Palenta dijeta

Nekada, kada su kukuruz i kukuruzno brašno bili jeftine namirnice, palenta se smatrala „sirotinjskom hranom”.

Danas, posle mnogo godina proučavanja ovih namirnica, palenta se smatra izuzetno korisnom hranom koja deluje na zdravlje čitavog organizma i podstiče mršavljenje.

S obzirom da se neke osobe žale da im palenta izaziva kiselinu, tj. gorušicu, veoma je važno da kukuruzno brašno bude sitno mleveno i da se palenta kuva 10 do 15 minuta na tihoj vatri.

Kako se pravi palenta za dijetu

palenta dijeta

Jedan od recepata glasi: u šerpu sipati 3 i po šolje vode, sipati jednu kšičicu ulja i dodati mrvicu soli, pustiti da provri, smanjiti na najmanje, dodati samo 1 šolju kukurznog griz brašna (palente) i kuvati, uz stalno mešnje, 10 do 15 minuta. Na kraju se, po želji, može dodati i kašičica lanenog semena koje daje sitost i malo niskokaloričnog jogurta, radi finijeg ukusa.Za mešanje je najbolja drvena varjača, jer metalni pribor može da oksidiše.

Palenta sadrži dosta ugljenih hidrata koji se uglavnom optužuju za višak kilograma i kod popularnih dijeta su nepoželjni.Ali ugljeni hidrati iz kukuruznog brašna su drugačiji i ne izazivaju efekte kakve na primer imaju proizvodi od belog pšeničnog brašna zato se palenta može koristiti kao namirnica za mršavljenje.

Dijeta sa palentom jelovnik

Palenta dijeta se sprovodi veoma jednostavno: za doručak i večeru svakog dana pojedite porciju palente pripremljnu po receptu iznad.Važno je da ne dodajete više od jedne kašičice ulja.Ako brzo posle obroka osetite glad to je znak da palenti trebate dodati i kašičicu lanenog semena.Večera bi trebalo da bude 2 do 3 sata pre spavanja.

Za ručak tokom palenta dijete možete jesti namirnice po izboru, količine nisu ograničene ali pazite da se ne prejedete.Trebalo bi izbegavati masnoće, sve što sadrži šećer kao proizvode od belog brašna.Najbolje bi bilo da toko dijete jedete crni hleb a ako vam ovo predje u naviku sigurno ćete dugoročno održati vitku liniju i posle palenta dijete.Danas su crni i integralni hlebovi sastavljeni uglavnom više od belog brašna kome je dodato malo integralnog a zatim i malo prehrambene boje kako bi više ličio na pravi crni hleb zato dobro pročitajte o kakvom se hlebu radi i koji je procenat belog brašna u njoj.

Najbolji izbor su proteinske namirnice bez masnoća kao belo pileće meso, riba, soja.Dobar izbor je i povrće.

Ako se potrudite da vam ručak bude stvarno dijetalan za 7 dana palenta dijete možete smršati i čitavih 5 kilograma.Ako i posle 7 dana niste zadovoljni težinom jedite palentu samo za jedan obrok a posle sedam dana se možete vratiti na prvobitni režim ishrane sa palentom za doručak i večeru.

Ako ste pre podne na poslu i nije vam lako da sa sobom nosite palentu za doručak možete je jesti za ručak i večeru.

Lekovita svojstva
Kukuruz je veoma zdrava namirnica, koja ne sadrži gluten, te se, samim tim, preporučuje osobama koje pate od alergije na gluten. Osim toga, 100g kukuruza ima oko 380 kalorija, a inače sadrži 12,7% vode, 10% proteina, 73% ugljenih hidrata, 4,3% masti, 1,3% mineralnih materija i 2,3% celuloze. Kuvani kukuruz je zdrava i niskokalorična namirnica, koja se naročito preporučuje leti, jer ima energiju rashlađivanja organizma.

Takođe se preporučuje u dijetama za mršavljenje. Od zrna kukuruza se proizvodi ulje visokog kvaliteta, bogato vitaminima A, C i E, kao i nezasićenim masnim kiselinama. Kukuruzno ulje snižava nivo holesterola u krvi, te se preporučuje svim osobama koje imaju problem sa krvnim sudovima. Što se tiče količine, dovoljno je 20 g dnevno tokom nekoliko meseci. Osim toga, kukuruzna svila se od davnina koristi za pravljenje čaja kod upale bešike i za sniženje holesterola.

Za razliku od nekih drugih čajeva, kukuruzna svila ima veoma blag i prijatan ukus. Da li ste znali da je kačamak i afrodizijak? Poenta je u tome što se palenta smatra afrodizijačkom hranom zato što kukuruz ne sadrži triptofan, supstancu koja inhibira seksualnost. Samim tim, palenta će pozitivno uticati i na vaš seksualni život!

Kako su nastale prve kokice
Ko voli kukuruz i njegove proizvode, treba da zna da su kokice nastale sasvim slučajno, davne 1947.godine. Jedan američki inženjer je vršio istraživanja na elektromagnetskim talasima i slučajno je u džepu imao nekoliko zrna kukuruza. U jednom momentu, tokom rada, zrna su se pretvorila u kokice. Inženjer se zainteresovao i nastavio sa istraživanjima, koja su dovela do izuma mikrotalasne pećnice.

Kukuruz ima svoj DNK
Da li ste znali da su američki naučnici potrošili 30 miliona dolara i 15 godina istraživanja na ukupno 17 međunarodnih instituta? Zahvaljujući ovim istraživanjima, danas kukuruz iz kačamaka ima svoj DNK: ukupno 32.000 gena skupljenih u 10 hr-mozoma. Čovekov DNK sadrži malo više od 20.000 gena u 23 para hromozoma.