Propolis kao lek

Propolis ima jako antibakterijsko dejstvo i uspešno neutrališe nepoželjne mikrobe. Njime se leče sve vrste kožnih oboljenja, obične rane i rane koje dugo ne zarastaju, čirevi na koži, čirevi na želucu i dvanaestopalačnom crevu, ginekološke tegobe koje imaju karakter upale, hemoroidi, kijavica, grip, neuroze, a za 4 do 10 meseci i tuberkuloza.

Sastav propolisa nije uvek jednak. U prošeku on sadrži oko 55 odsto smole i balzama, 10 odsto aromatičnih i eteričnih ulja, oko 30 procenata voska i pet odsto cvetnog praha. Propolis se mora čuvati na tamnom i hladnom mestu, jer vremenim trpi promene hemijskog sastav, ali ne gubi svoja antibakterijska svojstva. Na temparaturi ispod nule, propolis postaje lomljiv i tvrd poput kalafonijuma, a tečan je na 65 stepeni. Potpuno se rastvara u etru, a slabo u špiritusu.

Skida se žiletom ili pčelarskim nožem sa satonoša i bočnih strana rama, sa poklopne daske ali i sa zamreženih otvora za ventilaciju i drugih mesta u košnici.

RECEPTURE

Na osnovu vekovnog iskustva ruskog naroda sastavljene su brojne recepture za pripremu i primenu preparata na bazi propolisa. Ovo su klasični recepti za pripremu propolis masti:

10 % mast
– Za opekotine i promrzline
– Protiv hemoroida
– Za lečenje kijavice (nosni tamponi svakih 15 minuta ili par kapi rastvora).
– U ginekologiji (razne upale, kolingitis, cistitis ili erozija grlica materice, u vaginu se stavlja tampon s propolisnom mašću, 10-12 časova, tokom 10-tak dana).

15 % mast

– Za zaceljivanje rana, posekotina, rana koje dugo ne zarastaju i gnoje, kod uboja
– U dermatologiji – protiv mitisera, osipa, bubuljica, kožnog svraba, oštećenja i čireva na obodu nosa ih sluzokoži protiv herpesa na nosu ili ustima.
– Kod većih opekotina ili promrzlina.

PRIPREMA

Vazelin ili vazelin s limunom, lanonin, riblje ulje, ili svinjska mast, zagreva se u emajliranom posudu. Skine se sa vatre i u masnoću se doda sitno naseckani propolis. Smesu neprestano mešati 30 minuta, na temperaturi od 80 stepeni. Još dok je smesa vrela, procediti kroz jednostruku gazu i sipati u posudu. Mast se može čuvati nekoliko godina da ne izgubi na kvalitetu.

SA SVINJSKOM MAŠĆU

– Kod čireva želuca i čira dvanaestopalačnog creva, uzima se 10-15 grama 10% propolis masti sat pre jela. Tokom lečenja neophodna je stroga dijeta i izbegava-nje hrane koja iritira čir. Lečenje traje 3-4 nedelje. Može se uzimati i propolis ekstrat. Rastvori 20 kapi propolis ekstrata u vodi ili mleku, pije se sat pre jela 2-3 puta dnevno.

– Za lečenje plućnih bolesti, tuberkuloze i kodupale krajnika, koristi se 10-15 grama propolis masti, sat pre
jela 2-3 puta dnevno. Lečenje kod tuberkuloze traje 4-10 meseci, s tim što propolis mast može da bude i 15% i jača.

Priprema: Jedan kilogram svinjske masti zagrejati do ključanja u emajliranoj posudi, skinuti sa vatre, dodati sitno iseckan propolis (100-150 grama) i mešati 20-30 minuta na temperaturi od 80 stepeni.

EKSTRAT PROPOLISA

20 grama isitnjenog propolisa rastvoriti u 100 ml 70% čistog alhohola i ostaviti da odstoji tri dana na sobnoj temperaturi, uz povremeno mućkanje flaše. Posle toga procediti kroz jednostruku gazu. Ekstrat se koristi za lečenje tuberkuloze (umesto propolis masti), kod upale krajnika, kod upale srednjeg uha (nakapa se u uho 3 puta dnevno po 3 kapi), kod čira na želudcu i čira dvanaestopalačnog creva pije se po 20 kapi u toploj vodi ili mleku. Ovako rastvoren ekstrat propolisa piti sat posle jela, 2-3 puta dnevno.

UPALA GRLA

Propolis je najefikasnije sredstvo protiv upale grla u bilo kom stadijumu. Stavlja se uveče na jezik da se istopi. Efikasno deluje samo propolis visokog kvaliteta. Za lečenje jače upale potrebno je lagano žvakati komadiće propolisa posle jela. Dnevno je neophodno tako pojesti oko 5 g propolisa. Ukoliko je dobrog kvaliteta, upala bi trebalo da prođe za 2 dana.

BRONHITIS

– Rastopiti 60 grama propolisa i 40 g voska postavi u manjoj šerpi, staviti u veću posudu sa ključalom vodom, pa inhalirati pod peškirom. Najbolje ujutru i pred spavanje, po 15-tak minuta.

BRONHIJALNA ASTMA

– Isitniti 20 g propolisa i preliti sa 80 ml čistog alkohola i ostaviti da odstoji u staklenoj boci ili tegli 7-10 dana, procediti kroz gazu i piti po 20 kapi sa mlekom ili vodom, pola sata pre jela 3 puta dnevno, tokom 2 meseca.

UPALA USNE SLUZOKOZE

– Upala sluzokože usne duplje i grla, veoma često zahteva dugotrajno i uporno lečenje. Dobre rezultate daje preparat spravljen na bazi propolisa.

– 50 g dobro očišćenog i isitnjenog propolisa preliti sa 60 ml 70% alkohola i 20 ml etra. Smesu ostaviti nekoliko dana u dobro zatvorenoj posudi od tamnog stakla, uz povremeno mućkanje. Kada se propolis rastvori, procediti kroz gazu i ispirati usta.

VAGINALNE INFEKCIJE

– Kod lečenja upale vagine i grlića materice izazvanih trihomoniazom, patogenim gljivicama ili grupom bakterijalnih infekcija, koristi se 3% rastvor propolisa u 96% alkoholu. Ovaj rastvor efikasan je i kod stafilokne infekcije. Lečenje traje 7-10 dana, preparat se koristi jednom dnevno (obično uveče).

NOSNE UPALE

– Zagrejati vodu do ključanja, dodati 1 dl 30% rastvora propolisa, pa glavu prekriti peškirom i udisati duboko lekovita isparenja 15-minuta.

UPALA SREDNJEG UHA

– Hronične upale srednjeg uha praćena gnojenjem, mogu se iskomplikovati i dovesti do gubitka sluha. Za lečenje srednjeg uha koristi se 30% rastvor u 70% alkoholu.

RAK MATERICE
(dnevna količina)
– U 1 dl vode dodati 1 kašičicu sitno istucane kore drveta višnje i 3 g propolisa, pa prokuvati na slaboj vatri i ostaviti da odstoji sedan sat i piti po 5 kašika 3-4 puta dnevno maesec dana, pola sata pre jela.

RAK ŽELUCA

(dnevna količina)
– 2 kašike borovih iglica i 2 g propolisa staviti u 0,5 dl vode, pažljivo promešati, zagrejati do ključanja, ostaviti da odstoji 2 sata pa još jednom dobro izromešati. Piti po 2 kašike 4 -5 puta dnevno, pola sata pre jela. Može se piti i sa mineralnom vodom.

PAŽNJA

Med i druge pčelinje proizvode ne treba nikako koristiti ukoliko postoji izuzetna osetljivost na te proizvode. Zatim, ukoliko med sadrži određenu količinu ugljenih hidrata, a količina ugljenih hidrata koje u organizam može da unese je obolelom strogo propisana i utvrđena.
Udisanje meda inhalacijom zabranjuje se ukoliko postoji teško oboljenje pluća, srčana astma, miokarditis, mana srčanog zalistka i teža srčana oboljenja.

NAGLUVOST

– Za lečenje nagluvosti koristi se propolis odležao u 40% alkoholu, pomešan sa 4 puta većom količinom maslinovog ulja. Komadić gaze umočen u emulziju staviti u usni kanal 10-12 sati tokom dana.

OBOLENJE PROSTATE

– Za lečenje se koriste čepići od ekstrata propolisa. Na pari otopiti 40 g propolisa u 20 ml 96% alkohola, pa pomešati sa 0,1 g ekstrata propolisa sa 2 g kakao putera ih svinjske masti. Čepiće stavljati u čmar, svako veče, 2-3 meseca, sa jednomesečnim pauzama između.

– Propolis se koristi i za lečenje čira želudca i dvanaestoopalačnog creva. Preporučuje se primena propolisa u obliku alkoholnog rastvora (10% propohs u 70% alkoholu) ih propohs masti (10 g očišćenog i isitnjenog propolisa pomešanog sa 100 g na pari otopljenog neslanog maslaca).

Alkoholni propolis rastvor
pije se po 15-20 kapi u vodi ih toplom mleku, 3 puta dnevno sat pre jela, tokom 18-20 dana. Ukoliko je potrebno, terapiju ponoviti desetak dana. Prevelike kohčine propohsa mogu izazvati manjak apetita, sniženje pritiska, tromost, uvećani broj leukocita u krvi.

Propolis mast uzima po jedna kašičica sa mlakim mlekom, 3 puta dnevno sat pre jela. Lečenje traje 20 dana. Ne preporučuje se kod obolenja jetre!
Saznaj više>>> Koje sve bolesti leči propolis