Plodovi ribizle sadrže velike količine šećera: 8-13% i to uglavnom fruktozu i glukozu.
U pogledu sadržaja mineralnih materija plodovi ribizle, posebno crne, predstavljaju pravo bogatstvo kalijuma u plodu crne ribizle ima oko 310 mg%, a u crvenoj oko 240 mg%, fosfora ima u plodu crne ribizle oko 40 mg%, a crvene 27 mg%, sadrži i kalcijuma, magnezijuma.
Crna ribizla je pravi izvor vitamina, posebno vitamina C, dok plod crvene ribizle sadrži 6 puta manju količinu vitamina C.
Ribizla se koristi za jelo u svežem stanju a naročito za proizvodnju sokova, marmelade i džemova. Crna ribizla pomaže normalizaciji stabilizaciji krvnog pritiska i popravlja krvnu sliku.
Sveži sok od crnih ribizli
500-800 i crne ribizle, šećer po ukusu.
Ribizlu oprati odstraniti peteljke i staviti u sokovnik. Kada je sok gotov pošećeriti i odmah upotrebiti. Ovaj sok je dobar dodatak Jogurtu, kiselom mleku, a može poslužiti i za pripremanje voćnih salata i kremova.
Sirup od crne ribizle
Oprati 5 kg ribizli, odstraniti im peteljke i izgnječiti u porcelanskom sudu, na ostaviti da odstoji jednu noć. Ujutru masu procediti kroz čisto
platno. Sok zagrevati dok ne počne da vri i dodati 5 kg šećera. Zajeno kuvati dok ne provri i sipati u čiste, zagrejane boce.
Džem od jagoda s ribizlama
Jagode i propasirane ribizle stave se u porcelanski sud i pospu šećerom. Sutradan se prespu u šerpu, malo prokuvaju i jagode izvade rešetkastom kašikom. Preostali sok se kuva uz skidanje pene dok ne počne da se pihtija. Zatim se vrate jagode i sve kuva još 5 minuta. Prohladi se i sipa u manje tegle, na zatvori celofanom.
Ribizle sa medom
Kilogram ribizli oprati i pomešati sa kilogramom meda. Držati u frizideru uz povremeno mešanje. Uzimati svako jutro po kašičicu.