Šta je osteohondroza
Osteohondroza je grupa poremećaja koji imaju direktan uticaj na rast kostiju kod dece i tinejdžera. Veoma čest uzrok ovih poremećaja je prekid protoka krvi u zglobovima. Ova grupa bolesti najčešće utiče na decu i adolescente čije kosti još uvek rastu, mada su zabeleženi slučajevi da se pojedine bolesti iz ove grupe javljaju i kod starijih osoba.
Osteonekroza je poremećaj čiji je uzrok smanjenje protoka krvi u kostima u zglobovima. Kao što znate, kod ljudi sa zdravim kostima se stara kost uvek zamenjuje novom kosti. U slučaju osteonekroze, nedostatak dotoka krvi izaziva da se kost razloži brže nego što organizam može da proizvede novu kost – stoga kost počinje da umire i može se lako polomiti.
U početku, simptomi ne moraju biti prisutni. Međutim, kako se bolest bude pogoršavala – mogu se pojaviti jači bolovi u zglobovima i nećete moći da savijate ili pomerate zglob kako je normalno.
Uzrok
Što se tiče grupe poremećaja pod nazivom ”osteohondroza” – ne postoji poznat uzrok. Smatra se da potencijalni uzroci mogu biti određeni stres na kostima, smanjen dotok krvi i trauma kostiju. Osteohondritis se može razviti i kao rezultat sportskih povreda.
Kao mogući uzroci za osteohondrozu se spominju još i: stres, hipotermija, pregrevanje, fizički stres, nasledni ili urođeni defekti pršljenova (kada je u pitanju osteohondroza kičme), traume, metaboličke bolesti zbog neuhranjenosti, skolioza u ranijem dobu.
Koji su faktori rizika za osteohondrozu?
Ovaj poremećaj se skoro isključivo javlja kod dece i adolescenata, do oko dvadesete godine starosti je češći kod dečaka, a posebno onih koji se bave nekim sportom. Neki od ustanovljenih faktora rizika uključuju sledeće:
– dugotrajan tretman steroidima
– prekomerno konzumiranje alkohola
– traume (povrede) zglobova
– određene bolesti, kao što su npr. artritis i kancer.
Simptomi osteohondroze
Ako se pitate koji su simptomi osteohondroze – morate znati da ovaj poremećaj u početnim fazama ne mora pokazivati nikakve simptome. Simptomi se obično pojavljuju kada je bolest već uznapredovala. Najčešći simptom je bol u blizini zgloba koji je pod uticajem, a takođe – bol može biti izazvan i fizičkom aktivnošću ili pritiskom na dotično područje. Neki propratni simptomi osteohondroze mogu biti otok i osetljivost pogođenog zgloba, slabost zgloba i ograničen opseg pokreta.
Lečenje
Lekovi za tretman osteohondroze imaju za cilj smirivanje bola ili uklanjanje upale, ali nisu uvek efikasni. Ponekad masaža, fizikalna terapija i uzimanje biostimulanasa ne pomažu. Svi ovi postupci daju olakšanje samo na kratko, a za to vreme, degenerativne promene napreduju do nepovratne faze.
Kada je lečenje osteohondroze u pitanju, lekari će vas često posavetovati da što više odmarate deo tela gde se javlja bol. Ponekad ćete morati da nosite steznik ili gips,a u retkim slučajevima – kada je u pitanju osteohondritis disekans, može biti potrebna hiruška intervencija da bi se uklonio višak kostiju.
Mogu vam pomoći klasični lekovi protiv bolova, kao što su analgetici, miorelaksanti, opijati. Takođe, morate ograničiti aktivnosti koje vrše pritisak na pogođenim zglobovima.
Terapija za osteohondrozu može uključivati električne stimulacije (elektroterapiju), toplotnu terapiju i ultrazvučnu terapiju.
U medicinskim krugovima se kao opcija lečenja spominje i transplantacija međupršljenskih disk ćelija.
Kao jedan od alternativnih tretmana se spominje i magnetna terapija – koja može skratiti vreme trajanja tretmana za osteohondrozu, smanjiti doze lekova, poboljšati opšte stanje organizma i povećati efikasnost leka.