Prva pomoć kod opekotine

Prilikom opekotina vrelom tečnošću, predmetom ili parom važno je što pre ohladiti povredeni deo tela, držeći to mesto 5-10 minuta pod mlazom hladne vode iz česme. Ne srne se otkidati tkivo koje se zalepilo za kužu, već ga treba obazrivo odseći makazama, a na ohlađeni povredeni deo kože staviti sterilni zavoj. Može se iskoristiti i parče čiste, tek ispeglane tkanine (od rublja) ili čista maramica (u slučaju da nema sterilnog zavoja) -takođe prepeglane.
prva pomoc kod opekotine
Povredjeni ni u kom slučaju ne sme sam stavljati bilo kakve zavoje sa mastima, uljem, praškovima, solju i sličnim, niti ih kvasiti rastvorom hipermangana. Posebno je opasno primenjivati »sredstva« kao što su mokraća, paučina, katran i njima slična, »narodska« sredstva. Ona mogu samo da zagade ranu od opekotine, da uspore zarastanje i, čak, da izazovu tetanus.

Ako je pravilno ukazana prva pomoć, manje površinske opekotine brzo zarastaju. Kada je opekotina veća po površini i jača po stepenu povrede, sa postradalog treba odmah skinuti ako može ili iseći odeću, zavrti ga u čist čaršav, smestiti u krevet i dati mu da popije topao zaslađen čaj, jer povredeni ima drhtavicu, hvata ga jeza, i odmah pozvati hitnu pomoć. Do dolaska lekara povređenog ne treba pomerati niti ga previjati. Svi suvišni pokreti samo otežavaju stanje i pomažu pojavu šoka.
Pri opekotinama vatrom (plamenom) koje su zahvatile znatnije površine tela valja delovati brzo i promišljeno. Pre svega, neophodno je postradalog izneti iz zone vatre, ugasiti odeću na njemu koja gori ili tinja. Postradali ni u kom slučaju ne sme da beži da bi na taj način ugasio vatru. Od strujanja vazduha pri trčanju vatra se samo pojačava. Čim je plamen ugašen treba brzo skinuti odeću sa povređenog, kidanjem ili sečenjem, uviti ga u čist čaršav i pozvati hitnu pomoć.
Ako su povrede plamenom manjih razmera postupa se isto kao i u slučaju opekotina izazvanih vrelom vodom ili parom.
U slučaju hemijskih opekotina treba odmah skinuti kiselinama ili alkalijama natopljenu odeću i ispirati povredeni deo kože mlazom hladne vode 15-20 minuta.
Pri opekotinama sumpornom kiselinom, zahvaljujući obilnom i dugotrajnom polivanju vodom, toplotna reakcija ne uspeva da se razvije, a ona može pojačati težinu povrede. Medicinska pomoć se ukazuje u traumatološkoj stanici, a kada su povrede teške – u specijalnom centru za opekotine, u specijalizovanom odeljenju za takve slučajeve.
Pri opekotinama od električne struje neophodno je povređenog što pre osloboditi od delovanja struje: isključiti kontakt, odvrnuti osigurače. Ako se postradali nalazi na nekoj uzvišici (stubu, građevini i si.) on može, posle isključivanje struje, pasti, pa stoga trebi preduzeti mere da se ne ugruva, i odmah pozvat hitnu pomoć.
Od električne struje i prvom redu strada centralni nervni sistem, kao i kardio vaskularni, i naglo se pogoršava opšte stanje povredjenog. Ako je postradali izgu bio svest i ne diše, trebi odmah primeniti veštački disanje »usta na usta« i »usta na nos«, a prethodn mu fiksirati izvučen jezik.

Veoma su česte takozvane kuhinjske opekotineod dodira vrele posude i prosipanja na sebe proključale, vrele tečnosti,čaja,kafe ili jela. Veoma je opasno u kupatilu prati odeću natopljenu benzinom, ako je uključen bilo koji grejni izvor na gas, kao i pušiti u prostorijama čiji su podovi tek premazani bojom ili lakom.
Svake godine u stacionare dospevaju u teškom stanju žene, desetina mladih žena, koje su sušile kosu iznad upaljenih štednjaka na gas. Muškarcima se događaju nevolje kad oni u postelji puše, sa upaljenom cigaretom zaspu, a posebno je to opasno ako su i sami »pod gasom«.
Ipak, najčešći su nesrećni slučajevi sa decom, ostavljenom bez nadzora i kojoj se dozvoljava da se igraju šibicama i električnim aparatima, da izvode »oglede« sa lakozapaljivim i eksplozivnim materijama.