Rukola salata najbolja za zdravlje – gajenje rukole – lekovitost

Rukola biljka

Rukola biljka (lat. Eruca sativa) je jednogodišnja zeljasta biljka koja pripada porodici kupusnjača (Brassicaceae). Biljka vodi poreklo iz centralne Evrope, ali se danas koristi gotovo širom sveta.

Rukola biljka raste samoniklo ili se gaji zbog svojih listova od kojih se priprema ukusna i zdrava salata, a rukola se može koristiti i za pripremu nekih drugih pikantnih jela, naročito u mediteranskoj kuhinji.

Može narasti i do 80 cm u visinu. Listovi rukole podsećaju na listove maslačka, a u ishrani se koriste mladi sočni listovi. Rukola ima specifičan gorak ukus koji potiče od glukozinolata izotiocijanata.

rukola

Rukola i zdravlje

Možda nekome ne odgovara pomalo gorak ukus rukole, ali se mora priznati da je ovo veoma zdrava biljka! Zahvaljujući svom sastavu, koji uključuje mnoštvo vitamina, minerala, antioksidanata i biljnih vlakana – rukola i zdravlje su dva neodvojiva pojma!

Zahvaljujući vlaknima koje sadrži, rukola naročito utiče pozitivno na rad digestivnog sistema. Ubrzava metabolizam, reguliše rad creva i čini nas sitima. Osim toga, reguliše nivo holesterola i šećera u krvi. Zahvaljujući antioksidantima koje sadrži, rukola ima antikancerogeno dejstvo. Rukola poseduje i antiupalno dejstvo, pa je korisna za ublažavanje hroničnih upala u organizmu. Rukola poboljšava kognitivne sposobnosti. Za kardiovaskularno zdravlje – jedite rukolu!

Rukola vitamini

Rukola vitamini – zašto je rukola toliko zdrava? Pa upravo zbog svog sastava.

Rukola sadrži vitamine C, A, K i B kompleksa (uključujući i folate). Vitamin K je neophodan za bolju apsorpciju kalcijuma u kostima i zubima, a i učestvuje u prevenciji srčanih oboljenja. Zahvaljujući vitaminu B, rukola jača kognitivne sposobnosti, podiže enrgiju i stimuliše rast crvenih krvnih zrnaca. Vitamin C nam je neophodan za jačanje imuniteta i zaštitu od slobodnih radikala koji uzrokuju mnoge bolesti.

Pored vitamina, rukola sadrži i obilje minerala: gvožđem kalcijum, kalijum, mangan, magnezijum, fosfor.

Kako se sprema rukola

Kako se sprema rukola? Rukola se uglavnom koristi u svežem stanju za pravljenje salata od njenih mladih listova, ali se može kuvati i koristiti za pripremu mnogih drugih jela, naročito u mediteranskoj kuhinji. Rukola daje karakterističan ukus supama i čorbama, pastama, prelivima na bazi paradajza, a može se kombinovati i sa rižotom. Možete je čak koristiti i kao dodatak za pice, spcijalitetete od divljači, za plodove mora i za jela sa roštilja. Rukola u kombinaciji sa maslinovim uljem, parmezanom ili mocarela sirom – koristi se u mešanim salatama, najviše u mediteranskoj kuhinji. Ukoliko ste u potrazi za zdravom, osvežavajućom salatom malo drugačijeg ukusa – probajte salatu od rukole!

Rukola salata

Rukola salata – prava vitaminska bomba! Listovi rukole, od kojih se i pravi ova salata, sadrže vitamine, antioksidanse i hlorofil – koji su nepohodni za poboljšanje našeg zdravlja. Ojačajte svoj imunitet, poboljšajte kvalitet zdravlja, ublažite hronične upale u organizmu – uz rukola salatu!

Postoji zaista mnogo recepata za salatu od rukole, a mi ćemo vam ovde navesti jedan predlog – kako da spremite zdravu salatu od rukole.

Rukola salata – recept

Sastojci:

  • 300 g rukole
  • 100 g crne masline
  • 300 g mocarela sira
  • 50 g iseckanog luka
  • 300 g čeri paradajza
  • 50 g parmezana
  • 150 ml maslinovog ulja
  • 3 kašike soka od limuna
  • 2 čena belog luka
  • 1 kašičica soli

Rukola salata – priprema:

Operite listove rukole, a mocarelu isecite na kockice. Pripremite odgovarajući sud u koji ćete staviti rukolu, mocarelu, crne masline, čeri paradajz isečen na polovine i iseckan luk. Salatu prelijte maslinovim uljem, sokom od limuna, stavite malo iseckanog belog luka i posolite. Dobro promešajte salatu i pospite je parmezanom – vaša rukola salata je spremna!

Rukola gajenje

Rukola gajenje: rukola se često uzgaja zbog svojih listova koji se koriste za pripremu salata ili drugih jela. Rukolu možete gajiti u svojoj bašti ili u saksiji. Veoma je zahvalna za gajenje, jer je otporna na mrazeve (niske temperature) i dobro podnosi sušu, pa je možete gajiti preko cele godine. Uspeva na gotovo svim vrstama zemljišta, ali zahteva takvo zemljište koje će bolje zadržavati vlagu. Gajite je na poluzasenčenim mestima. Nakon što je posejete, već nakon 40 dana možete brati njene listove. Najbolje je da počnete sa setvom rukole u rano proleće (u martu). Kao što gajite i neke druge biljke, isto tako se posvetite i rukoli – ne zahteva neku posebnu pažnju u odnosu na ostale, kada je gajenje u pitanju.