Zdravstvene statistike otkrivaju zabrinjavajuću činjenicu da se gotovo svaki muškarac oko pedesete godine života suočava s tegobama koje ukazuju na različita oboljenja prostate, muške polne žlezde sa unutrašnjim lučenjem…
Učestalo noćno mokrenje, nemogućnost pražnjenja bešike ili njeno nepotpuno pražnjenje, slabiji mlaz urina, nagla ili stalna potreba za uriniranjem, peckanje, bolovi… neki su od simptoma oboljenja prostate. Tegobe su veoma neprijatne, s vremenom postaju sve izraženije, a njihovo lečenje je dugotrajno.Najčešća oboljenja prostate jesu njeno uvećanje, zatim akutna i hronična upala – takozvani prostatitis, dok je najveći i nažalost veoma čest problem rak prostate – uz rak pluća najčešći oblik karcinoma kod muškaraca. Promene na prostati uzrokuju poremećaj ravnoteže muških polnih hormona, infekcije, upale bešike i mokraćnih kanala, loša ishrana, konzumiranje gaziranih napitaka i akohola, stoga se pravovremenom i adekvatnom prevencijom navedene tegobe veoma uspešno mogu izbeći. Takođe, u lečenju i sprečavanju nastanka oboljenja prostate veliku ulogu igra pravilna ishrana, kao i primena lekovitog bilja.
Mlečika
Zbog svojih antiupalnih i antioksidantnih svojstava, čaj ili ekstrakt mlečike (vrbovice ili svilovine, kako se još naziva) u narodnoj medicini već dugo se koriste za lečenje tegoba povezanih sa oboljenjima prostate, mokraćnog mehura, urinarnog trakta i bubrega. Mnogi smatraju da je čaj od male mlečike (lat. Epilobium parviflorum) najbolji prirodni lek za sve vrste oboljenja prostate, čak i kancera, jer se njegovom redovnom upotrebom mogu ukloniti ili ublažiti simptomi obolele prostate, pa čak i izbeći operacija.Čaj od mlečike ne treba piti više od dva puta dnevno i poželjno je praviti pauze od nedelju dana nakon sedmodnevne kontinuirane primene, jer može izazvati tegobe u želucu i crevima.
Uva
Čaj od listova uve, poznate i pod nazivom medveđo grožđe, primenjuje se za saniranje urinarnih infekcija, upale mokraćnih puteva i bešike, kao i protiv cistitisa, peska i kamena u bubregu. Takode se smatra izuzetno delotvornim u lečenju uvećane prostate, međutim, u tom slučaju još je efikasniji prašak od osušenog lista uve – po pola kašičice praha s malo vode uzima se ujutro i uveče pre spavanja.
Napomena: da bi uvin čaj imao efekta, neophodno je da oboleli prethodno uzmu tabletu sode bikarbone od pola miligrama ili trećinu kašičice njenog praha, kako bi se obezbedila bazna sredina mokraće i sprečila iritacija želuca.
Brusnica
U ishrani se plod brusnice koristi u svežem i sušenom obliku, a često se od njega prave i sokovi, sirupi, džemovi i vino.Brusnica je bogat izvor flavonoida (antocijana), flavonola i proantocijanida; takođe sadrži obilje vitamina C, vitamine B-grupe, provitamin A (beta-karoten), te minerale kalcijum, magnezijum, fosfor i kalijum. Naučno je dokazano da brusnica ima snažno antioksidantsko, ali i antikancerogeno dejstvo, pa se čaj od nje upotrebljava u lečenju svih vrsta oboljenja urinarnog trakta izazvanih bakterijama, kao i za ublažavnje simptoma bolesti prostate, a dobrim se pokazao i kada je reč o lečnju i preventivi kancera te žlezde.
Kopriva
Kopriva važi za jednu od najlekovitijih, jer je prebogata vitaminima C, A i B, kao i mineralima kalijumom, kalcijumom, fosforom, gvožđem i brojnim drugim blagotvornim sastojcima. Čaj od koprive ima antivirusno, antibakterijsko i protivupalno dejstvo, i odlično je sredstvo protiv anemije i za jačanje imuniteta. Ispitivanja na životinjama pokazala su da taj napitak čak može usporiti razvoj raka prostate, dok se tinktura od korena koprive pokazala kao izuzetno efikasna u lečenju uvećane prostate i za ublažavanju tegoba koje prate to oboljenje.
Zeleni čaj
Blagotvorna svojstva osušenog lišća biljke Camellia smensis, to jest zelenog čaja, brojna su i mnogima dobro poznata. Pored toga što opušta telo, razbistrava um i daje energiju, naučno je potvrđeno da zeleni čaj može usporiti razvoj raka prostate. Naime, polifenon E, jedan od sastojaka ekstrakta zelenog čaja, povezan je sa primetnim smanjenjem vrednosti markera koji služe za praćenje razvoja karcinoma. Takođe, rezultati drugih istraživanja pokazali su da se redovnim ispijanjem zelenog čaja može popraviti stanje obolelih i sprečiti nastanak te vrste maligniteta.
Testerasta palma
Biljka testerasta palma (saw palmetto), poreklom iz Severne Amerike, izuzetno je efikasno prirodno sredstvo za lečenje oboljenja prostate, mokraćnog mehura i impotencije. Deluje diuretički i protivupalno, a naročito dobri rezultati postižu se u kombinaciji ove biljke sa preparatima cinka i selena. Upotrebom testeraste palme sprečava se konverzija testoserona u njegovu aktivnu formu, čime se usporava rast prostate, pa se zbog ovog efekta često koristi za sprečavanje nastanka otoka nakon operativnog zahvata.
Afrička šljiva
Kora biljke Pvgeum africanurn, poznatije kao afrička šljiva ili afrička patuljasta palma, upotrebljava se za lečenje tegoba povezanih sa oboljenjima muškog reproduktivnog sistema još od 18. veka. Iako se smatra nešto manje efikasnom protiv učestalog noćnog mokrenja od testeraste palme, afrička šljiva je dobar diuretik, doprinosi uspostavljanju ravnoteže estrogena i progetterona, te preparati od afričke šljive imaju široku primenu u
lečenju benignog uvećanja prostate i ublažavanju tegoba izazvanih tim poremećajem.
Crveni koren
Biljka Hedvsarum neglectum, u narodu poznata kao crveni koren, od davnina je na glasu kao veoma blagotvorna kada je reč o muškom reproduktivnom zdravlju. Zahvaljujući bogatstvu sastava i lekovitih svojstava, ona se danas primenjuje za lečenje i prevenciju tegoba koje prate oboljenje urinarnog sistema muškaraca, uključujući prostatitis i adenom prostate. Crveni koren pospešuje krvotok i izlučivanje urina, utiče na potpunije pražnjenje mokraćnog mehura i smanjuje učestalost noćnog mokrenja. Može se koristiti u obliku tinkture ili čaja, pričemu je postignuti efekat dugotrajan i bez nuspojava.
Najbolji prirodni lekovi za prostatu
Kašičicu sveže ili suve male mlečike (vrbovice) preliti s 2 dl vrele vode. Ostaviti da odstoji 5 do 10 minuta, pa procediti. Piti ujutro na prazan stomak i uveče pola sata pre večere. Piti 21 dan.
U 2 dl ključale vode staviti 1 kašičicu najbolje svežih, ali može i suvih plodova brusnice. Ostaviti da odstoji 5-10 minuta i piti topao čaj tri puta dnevno posle jela.
U litar vode 20 minuta kuvati k šake bundevinih semenki. Kada se skuva, čaj presuti u teglu i ostaviti ga da se ohladi. Ne treba ga cediti, već samo pre upotrebe dobro promešati i piti po 1 dl tri puta dnevno ili po potrebi.
Protiv bolova: 1 kašiku mešavine od sitno iseckanog lista breze, kukuruzne svile, bosiljka i cveta i lista troskota preliti sa 7 dl klučale vode, pa poklopljeno ostaviti da odstoji 2 sata. Procediti i piti 3 puta dnevno po 2 dl čaja 15 dana.
Za hroničnu upalu prostate: po 1 kašiku sitno iseckanog korena maslačka, lista žalfije, peršunovog i pelinovog lišća preliti sa 7 dl vrele vode. Ostaviti poklopljeno 2 sata, procediti i piti po 2 dl čaja pre jela narednih 10 dana.
Ishrana za prostatu
Istraživanja su dokazala da je jedan od osnovnih uzroka oboljenja prostate ishrana bogata nezdravim mastima i siromašna cinkom. Taj dragoceni mineral nalazi se u semenkama bundeve, koje mnogi uz čaj od male mlečike smatraju najboljim prirodnim sredstvom za očuvanje zdravlja prostate. Cinkom takođe obiluju ostrige, semenke suncokreta, orasi, ovas, jaja, mahunarke, pivski kvasac i kozje mleko. Za zdravu prostatu neophodno je unositi i dovoljno selena, minerala u sastavu brazilskog oraha, koji je njegov najbolji prirodni izvor, kao i namirnice bogate vitaminima A i E, lecitinom, omega-3 masnim kiselinama (riba, semenke lana, laneno ulje, te kvercentinom – kojim obiluju citrusi, grožđe, jabuke, crveno bobičasto voće, luk, peršun, maslinovo ulje…