nije) može da vam pomogne u vašem odabiru.
Kako su voćni jogurt i zdravlje povezani?
Probiotici
Termin se odnosi na bakterije koje mogu biti od koristi za vaše zdravlje. Ova vrsta dobrih bakterija može pomoći u zdravlju gastrointestinalnog trakta, i mogu pomoći u funkciji imunog sistema. Samo jogurti označen da sadrži “žive i aktivne kulture” sadrži probiotik.
Kalcijum
Mleko je primarni sastojak u jogurtu, što čini da konačni proizvod bude nutritivno sličan mleku. Jogurt je odličan izvor kalcijuma, obezbeđuje oko 20% dnevnog unosa ovog minerala. On takođe snabdeva telo sa B vitaminima, kalijumom, cinkom i magnezijumom.
Šećer
Mleko koje se koristi za pravljenje jogurta sadrži prirodne šećere. Međutim, voćni jogurt ima tendenciju da bude bogatiji dodatnim šećerom, što ugrožava njegovu ukupnu hranljivu vrednost. Prosečna čaša voćnog jogurta poseduje oko 27 g šećera – što je ekvivalent od skoro 7 kašičica. Povećane kalorije iz dodatih šećera u velikoj meri smanjuju, a možda čak i nadmašuju koristi jogurta u ishrani.
Umesto da kupujete voćni jogurt, možete napraviti svoj domaći voćni jogurt. Očigledan izbor je voće, a izbor je beskrajan. Ako želite slađi ishod, koristiti med ili žele koji su napravljeni bez dodatka šećera. Žitarice, granola i orašasti plodovi daju hrskavost i pružaju još jedan sloj ukusa vašem jogurtu.
Voćni jogurt: kalorije i nutritivna vrednost
Veličina porcije – 1 šolja nemasnog voćnog jogurta
Kalorije: 230
- Kalorije iz masti: 4
- Ukupno masti: 0.49g (1% dnevnog unosa)
- Zasićene masti: 0.292g 1%
- Polinezasićene masti: 0.039g
- Mononezasićene masti: 0.122g
- Holesterol: 5mg 2%
- Natrijum: 142 mg 6%
- Kalijum: 475mg
- Ukupno ugljenih hidrata: 46.55g 16%
- Dijetalna vlakna: 0g
- Šećeri: 46.55g
- Proteini: 10.78g
- Vitamin A: 1%
- Vitamin C: 3%
- Kalcijum: 37%
- Gvožđe: 1%
Voćni jogurt recept
Uvek je bolja opcija da sami napravite svoj domaći voćni jogurt, za koji ste sigurni da je potpuno ‘’čist’’, tj. da nema dodatog šećera, aditiva, zgušnjivača i drugih sredstava.
Voćni jogurt – recept: u blender bilo koje vrste stavite jednu meru smrznutog voća (primer: 100 g) i dve mere jogurta (recimo 200 ml bilo kog jogurta od 0,5 do 1% mlečne masti). Umesto smrznutog voća, možete iskorisiti i sveže sezonsko voće. Uključite blender na kratko, a kada bude gotovo, sipajte voćni jogurt u veliku čašu ili šolju. Po želji možete da ukrasite svoj dobijeni voćni jogurt sa komadićima voća. Zdravo i ukusno! Uživajte!
Voćni jogurt dijeta
Voćni jogurt dijeta vam omogućava da izgubite i do 2 kg za tri dana! Naravno, podrazumeva se da ćete najbolje rezultate postići ako koristite domaći voćni jogurt, a ne kupovni.
Evo šta treba da radite, tj. da jedete tokom dijete sa voćnim jogurtom:
Prvi dan
Za doručak pojesti voćni jogurt ili jogurt niske masnoće sa žitaricama. Za ručak, napravite paprikaš od povrća na maslinovom ulju i pomešajte sa pirinčem. Osim soli i bibera, drugi začini nisu dozvoljeni. Za desert, jedite voćni jogurt. Za večeru pre spavanja, jedite salatu sa šunkom ili šargarepu. Pomešajte sa nisko-masnim jogurtom.
Drugi dan
Za doručak, jedite krastavac salatu sa jogurtom. Za ručak, ispeći ćuretinu na maslinovom ulju, a kao prilog možete imati pečurke, paradajz i paprike pomešane sa jogurtom. Za večeru, pomešati šumske plodove sa jogurtom i jesti.
Treći dan
Za doručak pomešajte sir, jabuke, cimet i so (po želji) sa jogurtom. Za ručak riblji file sa salatom, jogurt i krastavac (možete dodati senf). Večera bi trebalo da bude 100 grama testenine sa dodatkom seckanih paprika i jedno kuvano jaje, i dodati jogurt na tanjiru.
Voćni jogurt za bebe
Većina beba može početi da jede običan, nezaslađen, pasterizovan jogurt od punomasnog mleka nakon što počne da jede čvrstu hranu – što je kada napune oko 6 meseci. Običan grčki jogurt je odličan izbor za bebu (ima više živih kultura, pa je bolji za bebin stomak).
Možete bebi dati čist jogurt takav kakav je ili umešati u njega omiljeno voće – ili sveže voće koje ste dobro očistili, oprali ili iseckali – poenta je da voćni jogurt za bebe bude bez dodatih šećera i drugih aditiva.
Na šta treba obratiti pažnju:
Jogurt ne sme biti glavna karakteristika u bebinoj ishrani u prvoj godini. Trebalo bi da bude samo jedan mali deo raznovrsne ishrane.
Nemojte zasladiti jogurt sa medom za bebe mlađe od 12 meseci. Med sadrži bakterije koje mogu izazvati botulizam kod dece tog uzrasta.
Nemojte davati bebi jogurt smanjene masnoće ili bez masti pre starosti od 2 godine, osim ako vaš lekar to savetuje. Bebama trebaju kalorije iz masti.
Nemojte davati bebi kupovni voćni jogurt. Najbolje je kupiti običan jogurt i dodati voće kod kuće, ako želite. Skoro svi komercijalni voćni jogurti su zaslađeni sa šećerom ili drugim zaslađivačima. Proverite oznaku: čak i voćni jogurt skoro uvek sadrži dodati zaslađivač, kao što je jogurt sa vanilom i drugim aromama. Ako postoji zaslađivač u jogurtu, ostavite ga na polici.
Alergija na hranu
Ako vaša beba ima dijagnostikovanu alergiju na mleko ili pokazuje znake alergije bilo koje vrste (kao što je ekcem), nemojte joj davati jogurt dok ne proverite sa lekarom.
Kao i sa svakom novom hranom, sačekajte najmanje tri dana nakon uvođenja jogurta pre prelaska na drugu novu hranu. Na taj način, bebin organizam ima vremena da se prilagodi, a možete posmatrati reakciju.
Ako vaše dete razvija osip oko usta, izgleda neobično nervozno ili ima proliv posle jela jogurta, proverite sa svojim lekarom. Ovo su sve znaci alergijske reakcije i mogu biti u vezi sa mlečnim proteinima ili aditivima u jogurtu.
Ako dodajete voće u jogurt, izabrati voće koje je vaša beba već jela i koje toleriše.