Kako očistiti lice
Kada je čišćenje lica u pitanju, mislili ste da je samo korišćenje sаpuna i vode dovoljno da očistite vaše lice? Kožа nа licu je drugаčija od kože nа ostаtku vаšeg telа, tаko dа zаhtevа drugаčiji tretmаn. Lice je nešto što ljudi prvo primete na vama, pa nije li pravilno čišćenje i nega kože lica nešto čemu morate posvetiti posebnu pažnju?
Kako očistiti lice i postići zdrav, negovan, čist i svež izgled kože lica?
Jako je bitno da znate pravilno da očistite svoje lice, u zavisnosti od vašeg tipa kože – kako ne biste isušili ili iziritirali kožu. Bilo dа je vаšа kožа masna, sklonа аknama, suvа i osetljivа, ili pak mešovita – nаučite kаko se pravilno čisti lice.
Kako očistiti lice?
Najpre utvrdite da li je vaša koža masna, suva ili normalna. Shodno tome, koristite odgovarajuće preparate za čišćenje lica. Lice se čisti najmanje 2 puta dnevno, ujutru i uveče. Ono što je cilj kada je čišćenje lica u pitanju, jeste ukloniti sve nečistoće, izumrle ćelije kože, bakterije, masnoću, šminku, znoj i toksine koji se nalaze na koži lica. Međutim, ne treba ni preterati u čišćenju, kako se ne bi narušila prirodna barijera kože i eliminisalo ulje kože koje je značajno za zdravlje i lepši izgled kože. Prilikom umivanja, lice treba isprati mlakom ili hladnom vodom. Izbegavajte korišćenje sapuna, jer oni samo isušuju kožu. Nakon umivanja lica, osobe koje imaju masniji tip kože, trebalo bi da nanesu toner na T zonu (čelo, nos i brada). Ukoliko ste se šminkali, neophodno je da pre umivanja skinete šminku odgovarajućim sredstvom za skidanje šminke. Takođe, jako je bitno da posebno vodite računa o delu oko očiju, koji se ne sme tretirati na isti način kao ostatak kože lica, jer je koža oko očiju posebno osetljiva i tanka.
Takođe, jednom nedeljno ili jednom mesečno, u zavisnosti od potreba kože, neophodno je uraditi i piling lica – kako bi se uklonile izumrle ćelije i otpušile pore na koži lica. Piling se mora raditi adekvatnim sredstvima, poželjno prirodnim, jer hemijski pilinzi deluju agresivno i iritirajuće na kožu lica. Možete koristiti i maske za dubinsko čišćenje lica, na bazi različitih prirodnih sastojaka, koje odgovaraju vašem tipu kože. Maske za lice se mogu koristiti jednom do dva puta nedeljno.
Čišćenje lica kod kuće
Zašto biste davali novac na skupe tretmane za čišćenje lica, i gubili vreme na odlazak do kozmetičkih salona – kada možete sami očistiti svoje lice kod kuće! Čišćenje lica kod kuće je uobičajena rutina za većinu žena, deo lične higijene i svakodnevnice. Čišćenje lica kod kuće možete obavljati svakodnevno, svako jutro kada ustanete i svako veče pre spavanja. Možete očistiti svoje lice kad god vi osetite da je to potrebno – ali napominjemo, ne treba preterivati. Postoji veliki broj recepata za maske i pilinge za dubinsko čišćenje lica, pa shodno vašem tipu kože – izaberite ono što vama odgovara.
Čišćenje lica kod kuće možete obavljati jednostavnim pilingom koji uključuje sastojke koje gotovo svi imamo: 1 kašičica meda, 1 kašičica šećera u kristalu i 1 kašičica vode ili mleka. Vaše lice će vam biti zahvalno!
Šta je najbolje za čišćenje lica
Šta je najbolje za čišćenje lica? Najbolje je da koristite prirodne sastojke, jer oni najviše prijaju koži lica i najviše je čine zdravom. Hemijski preparati za čišćenje lica mogu delovati previše agresivno i iritirajuće na kožu lica, te samo možete pogoršati situaciju. Možete vršiti i čišćenje lica iznutra, a ne samo spolja – putem zdrave ishrane i unošenjem esencijalnih vitamina i minerala. U narednom teksu ćemo navesti neke prirodne preparate koji su dobri za čišćenje lica.
Prirodni preparati za čišćenje lica
Domaći preparati za čišćenje lica:
- limunov sok
- med
- glina
- koren irisa u prahu
- brašno od leblebija
- jogurt, kiselo mleko ili kefir
- kurkuma
- ulje makadamije
- aloe vera
- soda bikarbona
- krastavac
- jabukovo sirće
- belance
- kukuruzno brašno
- kokosovo ulje je odličan prirodni odstranjivač šminke
- ružina vodica
- jojobino, bademovo, maslinovo, arganovo i kokosovo ulje za čišćenje lica
- ispasirana banana
Prirodna maska za dubinsko čišćenje lica
Kako se pravi domaća maska za dubinsko čišćenje lica
pomešajte 1/2 kаšičice ispasiranog аvokаda, 1/2 kаšičice medа, 1/2 kаšičice jogurtа, 1/8 kаšičice kvаsca i 1/2 kаšičice soka od brusnice i jabuke. Kada dobijete kremastu ujednačenu smesu od ove mešavine, nanesite je na kožu lica i ostavite da odstoji 15-20 minuta, a zatim isperite mlakom vodom.
Čišćenje lica od mitisera
Mitiseri su prava noćna mora! Veoma teško se uklanjaju i zapravo ih je nemoguće potpuno ukloniti, jer se oni odnose na proširene pore koje se stalno pune prljavštinom i masnoćom, i stvaraju one ružne crne vrhove na vašim proširenim porama. Mitiseri se najviše nalaze na nosu, nada se mogu javiti i na drugim delovima lica. Kako se rešiti dosadnih mitisera?
Čišćenje lica od mitisera:
- najpre naparite kožu lica, kako bi se pore otvorile, pa tek onda pristupite čišćenju
- koristite piling za čišćenje mitisera, a postoje i različiti losioni
- prirodni sastojci za uklanjanje mitisera: limunov sok, paradajz, krompir, tableta aspirina koja se izmrvi i izmeša sa vodom i medom, soda bikarbona, maska od belanca, ovsena kaša itd.
Čišćenje lica od miitsera podrazumeva svakodnevno pravilno čišćenje lica.
Čišćenje lica od bubuljica
Masna koža i bubuljice su sve češća pojava, naročito kod mladih ljudi. Ovo predstavlja pravu noćnu moru i borbu koja često može trajati veoma dugo. Čišćenje lica od bubuljica zahteva poseban pristup. Kako se bubuljice pojavljuju na masnoj koži, neophodno je redovno čistiti kožu od viška masnoće i prljavština, kako bi se sprečilo zapušavanje pora i nastanak bubuljica. Takođe je poželjno koristiti antibakterijske preparate, koji će uništiti bakterije na koži koje podstiču nastanak bubuljica. Ulje čajevca je jedno od najboljih antibakterijskih ulja za kožu. Preparati sa salicilnom kiselinom su već odavno u upotrebi protiv bubuljica, međutim, ustanovljeno je da deluju previše agresivno na kožu. Probajte prirodne preparate za čišćenje lica od bubuljica, a ima ih zaista ogroman broj. Maska od limunovog soka i meda je odlična protiv bubuljica. Bubuljice se ne smeju istiskati, jer se tako može proširiti infekcija na druge delove lica, a nastaju i neugledni ožiljci i fleke.
Saznajte više>>> Nega lica