Ukoliko želite da se zaštitite od neželjene trudnoće, verovatno se dvoumite koju metodu kontracepcije da izaberete.
Pilula za kontracepciju
HORMONSKA KONTRACEPCIJA
Pouzdanost 99,9%
Kontraceptivne pilule sadrže malu količinu hormona, po dejstvu sličnih ženskim hormonima estrogenu i progesteronu. Sprečavaju ovulaciju i zgušnjavaju sekret na grliću, čime se onemogućava prodor spermatozoida. Prva tableta uzima se prvog dana menstruacije, a zatim po jedna svaki dan, uvek u isto vreme. Pakovanja sadrže 21 tabletu. Pre otvaranja sledeće kutije pravi se sedmodnevna pauza, bez obzira na to kad je nastupila menstruacija. Glavni razlozi što se žene plaše ove vrste kontracepcije jesu njihovo neznanje i predrasude o upotrebi hormonskih tableta. Naravno, obavezna je konsultacija s ginekologom, koji će preporučiti vrstu pilula i uputiti vas kako da ih upotrebljavate.
Koje su prednosti hormonske kontracepcije? Pilule su lak i pouzdan način kontracepcije, koji, osim što štiti ženu od neželjene trudnoće, reguliše menstrualni ciklus, eliminiše PMS i bolne cikluse, smanjuje rizik od pojave raka jajnika i dojke, cista na jajnicima, upale materice i jajovoda… Mogu se koristiti u lečenju preterane maljavosti, akni, endometrioze i policističnih jajnika. Ukoliko žena želi da zatrudni, prekid upotrebe pilula ne izaziva nikakve komplikacije po organizam i ne utiče na plodnost. Istraživanja pokazuju da se već u prvom mesecu nakon prestanka uzimanja tableta znatno povećava verovatnoća da žena zatrudni.
Koje su mane kontracepcijskih pilula? Najveća mana je to što pilula ne štiti od polno prenosivih bolesti. Eventualno se mogu javiti mučnina, osetljivost grudi, nadutost, glavobolja i smeđi sekret, neznatno povećanje težine i bolovi u dojkama. Ove tegobe nisu opasne i obično prolaze, ili se smanjuju posle nekoliko meseci. Nekad su ove tablete sadržavale dosta hormona, pa je jedna od kondraindikacija bila porast težine. Međutim, danas se proizvode tablete s manjom koncentracijom hormona, pa se variranje kilaže kreće u granicama od kilogram do dva. Neke studije pokazale su da estrogen iz pilula može uticati na kvalitet i količinu mleka kod dojilje, pa bi ih trebalo izbegavati šest meseci nakon porođaja.
Ovo sredstvo za kontracepciju preporučuje se mlađim ženama, jer u 99% slučajeva štiti od trudnoće. Prema istraživanjima kanadskih naučnika, ako se redovno uzimaju oralni kontraceptiri smanjuje se rizik od nastanka raka jajnika za 45% do 60 %. Većina eksperata smatra da žene koje koriste oralnu kontracepciju rede obolevaju od tumora dojke i materice.
Dijafragma za konracepciju
MEHANIČKA I HEMIJSKA ZAŠTITA
Pouzdanost 92%
Dijafragma je gumeni proizvod zaobljenog oblika (poput kapice), koji žena stavlja u vaginu tako da pokriva grlić materice, te blokira ulazak spermatozoida u nju. Spermicid koji se stavlja na dijafragmu ubija spermu i fizički blokira grlić materice. Samo ginekolog može utvrditi koja vam dijafragma pristaje.
Koje su prednosti mehaničke i hemijske zaštite od trudnoće? Ako se pravilno koristi, samo će šest od 100 žena zatrudneti. Može se upotrebiti i šest sati pre početka polnog odnosa. Takođe, može se koristiti tokom dojenja, nakon što se vagina i grlić materice vrate u normalno stanje. Nema ozbiljnih zdravstvenih rizika, ginekološka kontrola nakon početnog pregleda nije potrebna, te se može koristiti nekoliko godina. Smanjuje rizik od nastanka raka grlića maternice i delimično štiti od polno prenosivih bolesti.
Koje su mane? Moguće su greške pri njenom postavljanju u vaginu, a postoji mogućnost i da se pomeri za vreme polnog odnosa. Dijafragma je efikasna u sprečavanju trudnoće samo kad se koristi sa spermicidom, koji blokira ili ubija spermu. Osim toga, ne sme stajati u vagini duže od 48 sati, niti pak manje od šest sati nakon
Dijafragma, ipak, nije prikladna za sve žene. Kontraindikacije: alergija na silikon, lateks ili spermicid. vaginalne abnormalnosti koje ometaju postavljanje ili zadržavanje dijafragme, infekcije urogenilalnog trakta, prolaps materice… Ovu metoda nije za vas ako ste nedavno rodili odnosno ukoliko ste imali spontani pobačaj ili abortus. Takođe, izbegavajte je u slučaju da imate visok rizik od trudnoće (mlađi ste od 30 godina ili imate seksualne odnose tri ili više puta nedeljno).
polnog odnosa. Ako ostane predugo u vagini, povećava se rizik od toksičkog šoka. Korišćenje dijafragme i spermicida može uzrokovati vaginalnu iritaciju, infekcije mokraćnog sistema ili vagine… Osim toga, treba vam vremena i prakse daje naučite ispravno postavljati.
Spirala za kotracepciju
REŠENJE ZA DUŽI ROK
Pouzdanost 99%
Spirala se preporučuje ženama koje na duže vreme žele da se zaštite od neželjene trudnoće, obično onima koje neće više da rađaju. Unutarmaterična spirala je mala plastična sprava od tri-četiri centimetra, s končićima na kraju. Stavlja se u matericu i onemogućava kretanje spermatozoida ka jajnoj ćeliji, a time i njenu oplodnju. Postoji više vrsta spirala, a razlikuju se po veličini i sastavu. Spirala se ugrađuje u vreme menstruacionog krvarenja, a procedura je bezbolna, traje samo nekoliko minuta. Pre toga neophodno je obaviti kompletan ginekološki pregled. To podra-zumeva i kolposkopiju sa PAPA testom, bakteriološke analize i ultrasonografski pregled.
Koje su prednosti SPIRALE ZA KONTRACEPCIJU? Spirala se menja posle tri do pet godina, zavisno od toga koje je vrste. I ni na koji način ne ometa seksualni odnos. Ginekolog je može staviti za vreme menstruacije ili odmah nakon nje, posle porođaja i abortusa urađenog
u prvom trimestru, ako nema infekcija. Plodnost se vraća odmah po njenom uklanjanju.
Koje su mane spirale za kontracepciju? Menstruacije nekad postaju obilnije i bolnije, a između dva ciklusa može se pojaviti krvavi iscedak. Ako žena ima polno prenosivu infekciju, raste opasnost od razvoja upalnih procesa. Moguće komplikacije su perforacija materice i upalni procesi u maloj karlici.
Inovativno rešenje za one koje više ne žele decu i u potrazi su za definitivnim kontraceptivnim rešenjem. Za razliku od podvezivanja jajnika, intervencije koja se radi u anesteziji i ima i rezova i šavova i ožiljaka, ova metoda je manje invazivna. Spirala je veoma pouzdano kontraceptivno sredstvo, jer smatra se da se trudnoća tad događa jednom na 100 ciklusa.