Istorija šargarepe može da se prati hiljadama godina unazad. Vodi poreklo iz centralne Azije i Bliskog istoka, a stari Grci i Rimljani su šargarepu koristili ne samo kao hranu, već i kao lek i namirnicu odličnu za opšte zdravlje. Na primer, grčki lekari su početkom naše ere koristili šargarepu kao tonik za želudac. Šargarepa je postala popularno povrće u Evropi tek u vreme renesanse, verovatno zbog toga što rane vrste nisu bile tako ukusne.
ŠARGAREPA SASTAV KALORIJE VITAMINI MINERALI
Šargarepa (Daucus carota) obiluje antioksidansima, provitaminom A, vitaminima C, K, kao i vlaknima i kalijumom.
Istraživanja pokazuju da ishrana namirnicama koje obiluju karotenoidima smanjuje rizik od srčanih bolesti. Istraživanje na 1300 starijih pacijenata iz Masačusetsa pokazalo je da su, oni koji su jeli bar jednu porciju šargarepe dnevno, smanjili za 60% rizik od srčanog napada.
Beta-karotin štiti vid, posebno noćni. Kada se beta-karotin u jetri pretvori u vitamin A putuje do dužice u oku gde se pretvara u rodopsin, purpurni pigment koji je neophodan za noćni vid. Moćni antioksidans beta-karotin sprečava i razvoj staračke katarakte.
ŠARGAREPA KALORIJE VITAMINI MINERALI
1 šolja (120g)
152,46 kalorija
134317,40 IU vitamina A
116,10 mg vitamina K
111,35 mg vitamina C
13,66 g vlakana
394,06 mg kalijuma
0,18 mg vitamina B6 (piridoksin)
10,17 mg mangana
6,10 mcg molibdena
0,12 mg vitamina B1 (tiamin)
11,13 mg vitamina B3 (niacin)
153,68 mg fosfora
118,30 mg MINERALA magnezijuma
117,08 mcg folne kiseline
ODLIČNA JE ZA OPŠTE ZDRAVLJE I PREVENCIJU BOLESTI
Šargarepa je jedan od najbogatijih izvora karotenoida (jedna šolja sveže šargarepe obezbeduje 16,679 IU beta karotina) odnosno 686,3% preporučenih dnevnih doza vitamina A. Visoke koncentracije karotenoida se dovode u vezu i sa manjim rizikom da se dobije rak dojke u postmenopauzi za 20%, kao i smanjenjem raka bešike, grlića materice, prostate, debelog creva, grkljana i jednjaka i do 50%.
Nedavno istraživanje Nacionalnog instituta za rak SAD pokazalo je da se rak pluća češće javlja kod muškaraca koji u ishrani nisu koristili dovoljne količine alfa-karotina.
Šargarepa, zbog visoke koncentracije karotenoida, idealno je povrće za dijabetičare, jer ovi sastojci regulišu nivoa šećera u krvi.
Šargarepa sadrži i fitonutrijent falkarinol koji se, takode, dovodi u vezu sa smanjenim rizikom od raka debelog creva.
Postoji više od 100 različitih vrsta šargarepe koje se razlikuju po veličini i boji.
Šargarepa može da bude duga samo 50 mm ali i 90 cm.
Što je boja šargarepe tamnije narandžasta sadrži više beta-karotina.
Pošto se šećeri nalaze u srži šargarepe obično su deblje i slade.
SAVET PLUS
Da biste duže sačuvali šargarepe čuvajte ih odvojeno od jabuka, krušaka, krompira i drugog voća i povrća koje proizvodi etilen, gas koji će da utiče da šargarepa postane gorka.
Odsecite zelen s vrha šargarepe jer ona izvlači vlagu iz korena.
Ako je šargarepa gajena organski ne mora da se ljušti, ali ako je iz konvencionalne proizvodnje oljuštite je jer u površinskom sloju mogu da se zadrže pesticidi i druge hemikalije.
Napravite salatu od narendane šargarepe, cvekle i jabuka.
Napravite krem supu (može da se jede i topla i hladna) od šargarepe i krompira i pospite začinskim biljem.
Isecite šargarepu na štapiće, potopite je u toplu vodu začinjenu crvenim biberom, korijanderom u semenu, posolite i procedite.
Sveže isceden sok od šargarepe pomešajte sa sojinim mlekom i bananama pa ćete da dobijete hranljiv šejk za doručak.
Žuti dlanovi
Hrana bogata karotinom može da dovede do karotoderme – žutila ili narandžaste boje dlanova ili drugih delova kože. To se događa zbog previsokog nivoa karotina u krvi koji organizam ne može da pretvori u vitamin A i on se skladišti na dlanovima, tabanima ili iza ušiju. Boja se povlači čim se smanje obroci bogati karotinom.
Sok od šargarepe
Isceđen sok iz nastruganog korena upotrebljava se protiv dečjih glista (oksiura), proliva, šećerne bolesti i Ka lakše mokrenje. Posle 2 sata uzmite ricisovo ulje za čišćenje.
Diuretični čaj od šargarepe
Kašiku mešavine od po 20 g garepe, peršuna celera, anisa kima, poparite ključalom vodom, ostavite 3-4 sata i pijte pre jela.
Dr Jovan Tucakov, “Lečenje biljem”
RECEPTI SA ŠARGAREPOM
Salata
400 g šargarepe
100 g suvog grožđa
30 g pečenog badema
2 kašike limunovog soka
2 dl jogurta
2 kašike slatke pavlake
1 kašika smeđeg šećera
so
Pomešajte krupno narendanu šargarepu sa grožđem potopljenim u toplu vodu i naseckanim bademima. Prelijte mešavinom jogurta, slatke pavlake, limunovog soka, šećera i malo soli, promešajte, poklopite i ostavite da odstoji.
Supa od šargarepe
350 g šargarepe
2 veće pomorandže
2 glavice luka
40 g maslaca
4 kašike pavlake
so, biber
Otopite maslac, dodajte luk sečen na listiće, kolutiće šargarepe i malo vode, pa dinstajte poklopljeno desetak minuta. Dolijte vodu i kuvajte dok se šargarepa ne skuva. Ohladite, izmiksujte, dodajte sok pomorandže, pavlaku, pa posolite, pobiberite i zagrejte.
S kiselim mlekom
10-12 dužih šargarepa
2 kašike prezli
4 jaja
2 dl kiselog mleka
2 čena belog luka
so, ulje
Šargarepe isecite na komade dužine 4-5 cm, obarite u slanoj vodi, ocedite, umočite u jaja i mrvice i pržite dok ne dobiju rumenu boju. Poslažite u tanjir da se ohlade, pa umutite kiselo mleko sa izgnječenim belim lukom i prelijte preko šargarepe.