Prva pomoć u slučaju opekotina ključalom vodom
Za definisanje površine povrede koristi se “pravilo dlana”: za 1% uzima se žrtvin dlan i tako se procenjuje ukupna ozleđena površina.
Bilo koje opekotine klasifikuju se po stepenu težine:
1. Opekotina prvog stepena menifestuje se bolom (po pravilu, podnošljivim), pečenjem i crvenilom.
2. Pri opekotinama drugog stepena formira se veliki otok i crvenilo i/ili plikovi s providnom tečnošću (ni u kom slučaju ne smeju se bušiti!).
3. Treći stepen karakterišu rane i plikovi s mutnim sadržajem i sukrvicom.
4. Najteži stepen povreda (četvrti) u slučaju opekotina ključalom vodom sreće se veoma retko, a predstavlja povredu cele debljine kože, ponekad i vlaknastog vezivnog tkiva, ali i dubljeg tkiva.
Prva pomoć: Odmah pošto se opečete, povređeni deo kože treba da ohladite pod mlazom hladne, tekuće vode.
Takođe, na kožu možete staviti nešto hladno. Mesto opekotine hladite oko pola sata, a zatim ga pokrijte sterilnom oblogom s jodom ili pantenolom. Dobar efekat takođe imaju antibakterijske masti, koje sprečavaju razvijanje infekcije.
U lakšim slučajevima, ako je ključala voda prosuta na kožu prekrivenu odećom, pažljivo skinite stvari, trudeći se da se ne oštetite povređeni deo kože. Ako je nfphodno, tkaninu isecite makazama. U slučaju velike opekotine, uporedo sa gorenavedenim, uzmite neki anestetički preparat i fiziološki rastvor (skuvajte kafenu kašiku soli i pola kašičice sode bikarbone u dve čaše vode) i tretirajte ranu time.
Takođe, odmah se obratite lekaru. Kao pomoć u prvim minutima nakon povrede može koristiti i hladan, jak čaj. Njime odmah polijte mesto opekotine, koje ćete zatim obmotati zavojem od gaze umočenim u čaj. Da se zavoj ne bi osušio, stalno ga kvasite tom hladnom tečnošću. Držite zavoj na rani sve dok bol ne prođe.