Celulit je intoksikacija mekih tkiva za koju, u osnovi, postoji genetska predispozija, a kojoj pogoduju loše kombinovanje hrane i poremećaji u cirkulaciji. Kao rezultat javlja se koža nalik na pomorandžinu koru, najčešće locirana u predelu bedara, bokova, ili nadlaktica. Može da se pojavi i na trbuhu ili da zahvati zadnju ložu butina. U početnoj fazi pramena, koža je mlitava i naborana, a kasnije poprima izgled pomorandžine kore i bolna je na dodir.
Biljne kupke
U borbi protiv celulita kupke su veoma značaj ne. Pravi su eliksiri za kožu.U kadi rastopite oko pola kg morske soli, najbolja je iz Mrtvog mora, a prodaje se u apotekama. Ova so sadrži veliki procenat magnezijuma koji pomaže u razgradnji masnog tkiva. Oni sa suvom i osetljivom kožom, vodi za kupanje treba da dodaju 15 gr đumbira u prahu jer dumbir pomaže procesu detoksikacije . U već pripremljenu vodu dodajte: listove bršljana, ekstrakt algi ili specijalna aromatična ulja limuna, pomorandžinog cveta ili lavande. Bršljanova kupka Potrebno: 100 gr listova bršljana. Priprema: prokuvati listove 10 minuta u litri vode, procediti i uliti u kadu. Doliti vodu i kupati se. Bršljan pomaže u procesu otapanja grubih celulitnih pramena.
Masaža
Za jačanje elasticiteta vezivnog tkiva značajno je naizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom, a za dodatno popravljanje cirkulacije važna je masaža.Pravac kojim maser izvodi pokrete počinje od stopala pa naviše. Koriste se kreme, ulja ili gelovi, s ciljem da se olakša protok krvi i organizam očisti od toksina.
Krema protiv celulita
Potrebno je: litar otopljenog maslaca, po 50 ml tinkture lista bršljana, ulja čičkovog korena i ulja od cvetova kantariona.
Priprema: mešavinu zagrejati na 70 stepeni i, uz stalno mešanje, dodati 50 ml otopljenog pčelinjeg voska. Kremu izliti u posudice i zatvoriti.
Neposredno pred spavanje, u tankom sloju naneti kremu na kožu gde postoje tragovi celulita i masirati 15 minuta. Efekti su brzo vidljivi.
Ishrana protiv celulita
Važno je pravilno kombrol znači uskladiti jelovnik prema potrebama krvne grupe.
Preporučuju se: riba i proizvodi od ribe, nemasne vrste mesa, obilje sezonskog povrća, voće ili sokovi bez dodatnog šećera i jogurt obogaćen enzimima. Zabranjene namirnice su: masna, jaka, začinjena hrana, konzervirana hrana, testenine, slatkiši, suvo voće, punomasno mleko. Začini su takode na ovoj listi. Oni ne goje, ali stimulišu apetit. Grickalice, gazirana pića i žvakaće gume su najveći neprijatelji kože bez celulita.
Voda
Ima značajnu ulogu u prevenciji celulita. Preporučuje se sveza, pitka voda bogata mineralima i vitaminima. Dnevno bi trebalo da se pije oko jedan i po litar. Na taj način organizam se rehidrira a, u isto vreme, čisti od toksina.
Obloge
Nanose se u tankom sloju a najboljom se smatra glina u prahu kombinovana sa eteričnim uljima.
Aroma terapija
Poboljšava arterijsku cirkulaciju pomažući otklanjanju ružnih fleka nastalih pucanjem kapilara. Najbolja su ulja limuna, nane i kadulje.
Prirodna medena terapija protiv celulita
Ukoliko svake večeri pre spavanja uzmete po kašičicu meda i pustite da se lagano rastapa bez dodatka vode, uverićete se kako med topi masne naslage.Kombinacija meda i mleči poboljšava mikrocirkulaciju i podmladuje organizam a maska od meda pomaže da koža bude glatka i zategnuta. Obloge od pčelinjeg voska i propolisa u prahu privijaju se na svim onim mestima gde postoji celulit. Efekti su brzo vidljivi, a terapija ukusna i mirisna. Vosak ima sposobnost da svojom toplinom čisti celulit, a u isto vreme deluje protiv upalno.
Propolis deluje antibakterijski.
Čajevi protiv celulita
Čaj od korena maslačka
Na tihoj vatri, 10 minuta u 200ml vode kuvati jednu kašiku isitnjenog korena maslačka.
Pošto odstoji 15 minuta, procedi i zasladi medom. U toku dana treba popiti 3 šolje ovog čaja .
Čaj od peršuna
Pet vezica peršunovog lista prokuvate u 2 litra vode i piti u toku dana.
Od sušenih peteljki trešanja Potrebno je: šaka peteljki i dve litre vode.
Priprema: prokuva se, ostavi da odstoji poklopljeno dok čaj ne dobije boju trešanja, a zatim procedi i pije.