Među koštunjavim voćem orasi su najbogatiji antioksidansima što ih čini izuzetnim čuvarima srca i kardiovaskularnog sistema…
Orah potiče sa prostora oko Kaspijskog mora a u Evropu su ga doneli rimski legionari u 4. veku. Od tada se ovo voće koristi kao hrana, međutim, po predanjima mnogih naroda, pa i Srba, drvo oraha se vezuje za svet mrtvih, demone, veštice i zle duhove. U prilog tome i verovanje da orah donosi nesreću, da onaj ko pod njim zaspe gubi snagu a ako mladić posadi orah umreće čim drvo dostigne debljinu njegovog vrata. Postoji i običaj da se na Badnji dan orah stavlja na grobove predaka, da se ostavlja na tavanu, kao žrtva “čumi”, demonu bolesti.
Zbog te loše reputacije dugo je trebalo da se promeni odnos prema “voćki čudnovatoj”. Tek kad je mnogima pomogao da snize povišenu temperaturu, da im zarastu rane i smanji gušavost, odnos prema orahnu počeo je da se menja.
16 razloga da češće jedete orahe
1. Orasi su izvanredan izvor omega-3 masnih kiselina (1/4 šolje obezbeđuje 90,8 odsto preporučene dnevne doze) koje štite kardiovaskularni sistem.
2. Sadrži i elaginsku kiselinu koja jača imunitet i ima antikancerogene osobine.
3. Obiluju i nezasićenim mastima za koje veliki broj istraživanja pokazuje da utiču na snižavanje holesterola.
4. Orasi sadrže relativno visok nivo 1-arginina, esencijalne amino kiseline koja snižava krvni pritisak.
5. Istraživanje su potvrdila da orasi sadrže 16 polifenola, uključujući 3 nova tanina, koji su antioksidansi.
6. Orasi su, inače, najbolji antioksidansi od sveg koštunjavog voća (u 100 g ima više od 20 mmol antiok-sidanasa), što ih čini moćnim zaštitnikom srca.
7. Američka agencija za hranu i lekove nedavno je objavila da “45 g oraha dnevno, kao deo dijete sa malo zasićenih masti i holesterola, može da snizi rizik od srčanih bolesti .
8. Orasi snižavaju nivo nekoliko molekula koji doprinose pojavi ateroskleroze.
9. Orasi, kada se jedu posle mesnih obroka, jačaju arterije što se objašnjava visokom koncentracijom omega-3 masnih kiselina. Uloga oraha u mediteranskom načinu ishrane možda je i važnija od maslinovog ulja kada je reč o zaštiti kardiovaskularnog sistema. Ovo otkriće, naravno, ne znači da orasi mogu da reše probleme nastale zbog nepravilne ishrane.
10. Omega-3 masne kiseline su korisne i za mozak jer, između ostalog,
pospesuju pamćenje.
11. Neka istraživanja dovode u vezu manjak omega-3 masnih kiselina i depresiju.
12. Jedno američko istraživanje ukazuje da su deca, koja ishranom ne dobijaju dovoljno omega-3 masnih kiselina, hiperaktivna i imaju probleme sa učenjem.
13. Orasi imaju ulogu i u prevenciji kamena u žuči, pokazalo je jedno istraživanje rađeno na 80;000 žena. One koje su jele bar 30 g oraha ne-deljno smanjile su za četvrtinu rizik da obole od kamena u žuči.
14. Orasi sadrže i melatonin, hormon hipofize, koji reguliše san, pa, ako pojedete orahe pre spavanja, nemojte da brinete za lepe snove.
15. Alfa linolenska kiselina iz oraha jača kosti.
16. Orasi su dobar izvor mangana i bakra, minerala koji su bitni kofaktori u brojnim aktivnostima enzima.
ORASI KALORIJE, VITAMINI, MINERALI
/1/4 šolje ili 25 g/
163,50 kalorija
4 g belančevina
2,5 ugljenih hidrata
1,8 g biljnih vlakana
2,27 g omega 3 masnih kiselina
0,85 mg mangana
0,40 mg bakra
0,05g triptofana
ORAH U NARODNOJ MEDICINI
Od lišća oraha se sprema čaj (10-20 g u 200 g vode) i koristi kao tek protiv skrofuloze, katara želuca i creva. Spolja se upotrebljava za obloge i kupke (1 kg lišća za punu kadu), protiv upale očiju, hronićnog ekcema i zagađenih rana.
Mladi i zeleni orasi sadrže vitamina C i drugih vitamina i fenolskih jedinjenja. Slatko od mladih mlećnih oraha (pre nego što sc jezgra i koštice obrazuju) daje se slaboj i bledoj deci, kao i malokrvnim ukućanima. Orasi se pri tom ne greju. Na taj načinje slatko od oraha naša najbolja narodna konzerva vitamina C i drugih lekovitih sastojaka.
SAVET PLUS
– Da biste smanjili rizik od kardiovaskularnih i srčanih bolesti najmanje 4 puta nedeljno pojedite šaku oraha.
– Ako želite da prepečete orahe u rerni uradite to 15-20 minuta na 75 stepeni da sačuvate zdrava ulja.
– Dodajte seckane orahe cerea-lijama uz doručak, salati za ručak ili barenom povrću za večeru.
OPREZ!
– Orasi se, zbog velike količine polinezasićenih masti, lako kvare, pa oni u ljusci mogu da se održe u hermetički zatvorenoj kutiji ili frižideru do 6 meseci, a u zamrzivaču godinu dana. Očišćene orahe obavezno čuvajte u frižideru ili na tamnom, hladnom i suvom mestu, gde će da ostanu svezi do 6 meseci.
Sos od oraha
– 2 dl slatke pavlake
– 50 g mlevenih oraha
– 60 g struganog parmezana
– biber, so
Istucajte orahe u avanu, pomešajte sa umućenom slatkom pavlakom, parmezanom, pobibe-rite, posolite i dobro promešajte.
SAVET PLUS: Možete da dodate i 50 g sitno seckanih maslina i da ovim jednostavnim sosom prelijete kuvanu integralnu testeninu, pirinač ili pečenu pastrmku.