Pšenična trava – sok od pšenične trave

Mora se priznati da mnogi nazivi koji su nadenuti nekim, uobičajenim namirnicama ili načinima lečenja u savremenom svetu, umnogome zbunjuju ljude. Takav je slučaj, recimo sa takozvanom pšeničnom travom.

Kada čujete termin sok od pšenične trave vrlo je verovatno da vam neće biti baš jasno šta je to.

Odnosno, znate šta je pšenica, znate šta je trava i sad još sok od te dve komponente, morate priznati da i ne zvuči naročito zanimljivo.

E, onda ćete saznati da je pšenična trava, odnosno sok od pšenične trave zapravo nešto vrlo lekovito, a da bi moglo da se uporedi sa pšenicom koja se uzgaja za Badnje veče.

Radi se o tome, da se specijalnom tehnikom, koja simulira prirodnu sredinu, gaje zrna pšenice u kućnim uslovima i to određeni vremenski period, to jest dok pšenična trava ne naraste do visine od 18 do 25 santimetara, kada se seče i od nje pravi sok, koji je izuzetno lekovit.

psenicna trava sok

Pored toga što sadrži brojne minerale, aminokiseline i enzime, pšenična trava je odličan izvor beta karotena, odnosno vitamina A, C, E, K, ali i vitamina B grupe, kao i hlorofila.

Šta leči pšenična trava ?

Ne samo da se smatra odličnim prirrodnim sredstvom za jačanje imuniteta, pšenična trava odnosno sok od pšenične trave utiče i na mnoga oboljenja, poput recimo : gastritisa, polipa na žučnoj kesi i materici, poboljšava probavu, utiče na smanjenje viška kilograma, jačajući imunitet bori se uspešno protiv različitih visrusa i bakterija, ali i gljivica. Smatra se i da otklanja nesanicu, glavobolju, ali i depresiju i najvažnije : novija istraživanja pokazuju da sok od pšenične trave u velikom procentu utiče na uništavanje ćelija raka i oporavak organizma zahvaćenog ovim oboljenjem.

Kako se konzumira pšenična trava ?

U principu, ne postoji precizno određena mera konzumiranja soka od pšenične trave, jer to najpre zavisi od stanja organizma osobe koja ga koristi, odnosno od toga za koju ga svrhu koristi.

Međutim, postoje jasne smernice za način konzumiranja ovog lekovitog napitka. Najvažnije je da se sok od pšenične trave mora popiti pre bilo čega, na samom početku dana. Te, ako sami cedite pšeničnu travu i od nje pravite sok, neophodno je da ga popijete odmah, a najaksnije u roku od 30 minuta od kada ste ga iscedili. Ukoliko, pak niste u mogućnosti da ga popijete čim ustanete, najbolje je da to učinite u onom trenutku u toku dana kada vam je želudac prazan, stim da je neophodno da prođe makar 30 minuta pre nego što unesete bilo šta u želudac. Isto pravilo važi i za konzumiranje ovog soka ujutru.

Povezano>>>  Pšenične klice u ishrani – lekovitost

Ukoliko niste raspoloženi da sami gajite pšeničnu travu, to ne znači da je ne možete konzumirati. Naime, na tržištu postoje dve vrste čuvanja pšenične trave, odnosno dva proizvoda koja se koriste za spravljanje soka od pšenične trave. Jedan je trenutnim zamrzavanjem, a drugi je isušivanjem odnonsno pšenična trava u prahu.

Za bilo koju od ovih varijanti da se odlučite, imajte na umu da je svakako najbolje sok od pšenične trave piti svež, a ako niste u mogućnosti da to uradite, onda možete da odaberete jedan od navedenih gotovih proizvoda.

Povezano>>> Gajite i jedite zelene klice odlične su za zdravlje

Vrlo je važno takođe, da vodite računa o uputstvu za upotrebu, jer nije dozvoljeno razmućivati pšeničnu travu u prahu sa vodom iz česme, već isključivo flaširanom ili sa destilovanom vodom. Razlog za to leži u činjenici da voda iz vodovoda u sebi sadrži hlor. Takođe, neophodno je da dok pripremate napitak od pšenične trave u prahu i vode, koristite samo kašičicu koja je napravljena od plastike.