Paprika za dobro zdravlje i kao afrodizijak

Crvena, žuta, zelena, babura, kratka mesnata ili malena prgava papričica, sastavni su deo svake kuhinje. Paprika je nezaobilazan sastojak i vegetarijanskog menija, ali i brojnih jela sa mesom. Po očuvanosti korisnih sastojaka najbolja je sveža.

Bez obzira na boju, oblik ili veličinu, paprika je pravi eliksir zdravlja i lepote. Zahvaljujući vitaminima C, A i E, ona istovremeno usporava starenje, stimuliše probavu, čuva elastičnost kože i održava vitku liniju.

U paprici ima četiri puta više vitamina C nego u limunu, pomorandži ili grejpfrutu, što znači da i te kako doprinosi sintezi kolagena, bez kog nema zdrave i elastične kože. Ona takođe sadrži značajnu količinu vitamina A, koji koži daje mekoću i stimuliše proces zarastanja. Tu je još i vitamin PP bez kog se ne mogu ni zamisliti zdrave desni i sluzokoža.

paprika

Paprika je pravi rudnik antioksidanasa (flavonoida, karotenoida i polifenola) koji zajedno sa vitaminima A, C i E, jačaju imunološki sistem, stimulišu dotok kiseonika u ćelije i jačaju krvne sudove.

Povezano>>> Ljuta paprika kao lek

Dokazano je da ova namirnica stimuliše proces sagorevanja masti u organizmu i potrošnju energije. Ustanovljeno je takođe da ljuta papričica reguliše apetit i ograničava konzumiranje hrane.

Sirova paprika, kao i spremljena u jelima, pomaže u lečenju mnogih bolesti i tegoba. Njeni sastojci na ljudski organizam deluju kao antidepresiv, antiseptik, diuretik i moćan afrodizijak.

A što se tiče liste bolesti na koje veoma efikasno deluje, ona je poduža. Paprika pomaže uklanjanju i lečenju avitaminoza, alergije, anemije, astme, arteroskleroze, angine pektoris, infarkta, astme, hipertenzije, dijabetesa, katarakte, kašlja, impotencije, opadanja kose, osteoporoze, otežanog mokrenja, reumatizma, starosnog slepila, hemoroida…

Paprika nema veliku energetsku vrednost, pa je pogodna za dijetalnu ishranu. I paprike i papričice bogate su mineralima, vitaminima i drugim korisnim sastojcima.

Povezano>>> Paprika i zdravlje, kalorije, vitamini, minerali

Količina vode koju poseduje približno je oko 89 odsto, dok količina eteričnih ulja u semenu zavisi od količine prisutnog alkaloida kapsaicina.

Kapsaicin je specifična materija koja daje ljutinu plodu. Zavisno od toga koliko ga ima, paprike se dele na slatke i ljute sorte. U svakom slučaju, za kapsaicin se odavno zna da ima lekovitu moć, jer predstavlja savršeni antiseptik. U organima za varenje sprečava razvoj bakterija truljenja i poboljšava varenje hrane draženjem sluzokože creva. Povećava i nivo histamina, koji predstavlja glavni odbrambeni sistem ljudskog organizma na reumatska oboljenja.

Povezano>>> Lekovito delovanje paprike

Paprika ima delotvoran uticaj i na površinsku kapilarnu cirkulaciju, ali to je zahvaljujući drugom važnom sastojku – citrinu. Citrin utiče na elastičnost i propustljivost kapilara, što je važno u lečenju arteroskleroze. Paprika je i namirnica koja podstiče apetit, jer jela spremljena sa njom imaju posebnu aromu.

Veruje se i da je paprika, a posebno ljuta papričica, savršeni afrodizijak, jer budi raspoloženje i strast kod ljudi. Verovanje se temelji na uticaju paprike na pojačan rad krvotoka. Francuski gastronom iz 17. veka Antelm Savarin, u svojoj knjizi “Fiziologija ukusa” napisao je da paprike i papričice “čine žene nežnim i podatnim, a muškarce poželjnim”.

Sem afrodizijačkog dejstva, ovom drevnom lekovitom povrću pripisuju i da ima stimulativnu moć na kožu glave. Tačnije, tvrdi se da sprečava pojavu ćelavosti, o čemu svedoče Kalabrezi koji je jedu u ogromnim količinama.