Kokosovo ulje 100 načina za upotrebu – za kosu usne, celulit kao lubrikant…

Kokosovo ulje je jedna od namirnica sa najraznovrsnijim primenama na planeti. Ne samo da je omiljeno za kuvanje, nego ima brojne upotrebe od toga da se može koristiti kao lek, do tretmana za lepotu, i još puno toga.

Prženje i kuvanje na jakoj vatri – kokosovo ulje je odlično za pripremu hrane na jakoj vatri pošto ima visoku temperaturu dimljenja. Mnoga druga ulja, poput maslinovog, oksidiraju kad se zagreju, ali je kokosovo ulje puno zdravih zasićenih masti, pa ostaje stabilno pod visokim temperaturama.Slobodno možete koristiti kokosovo ulje za prženje i uživati u fantastičnom novom ukusu hrane.

Kokosovo ulje za kožu deluje kao prirodna hidrantna krema – kokosovo ulje se može koristiti i na koži lica i tela, umesto kreme. Brzo se upija i nije masno. Na sobnoj temperaturi, kokosovo ulje je u čvrstom agregatnom stanju, ali, čim se uzme u ruke, počinje da se topi. Pre odlaska na spavanje, operite lice i utapkajte peškirom. Rukama ugrejte kokosovo ulje veličine graška i umasirajte ga kružnim pokretima u lice. Nakon pet minuta, uklonite višak sa površine kože, i pravac u krevet.

Kokosovo ulje za usne – koža na usnama može biti suva i ispucala tokom bilo kog godišnjeg doba. Kupovni balzami za usne su puni hemikalija (koje mogu biti i otrovne), što je posebno zabrinjavajuće obzirom da ih mažemo na usta. Kokosovo ulje ima zaceljujuća svojstva, štiti od štetnih sunčevih zraka, i potpuno je bezbedno. Sjedinite dve kašike kokosovog ulja sa dve kašike pčelinjeg voska i kašiku šea putera u tiganju koji se ne lepi. Polako zagrevajte, dok se svi sastojci ne otope. Uz pomoć levka, napunite pakovanje od starog balzama za usne. Ostavite da se stvrdne oko 6 sati.

Kokosovo ulje za celulit – Da biste uklonili uporan i tvrdokoran celulit, sjedinite kašiku kokosovog ulja sa 10 kapi esencijalnog ulja grejpfruta i masirajte kožu kružnim potezima. Nakon masaže, iščetkajte kožu kako biste podstakli cirkulaciju i obezbedili ćelijsku detoksikaciju.Ponavljajte postupak 2 do 3 puta nedljno da bi uklonili celulit.

Kokosovo ulje kao lubrikant za žene u menopauzi – kokosovo ulje je lubrikant koji se može bezbedno koristiti. Za razliku od svih drugih preparata koje možete kupiti, kokosovo ulje ima antigljivična, antibakterijska i antimikrobska svojstva koja održavaju vaginalnu floru zdravom. (važna napomena: kokosovo ulje ne smete koristiti u kombinaciji sa kontraceptivnim sredstvima napravljenim od lateksa, pošto izaziva njegovu koroziju).

Za kosu

Bujna, sjajna i zdrava kosa može biti i vaša, uz kokosovo ulje!

Možete izbaciti sve fabričke proizvode koje koristite i zameniti ih ovim prirodnim rešenjem. Kokosovo ulje ima antimikrobska svojstva, laurensku kiselinu i masne kiseline srednjeg lanca koje jačaju kosu, hidriraju kožu glave i pomažu kosi da raste.

Kokosovo ulje se u svrhu lepote može koristiti na više načina. Možete ga konzumirati, mazati, stavljati na kosu pošto je potpuno prirodan i bezbedan. Bogato je vitaminima, mineralima i drugim hranljivim materijama, od čega kosa postaje jaka, meka i privlačna.

Prirodan regenerator za kosu – kokosovo ulje se hiljadama godina koristilo za jačanje i stilizovanje kose. Ako ga koristite kao regenerator, pomoći ćete svojoj kosi da zadrži što više vlage. U zavisnosti od dužine i teksture kose, trebaće vam 1-2 kašike kokosovog ulja. Zagrejte ga u rukama i počevši od krajeva kose, polako ga nanosite sve do vrhova.

Sprečava i leči perut u kosi – kokosovo ulje se koristi i za bujniji rast kose, i za sprečavanje peruti. Kada ga nanesete u kožu glave, dobro isperite, kako se kosa ne bi mastila, pa stilizujte kosu kao i inače. Kosa će vam biti zdrava, sjajna i puna volumena. Ako nakon ovog tretmana primetite da vam je kosa beživotna, sledeći put koristite manju količinu kokosovog ulja i isperite je dva puta.

Razmrsivač kose – kada se deci upetlja kosa, to zna da bude prilično nezgodno. Kako biste izbegli čupanje, razmrsite kosu uz pomoć male količine kokosovog ulja. Ugrejte ga rukama pa nanesite u mokru kosu, i onda prođite češljem kroz nju.

Regenerator

Kokosovo ulje ne sadrži hemikalije koje vrebaju u fabričkim proizvodima za kosu, i odličan je izbor za sve vrste kose. Prema jednom istraživanju objavljenom u časopisu Nauka o kozmetici, kokosovo ulje je bolje od suncokretovog i mineralizovanih ulja, pogotovo za decu.

Pucanje i lomljenje kose izaziva manjak proteina. Laurenska kiselina ima malu molekularnu težinu, pa zbog toga dubinski prodire u kosu i neguje je vitaminima, mineralima i masnim kiselinama srednjig lanca. Kokosovo ulje sprečava lomljenje uzrokovano češljanjem i bezbedno je za decu. Može se koristiti kao maska za kosu koja može ostati u kosi nekoliko sati ili celu noć. Kod upotrebe kokosovog ulja je ključno naći odgovarajuću količinu za vašu kosu.

Za regeneraciju kose

Ako imate kratku kosu, bie vam potrebna samo ¼ kašikice, koju ćete prethodno ugrejati u dlanovima. Za dužu, gušu kosu, možda će vam biti potrebno i pola kašike. Ako imate tanju kosu, mažite ulje sporadično, jer e izgledati masno ako preterate. Posebno obratite pažnju na krajeve i vrhove kose. Prođite prstima kroz kosu i stilizujte je kao i obično.

Da biste dubinski nahranili kosu, nakon pranja nežnim, prirodnim šamponom, nanesite jednu kašikicu (za kratku kosu), dve kašikice (za kosu do ramena) i jednu kašiku (za dugu kosu), i prvo je ugrejte u dlanovima. Nanesite malo na vrhove i utrljajte u kožu glave. Stavite kosu u kapu za tuširanje, i ostavite da deluje 1-2 sata ili preko noći. Operite nežnim šamponom, i stilizujte kao obično.

Za suvu i ošteenu kosu, u kokosovo ulje dodajte par kapi esencijalnog ulja sandalovine. Ova kombinacija je dobra za zadržavanje vlage, pa hidrira i dubinski obnavlja kosu.

Za rast kose

Kokosovo ulje je bezbedno, efektno i jeftino rešenje za tanku kosu. On pomaže kosi da raste, i da bude duža i gušća. Esencijalni nutrijenti u koje spada laurenska kiselina, prodiru u koren kose i poboljšavaju njeno zdravlje.

Na izgled i zdravlje kose utiču drugi zdravstveni problemi, ali tradicionalni recepti protiv opadanja kose mogu puno pomoi. Namirnice bogate omega-3 mastima, bundeva, čija i lanene semenke, zeleni čaj i slična hrana je dobra za zdrav rast kose. Pre nego što se odlučite za proizvode koji ubrzavaju rast kose (a koji stvarno deluju samo kod 50% ljudi) i rade samo ako ih stalno koristite, modifikujte ishranu i koristite kokosovo ulje umesto regeneratora. Oštre hemikalije koje se nalaze u fabričkim pakovanjima mogu izazvati iritaciju kože glave, pa čak i rast dlačica na mestima na kojima ne bi trebale da se nalaze.

Tretman za rast kose

Kada se umasira u kožu glave, koksovo ulje poboljšava cirkulaciju i podstiče rast kose. Važno je da umasirate kokosovo ulje u skalp nežnim pokretima, 10 minuta, 3- 4 puta nedeljno. Ako želite rešenje za rast kose, trebae vam samo jedna kašikica.

Ali, ako želite dubinsku regeneraciju kose, pratite sledee korake. Umesto da koristite esencijalno ulje sandalovine, dodajte 4 kapi esencijalnog ulja ruzmarina, koje je poznato po ubrzanju rasta kose za 20%. Ulje ruzmarina poboljšava cirkulaciju, a u kombinaciji sa koksovim uljem daje fantastične rezultate.

Nakon što ste umasirali ulje u kosu, stavite kapu za tuširanje i ostavite da prirodna toplota tela u kombinaciji sa uljima poboljša zdravlje kose. Kada isperete kosu, osperite je domaim šamponom od mente i ruzmarina. Miriše fantastično, i dobar je za sve tipove kose.

Kokosovo ulje je bogato vitaminima K i E, pa smanjuje perut i čini folikule kose zdravijima. Opisan tretman nije podogan samo za osobe sa tankom kosom; ako imate problema sa opadnjem kose prilikom češljanja, pranja, i stilizovanja, kombinacija sa esencijalnim uljima može biti od velike pomoći.

Prirodan ruž ili sjaj za usne – ako u recept za balzam za usne dodate prah od cvekle, kakao, kurkumu ili cimet, dobijate razne nijanse koje možete koristiti kao ruž. Za koju god boju da se odlučite, treba da znate da vam je potrebna vrlo mala količina začina.

Smanjuje bore – u predeo oko očiju, utrljajte malo kokosovog ulja kako biste sprečili prevremeno starenje kože. Ostavite ga preko noći da ga koža dobro upije i probudićete se potpuno sveži. Koristite ga u kombinaciji sa uljem tamjana i produžite izgled mladalačke kože.

Kokosovo ulje za zube – pomešajte istu količinu kokosovog ulja i soda bikarbone pa dodajte par kapi esencijalnog ulja mente, i dobili ste domaću pastu za zube. Isprobajte i recept za probiotičku pastu za zube od kokosovog ulja, gline, probiotika i esencijalnog ulja mente.

Prirodna tečnost za ispiranje usta – pomešajte kokosovo ulje i soda bikarbonu u istim količinama, pa dodajte par kapi esencijalnog ulja mente. Koristite svakog dana kako biste izbeleli zube, poboljšali zdravlje desni i osvežili dah. Prema naučnicima sa Institiuta za tehnologiju, antibiotička svojstva kokosovog ulja uništavaju bakterije koje izazivaju propadanje zuba.

Mućkanje ulja u ustima – za bolje zdravlje zuba i desni, mućjate kokosovo ulje u ustima. U ajruvedskoj medicini, mućkanje ulja se koristi kao dezinfekciono sredstvo, protiv lošeg zadaha, protiv bakterija, za jačenje zuba i imunog sistema. Promućkajte jednu kašiku kokosovog ulja u ustima čim ustanete. Trebalo bi da mućkate ulje 10-20 minuta i da ga ne progutate. Pljunite ulje u kantu za đubre (ne u lavabo) i isperite usta slanim rastvorom (napravljenim od morske soli).

Krema za sunčanje ili melem nakon sunčanja – kokosovo ulje štiti od štetnih sunčevih zraka i zaceljuje opekotine, sve u jednom. Njegov zaštitni faktor je mali, ali je najbolji od svih prirodnih, biljnih ulja. Kad ste na suncu, namažite se nekoliko puta dnevno. Ako preterate sa izlaganjem sunčevim zracima, nežno utrljajte kokosovo ulje u kožu i ubrzaćete oporavak, i ublažiti bol.

Ulje za masažu – kokosovo ulje je negujuće i kao takvo je odlično za masažu. U njega dodajte par kapi ulja lavande ili mente za bolne mišiće i pospešićete njihovo opuštanje.

Antigljivična krema – kokosovo ulje se može koristiti za lečenje gljivičnih oboljenja poput atletskog stopala i infekcija kože. Nanesite ga na problematična mesta i ostavite da ga koža upije, pa višak obrišite papirnim ubrusom.

Hranljiva krema za pete – ako imate suve, ispucane pete, onda znate koliko to može biti neprivlačno, a ponekad i bolno. Koristite kokosovo ulje i bićete zadovoljni rezultatom. Za obe pete, trebaće vam dve kašike kokosovog ulja, u koje možete dodati po koju kap esencijalnog ulja, poput lavandinog, za uništenje bakterija, još bržu regeneraciju kože i lep, opuštajući miris.

Domaći piling – sjedinite kokosovo ulje sa organskim, kokosovim šećerom ili mlevenim zrnima kafe, za domaći piling za lice i telo, koji će efektno ukloniti suvu kožu. Uradite piling dva puta nedeljno i imaćete kožu koja je negovana i manje podložna uraslim dlačicama, aknama, miteserima.

Mast za bebe i zaštita od osipa od pelena– kada vaša beba dobije osip od pelena, umasirajte malo kokosovog ulja kako biste ublažili bol, otok, crvenilo i svrab. Za početak, uzmite jednu kašiku pa vidite kako će ga koža upijati.

Krema za strije – umasirajte kokosovo ulje u kožu stomaka tokom ili nakon trudnoće, kako biste smanjili šanse za dobijanje strija, uzrokovanih manjkom elastičnosti kože. Kokosovo ulje je dobro i za uklanjanje tamnih pega, diskoloracije kože, crvenila, plus, ono hidrira kožu i ubrzava njen oporavak.

Prirodno uklonite šminku – mala količina kokosovog ulja je dovoljna za uklanjanje jake šminke na očima, pa se ona lako skida. Kružnim pokretima, utrljajte kokosovo ulje na kapke i obrišite toplom krpom. Osim što ćete ukloniti šminku, hidriraćete kožu oko očiju, bez peckanja i crvenila koje se obično javlja kao nuspojava fabričkih sredstava za skidanje šminke.

Bori se protiv upale – kokosovo ulje je dobro za zdravlje jetre i bubrega. Prema naučnicima, devičansko kokosovo ulje, pripremljeno bez hemkalija ili jake vatre, doprinosi smanjenju hronične upale. Pošto je upalni proces jedan od glavnih krivaca za mnoge hronične bolesti, ovo istraživanje govori da redovnim konzumiranjem kokosovog ulja pomažete svom organizmu da se bori protiv upale.

Jača imunitet – kokosovo ulje u sebi sadrži laurensku kiselinu, kaprinsku kiselinu i kapriličnu kiselinu, kao i antibakterijska, antivirusna, antigljivična i antimikrobska svojstva koja jačaju imuni sistem. Sa svim ovim elementima u telu, imuni sistem je spremniji na pravovremeni dogovor kada ga napadnu strana tela.

Bori se protiv akni – akne su ozbiljan problem za mnoge osobe, kako tinejdžere tako i odrasle ljude, a nastaju zbog razmnožavanja bakterija ili disbalansa masti na površini kože. Kokosovo ulje je prirodan antibiotik, pa uništava sve štetne bakterije koje izazivaju iskakanje bubuljica i akni. Za najbolje rezultate, pomešajte kokosovo ulje sa uljem čajevog drveta i sirovim medom.

Zaštita i odbrana od raka– kokosovo ulje sadrži trigliceride srednjeg lanca, koji pružaju organizmu zaštitu od tumora i podržavaju normalno funkcionisanje imunog sistema, što ide u prilog tezi da kokosovo ulje štiti od određenih vrsta raka.

Uništava kandidu – kokosovo ulje sadrži kapriličnu kiselinu koja ima antimikrobska svojstva, koja uništavaju gljivice kandide. U jednom istraživanju naučnici su otkrili da kokosovo ulje ima 100% učinak protiv kandide, u poređenju sa lekom flukonazolom. Dodajte jednu kašiku kokosovog ulja u svoju ishranu ili nanesite kokosovo ulje direktno u područja zahvaćena kandidom dva puta na dan, sve dok se simptomi ne povuku.

Nutricionističke činjenice o kokosovom ulju

Kokosovo ulje ne sadrži holesterol, za razliku od drugih biljnih ulja. Više od 85% masti u kokosovom ulju čine trigliceridi srednjeg lanca. Ove masne kiseline imaju lekovita svojstva. Između ostalog, lako se troše za energiju i imaju antimikrobska svojstva. Kokosovo ulje sadrži tri jedinstvene masne kiseline koje imaju dobar uticaj na zdravstveno stanje:

  • Laurensku kiselinu
  • Kaprinsku kiselinu
  • Kaprilnu kiselinu

Ovo su neke od najređih supstanci koje se nalaze u prirodi i glavni su razlog zbog kog je ovo ulje toliko dobro za vaše zdravlje.

Laurenska kiselina ima specifičnu strukturu zbog kog se lako upija. Kada je organizam upije, ona se transformiše u monolauren, koji se nalazi u majčinom mleku, kokosovom mleku i ulju. Monolauren je poznat po svojim antivirusnim, antimikrobskim i antibakterijskim svojstvima.

Osim ovih, kokosovo ulje sadrži linolensku kiselinu, oleinsku, fenolnu kiselinu, E i K vitamin, i gvožđe.

Organsko, ekstradevičansko kokosovo ulje, nasuprot rafinisanog kokosovog ulja

Da biste upili sve blagodeti kokosovog ulja, važno je da uzmete organsko, nerafinisano kokosovo ulje koje se dobija procesom „vlažnog mlevenja“. Organsko, nerafinisano kokosovo ulje dobija se iz svežeg kokosovog mesa, ne iz sušenog kokosa.

Ulje se zatim, centrifugom, fermentacijom, kuvanjem ili hlađenjem razdvaja od vode. Fermentacija je metod koji je najbolji, radi zadržavanja lekovitih svojstava kokosovog ulja.

Za razliku od maslinovog ulja, kokosovo je stabilno na visokim temperaturama, i antioksidanti se ne gube kroz proces zagrevanja. Više naučnih istraživanja, obavljenih na Šri lanci i u Maleziji, kao i drugim zemljama u kojima kokos raste u izobilju, pokazuju da fermentacija mokrim mlevenjem, praćena toplim izvlačenjem devičanskog kokosovog ulja, daje najviše antioksidanata i snižava loš holesterol, a povećava nivo dobrog holesterola.

Iako proces zagrevanja može delovati kontraintuitivno, s obzirom na sve što znamo o zagrevanju i uništenju hranljivih materija, kokosovo ulje reaguje drugačije na toplotu. Na primer, slučaj sa štetnim, genetski modifikovanim uljima je obično suprotan; kada se zagreju do oksidacije i postaju otrovna.

Prema istraživanju objavljenom u časopisu „Nauka o hrani i biotehnologija“, devičansko kokosovo ulje koje se dobija zagrevanjem, ima najviše antioksidanata. naučnici veruju da se ovo dešava zbog otpuštanja polifenola.

Rafinisano kokosovo ulje ima veću tačku dimljenja i nema ukus kokosa. Ono se obično fabrički proizvodi, obično hemijskim procesom destilacije, i od kokosa koji nije svež. Osim toga, kokos se izbeljuje kako bi bio privlačniji potrošačima.

Neki od ovih rafinisanih ulja su čak i hidrogenizovana, što pretvara ovo zdravo ulje u sintetičke trans-masti. Iz tog razloga, izbegavajte rafinisano kokosovo ulje što više možete.

Gde da kupujete kokosovo ulje

Postoji mnogo firmi koje prave kokosovo ulje, ali je najbolje kupiti neko koje dolazi iz tropskih zemalja, u kojima ima puno kokosa u prirodi.

Do današnjeg dana napravljeno je preko 1500 studija koje dokazuju da je kokosovo ulje jedna od najzdravijih namirnica na zemlji. Dobrobiti kokosovog ulja su veće nego što mnogi ljudi znaju, jer je ono zaista super hrana.

Istraživanja su otkrila tajne ove neverovatne namirnice: zdrave masti, tj. masne kiseline srednjeg lanca. U ove jedinstvene masti spadaju:

  • Kaprilna kiselina
  • Laurenska kiselina
  • Kaprična kiselina

Oko 62% ulja iz kokosa sastoji se od ove tri zdrave masne kiselina, i 91% masti iz kokosovog ulja čine zdrave, zasićene masti.

Većina masti koje konzumiramo se dugo vare, ali masne kiseline srednjeg lanca koje se nalaze u kokosovom ulju predstavljaju savršen izvor energije, pošto prolaze samo kroz tri koraka kako bi se pretvorile u „gorivo“, dok druge masti prolaze kroz proces od 26 koraka!

Za razliku od masnih kiselina dugog lanca koje se nalaze u biljnim uljima, masti srednjeg lanca se:

  • Lakše vare
  • Ne čuvaju se automatski u organizmu kao masti
  • Antimikrobske su i antigljivične
  • Manje su, pa lakše prolaze u ćelije kako bi dale organizmu instant energiju
  • Razlažu u jetri, što znači da se odmah pretvaraju u energiju (umesto da se čuvaju kao masti)

Sve ovo govori zašto je kokosovo ulje super-hrana i zbog čega postoji toliko lekovitih svojstava.