Opekotine kod dece lečenje

opekotine kod deceIako većina roditelja misli da se opekotine dobijaju samo od toplote, njih mogu da izazovu i korozivne hemikalije ili struja.
Kada se dete opeče, kao prvo treba da odstranite uzrok tako što ćete ukloniti izvor toplote, isprati hemikaliju ili udaljiti izvor električne energije. Moraćete da procenite težinu opekotine kako biste odredili način lečenja. Opekotine mogu da se podele na tri grupe, prema stepenu jačine:
• Opekotine prvog stepena, gde je koža crvena i meka;
• Opekotine drugog stepena, gde se na koži javljaju plikovi i koža se ljušti;
• Opekotine trećeg stepena koje obuhvataju sve slojeve kože i uništa-vaju nervne završetke, tako da tkivo postaje sprženo i opečeno.

Iako su bolne i neprijatne, opekotine prvog stepena retko predstavljaju bilo kakvu medicinsku opasnost i obično mogu da se leče kod kuće. Opekotine drugog stepena trebalo bi da pogleda lekar da bi se otklonila opasnost od infekcije, posebno ukoliko su opekotine velike, ali ove opekotine retko ostavljaju ožiljke ili izazivaju bilo kakve značajnije smetnje. Opekotine trećeg stepena treba tretirati kao hitan medicinski slučaj i za njih momentalno treba da se pobrine medicinski stručnjak.

Tradicionalni načini lečenja opekotina
Rashladite je. Odmah opekotinu izložite mlazu hladne vode. Što pre rashladite to mesto, opekotina će izazvati manje oštećenje kože. Potopite opečeno mesto u hladnu vodu i držite 5-10 minuta, a zatim proverite da biste videli da nije utrnulo od hladnoće. Ukoliko je potrebno, ponovite postupak. Hladna voda je delotvornija od leda, a pri tom ima blaže dejstvo na kožu.
Zaboravite na puter. Priče starih žena o nanošenju putera na opekotinu nemaju nikakve veze s njihovim lečenjem – a ovaj postupak može da pogorša situaciju. Puter ne rashlađuje, a pri tom može da zadrži toplotu ispod kože, gde ona izaziva još veće oštećenje kože. Ostavite puter ulje i umesto toga pustite hladnu vodu da teče.

Lečite bol. Opekotine mogu da budu strahovito bolne. Dajte detetu paracetamol radi ublažavanja bola i smanjenja oticanja.
Ne dirajte plikove. Ukoliko se pojave plikovi, nikako ih ne dirajte. Plik štiti oštećenu kožu koja se nalazi ispod i smanjuje rizik od pojave infekcije. Ukoliko plikovi prirodno puknu, dobro operite to mesto i ne dirajte deo kože koji je ostao od plika. Pokrijte to mesto komadićem sterilne gaze i strogo vodite računa o higijeni.

Prirodni lekovi
Svi niže navedeni prirodni lekovi mogu da se koriste kao dopuna konvencionalnim medicinskim sredstvima.

Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekovaa. Doziranje zavisi od uzrasta. Neki vitamini mogu da se koriste spolja.
• Hladna kompresa od neobranog mleka umirujuće deluje na opekotine i ubrzava isceljivanje. Natopite čistu tkaninu u rashlađeno neobrano mleko, nanesite na opekotinu i ostavite da stoji 15 ili 20 minuta, a zatim dobro isperite.
• Vitamini A i E ubrzavaju proces isceljivanja. Dajte detetu po jednu dozu vitamina A i E dvaput dnevno tokom perioda od tri ili četiri dana. Pored toga, nanosite uljane kapi vitamina E direktno na opekotinu tri ili četiri puta dnevno kako biste sprečili stvaranje ožiljaka.
• Vitamin C ubrzava isceljivanje opekotina i drugih rana. Dajte detetu po jednu dozu vitamina C triput dnevno tokom perioda od tri ili četiri dana.

Biljni lekovi za opekotine
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova za spoljnu upotrebu. Pustite da se koža osuši između dva nanošenja ukoliko se odlučite da istovremeno koristite nekoliko sredstava.
• Aloja ublažava oštar bol kod opekotina i ubrzava proces isceljivanja za čak 40 odsto. Jednostavno nanosite njen gel direktno na opekotinu. Postupak ponavljajte prema potrebi preko celog dana, onoliko dugo koliko zahteva lečenje. Takođe možete da kupite komercijalne preparate od aloja.
• Mast od nevena može preventivno da deluje protiv infekcije na mestu gde je došlo do opekotine. Nanosite mast direktno na opekotinu dvaput dnevno tokom perioda od dva ili tri dana.
• Lavanda ublažava bol kod manjih opekotina. Razredite pet-šest kapi ulja lavande u jednoj kašičici losiona i blago utrljavajte ovaj rastvor u opekotinu. Postupak ponavljajte dva ili tri puta dnevno koli-ko god je potrebno.

Prevencija
Sedite sa svojom porodicom i popričajte o osnovnim protivpožarnim bezbednosnim merama. Ugradite dimne alarme u celom stanu; nemojte dozvoliti deci da se igraju šibicama; napravite probu ponašanja u slučaju požara, kako bi vaša deca naučila šta treba da rade ako do toga doće; zapaljive supstance držite na odgovarajućem mestu. Pored toga, možete preventivno da delujete protiv opekotina tako što ćete okretati drške posuda prema zadnjoj strani štednjaka (dalje od dečjih ruku) i podesiti termostat na bojleru na samo 50 stepeni C. (Na 65 stepeni voda može da izazove opekotine trećeg stepena u roku od samo pet sekundi; na 50 stepeni, bilo bi potrebno tri minuta da bi se pojavila takva opekotina.)

Kada zatražiti pomoć
Sve teške opekotine zahtevaju lekarsko zbrinjavanje. Odvedite dete lekaru ako se na opekotini pojave plikovi ili ako koža pobeli, ukoliko opekotina prekriva više od 10 odsto dečjeg tela, ako opekotina boli i posle 48 sati ili ako je do opekotine došlo na ustima, licu, šakama ili genitalijama. Pored toga, obratite se lekaru ukoliko opekotina deluje otečeno, ako iz nje curi gnoj ili ukoliko se na njoj pojave drugi znaci infekcije.