Palenta može da se napravi od žutog ili belog kukuruznog brašna.Veoma je jeftina, hranljiva i jednostavna za pripremu pa je vekovima jedno od najpopularnijih jela na našim prostorima.
U ovom članku saznaćete…
Koliko kalorija ima palenta,kako se priprema, zašto je dobra za zdravlje i da li je dobra za mršavljenje…
Palenta je kuvano jelo od kukuruznog brašna, kod nas poznato pod imenom kačamak. U regionima bivše Jugoslavije naziva se još i pura, žganjci, mamaljiga. Ovde se misli da je to naše tradicionalno jelo, ali isto to mišljenje imaju i stanovnici Crne Gore, Bosne, Makedonije, Bugarske i Turske. Ime pod kojim se najčešće i nalazi ovo jelo u Srbiji ima tursko poreklo kaçamak.
Istina je da se palenta zvanično smatra italijanskim tradicionalnim jelom, tačnije da se povezuje sa Italijom jer se koristi u različitim vrstama obroka u toj zemlji.
Naravno, palenta se uobičajeno jede u mnogim delovima sveta, uključujući celu Evropu i SAD.
Palenta je zdrava hrana sa brojnim prehrambenim benefitima. Obično se pravi od žutog kukuruza. Kukuruz se grubo melje u kukuruzno brašno da bi se napravila palenta. Finije mlevenje daje mekšu palentu dok grubo mleven kukuruz daje čvrstu palentu.
Nakon mlevenja, kukuruzno brašno se kuva u vodi, mleku ili u obe tečnosti. Uobičajena razmera je 4 šoljice vode na 1 šoljicu kukuruznog brašna. Kada se skuva ima konzistenciju guste kaše.
Tradicionalni način pravljenja palente podrazumeva mešanje u šerpici oko 40 do 50 minuta, što može biti dugotrajan proces. Za one koji žele nešto lakši proces, palenta se prodaje u obliku instant smese.
Palenta za brzo kuvanje je već skuvana, a zatim ponovo osušena pre prodaje, tako da vam za njeno spremanje treba svega 5 do 10 minuta.
Koliko palenta ima kalorija?
Iako je često optužuju kao krivca za gomilanje kilograma, sama palenta zapravo nije tako kalorijski ‘opasna’, a za višak kilograma treba kriviti obilne i teške soseve i dodatke koji se uz nju jedu. Naravno, uvek je tajna u umerenosti. Kukuruzno brašno ima brojne prednosti za ljudski organizam, pa tako i kačamak ili palenta.
Nutritivna vrednost jela sa palentom će pre svega zavisiti od kombinacije namirinica uz koje se servira ili od načina na koji je pripremljena. Složićete se da svakako ne mogu istu kalorijsku vrednost imati prženi kroketi od palente i obična kuvana kaša.
- Kuvana palenta (100 gr) – 85 kalorija
- 1 šolja kuvane palente – 205 kalorija
- Pržena palenta (100 gr) – 150 kalorija
- 1 parče pržene palente – 77 kalorija
Kao što vidimo, palenta nije toliko kalorično jelo kako se često misli za jela pripremljena od kukuruza, kada se servira zasebno. Štaviše, smatra se da je kačamak dobar za liniju, ako se konzumira umereno i bez teških preliva i dodataka. U poslednje vreme, jedna od hit dijeta je dijeta sa palentom i jogurtom; oba sastojka su dobra za probavu i veoma su hranljivi, tako da će vas dugo držati sitim, a pritom obezbediti telu korisne materije. Predlog je da se konzumira tanjir palente, uz jogurt, kao jutarnji i večernji obrok.
Zanimljivo je da je ova popularna dijeta za vitku liniju zapravo preslikan režim ishrane sirimašnog stanovništva starih italijanskih sela, o čemu svedoče istorijski demografski spisi.
Palenta proteini vitamini minerali
Palenta je jedan od najboljih izvora proteina i vlakana. Kada se pripremi sa vodom, creva se brzo napune i onaj koji je jede, oseća se sitim za vrlo kratko vreme, a sitost ga drži veoma dugo. Vlakna koja se nalaze u palenti poboljšavaju rad creva i uopšte funkcionisanje probavnog trakta. Uz pomoć palente hranimo zdrave bakterije u stomaku i spašavamo se od zatvora.
Palenta se sastoji od složenih ugljenih hidrata čije razlaganje teče sporo, pa je potrebno više vremena da se svare, za razliku od kolača i ostalih peciva od belog brašna. U belom brašnu se nalaze prosti ugljeni hidrati koji se vrlo brzo razlože nakon konzumacije, pa na taj način dovedu do naglog porasta šećera u krvi. Sporo oslobađanje složenih ugljenih hidrata iz palente održava nivo šećera u krvi u finom balansu.
Iako se palenta ne može pohvaliti velikom količinom minerala i vitamina, zna se da sadrži sasvim dovoljne nivoe vitamina A koji je neophodan za mnoge funkcije u organizmu, a pre svega za ispravno funkcionisanje srca, pluća i bubrega.
U palenti nema mnogo masnoća, ako se priprema sa vodom i bez dodavanja sira ili kajmaka. Kada neko želi da se pridržava bezmasne dijete, može jesti prostu palentu u velikim količinama, dok god je priprema na vodi.
Zna se da je kukuruz pun karotenoida. Pošto se palenta pravi od samlevenog kukuruza, uzima se da je i ona bogata karotenoidima. Karotenoidi pomažu u sprečavanju kancera i nekih očnih oboljenja.
Da li kačamak goji ili ne?
Palenta za mršavljenje
Palenta je veoma slična sa svim onim jelima koja se prave od integralnih žitarica. 100 g palente daje 70 kalorija. Nutritivno bogata, sa malom kalorijskom vrednošću, palenta je idealna kao dijetalni obrok i može poslužiti tokom procesa gubljenja kilograma.
Podsećamo da je to slučaj samo sa čistom palentom koja se priprema sa vodom. Ako odlučite da dodate punomasni sir, maslac, jaja ili pavlaku, kalorijska vrednost se povećava jer se povećava i sadržaj masti.
Kako se pravi kačamak kod kuće?
Kao što smo već rekli, ovo jelo se spremalo u seljačkim i sirotinjskim slojevima društva. Razlog tome je bio činjenica što je kukuruz bio najdostupnija namirnica koju su svi mogli da kupe. Od samog početka, jelo od ove žitarice se pripremalo na sličan način. Ukoliko vas interesuje kako se sprema palenta, podelićemo sa vama dva načina. U oba slučaja je potrebno malo vremena i prilično su jednostavni za izvođenje. Prvi način kako se pravi palenta jeste da u jedan lonac sipate 3 i po šolje vode (oko 750 ml). Zatim dodajte kašičicu suncokretovog ulja i prstohvat soli. Kuvati na jakoj vatri sve dok ne počne da vri, pa potom smanjiti jačinu na najmanje. Tada je potrebno sipati jednu šolju kukuruzne palente i konstantno mešati. Preporučljivo je koristiti drvenu kašiku ili varjaču, pošto metalne mogu oksidirati. Nakon deset do petnaest minuta jelo je gotovo, a po želji možete dodati malo lanenog semena ili muškatnog oraščića. Kao što se može videti, jednostavan recept kako se palenta priprema omogućiće vam zdrav i ukusan obrok. Za preliv se može koristiti niskokalorični jogurt sa malim udelom mlečne masti ili kefir koji je izvrstan za probavu.
Kako napraviti palentu na drugi način
Drugi način jeste zapravo onaj kojim ćete saznati kako napraviti kačamak. Ovo je još jedna od varijanti ovog jela i nešto drugačije se sprema u odnosu na palentu. U jednu šerpu sipajte 1,5 litar vode sa kašičicom soli i ostavite dok ne provri. Potom uspite 500 grama kukuruznog brašna, a ono će ostati na površini u vidu kupe. Na sredini drvenom varjačom napravite rupu i ostavite nek se kuva na laganoj vatri. Kada se brašno sjedini sa vodom, mešajte još nekoliko minuta kako bi se razbile čvrste grudvice. Na kraju, prelijte sa tri kašike otopljenog margarina i dobro izmešajte. Ovo jelo se služi u tanjirima i preko njega se može posuti kvalitetni rendani sir. Slobodno mu dodajte niskomasni jogurt ili domaći kefir.U jednu šerpu sipajte 1,5 litar vode sa kašičicom soli i ostavite dok ne provri. Potom uspite 500 grama kukuruznog brašna, a ono će ostati na površini u vidu kupe. Na sredini drvenom varjačom napravite rupu i ostavite nek se kuva na laganoj vatri. Način kako se sprema kačamak je nešto drugačiji, ali se svakako dobija ukusno i zdravo jelo koje ne goji.
Priprema palente za bebe
Znate li da je palenta za bebe pravi izbor kada je u pitanju kvalitetan obrok koji će vaš mališan voleti? Razlog više jeste i činjenica što se ona jako lepo kombinuje i sa voćem i sa povrćem. Oni će joj dati širok spektar ukusa i načina pripreme. Roditeljima je sigurno poznato koliko je ponekad teško nagovoriti malu decu na neko novo jelo. Raznovrsna ishrana je jako važna za njih kako bi mogli dobijati potrebne minerale i vitamine. Samim tim moći će se pravilno razvijati. Ukoliko vas interesuje kako napraviti palentu za bebu, pratite samo kratko uputstvo koje sledi. Palenta za bebe recept (kašica) Potrebni sastojci:
Najbolji i najjednostavniji recept za dobru palentu
Potrebni sastojci:
- 800 ml vode
- 200 g kukuruznog brašna
- kockica maslaca
- so
Hladnu vodu ćete zagrejati do tačke ključanja u dubljoj šerpici i na umerenoj temperaturi. U vodu ćete dodati malo soli. U zagrejanu vodu dodajte kukuruzno brašno, a zatim sve dobro izmešajte. Mešajte sve vreme, razbijajte grudvice sve dok se smesa ne zgusne. Potom snizite temperaturu i nastavite sa mešanjem.
Kada osetite da se palenta odvaja od dna, možete nastaviti sa kuvanjem da biste dobili kremastiju strukturu. Zatim poklopite šerpicu, smanjite temperaturu još malo i povremeno promešajte. Na samom kraju dodajte komadić maslaca i izmešajte. Sipajte u činiju, a zatim narendajte kačkavalj da se istopi na vreloj palenti. Umesto kačkavalja možete dodati i običan domaći sir.
Palenta je izvor vlakana i proteina
Palenta sadrži proteine i vlakna koja pomažu da se konzument oseća sitim. Vlakna se preporučuju zbog učinka u poboljšanju pravilnog funkcionisanja digestivnog sistema, zbog toga što hrane zdrave bakterije i sprečavaju konstipaciju (zatvor).
Palenta je odlična zato što je bezglutenska namirnica
Za ljude koji traže gluten-free jela, palenta je odlična opcija. Mnogi drugi izvori vlakana, kao što su pšenica, kuskus i raž, sadrže gluten. Palenta je obično bezbedna za sve one ljude koji pate od celijakije ili od glutenske senzitivnosti. Ali ljudi bi trebalo uvek da provere listu sastojaka ako kupuju palentu u prodavnici kako bi videli ostale sastojke.
Palenta je bogata složenim ugljenim hidratima
Prosti ugljeni hidrati se brzo razlažu i mogu dovesti do porasta nivoa šećera u krvi. Često, jednostavni ugljeni hidrati ne sadrže mnogo hranljivih materija. Kolači, keksevi i beli hleb su primeri prostih ugljenih hidrata.
Složeni ugljeni hidrati u palenti se polako razlažu, što znači da je potrebno više vremena da se svare. Ovo sporo oslobađanje može održati nivo šećera u krvi.
Palenta sadrži vitamin A
Iako palenta ne sadrži velike količine vitamina i minerala, ona sadrži nešto vitamina A.
Prema jednom od instituta koji se bavi zdravljem, vitamin A je neophodan za pravilno funkcionisanje bubrega, pluća i srca.
Palenta je izvor karotenoida
Palenta se pravi od samlevenog kukuruza, koji je odličan izvor karotenoida. Smatra se da karotenoidi smanjuju rizik od određenih bolesti, kao što su neki tipovi očnih oboljenja i neki kanceri.
Palenta ima nizak sadržaj masti
Palenta prirodno ima nizak sadržaj masti i može biti deo ishrane koja se preporučuje za održavanje zdravlja srca. Osoba koja želi da smanji unos zasićenih masti bi trebalo da kuva palentu sa vodom, obranim mlekom, umesto sa punomasnim mlekom i da izbegava dodavanje sira i putera.
Palenta sadrži esencijalne minerale
Gvožđe, magnezijum i cink su esencijalni minerali. Iako palenta ne nudi velike količine ovih minerala, oni se i dalje računaju kao deo zdrave ishrane.