Shea maslac je čvrsta manoća koja se dobija iz koštunjavog voća koja raste na tzv. shea drvetu, uglavnom u Africi (najviše u ekvatorijalnom pojasu, u centralnoj Africi, između Gambije i sudana gde uljane palme ne rastu zbog nedovoljno padavina). Shea drvo daje voće i koštunjavo voće iz kojih se dobija shea maslac.
Ovo koštunjavo voće se mrvi, prokuvava i dalje prerađuje kako bi se iz njega dobila masnoća svetle boje, koju nazivamo shea puterom. Čist shea puter liči na grudvice sladoleda od karamele.
Pošto je jestiv, shea maslac se često koristi za pripremu hrane, ali je postao popularan i u širokoj upotrebi širom sveta i kao sastojak kozmetičkih proizvoda poput raznih losiona, krema, šampona, balsama i još mnogo toga.
Šta je shea maslac?
Glavni sastojci shea maslaca uključuju oleinsku kiselinu, stearinsku kiselinu, linolnu kiselinu i sl. Lako se apsorbuje u kožu i topi na telesnoj temperaturi. Shea puter može biti rafinisan i nerafinisan. Sirov ili nerafinisan shea puter je najčistija forma ovog putera, što znači da je najprirodnija i najmanje obrađena. Pošto se dobija manuelnim putem, zadržava vitamine, minerale i ostale hranljive sastojke. Rafinisani shea puter, sa druge strane, je mnogo više obrađen.
Benefiti shea maslaca po zdravlje
Shea maslac ima nekoliko odličnih svojstava koje dobro utiču na zdravlje, prvenstveno na kožu i kosu. Koristi se u mnogobrojnim kozmetičkim proizvodima i medicinskim preparatma u kombinaciji sa drugim biljnim sastojcima.
Navodimo neke od dobrobiti shea putera:
1. Deluje isceljujuće
Shea maslac je poznat po svojim isceljujućim svojstvima, koja se mogu pripisati sadržaju masnih kiselina i biljnih sterola poput oleinske, palmitinske, stearinske i linolne kiseline. Ove komponente rastvoriljive u masnoćama i ne podležu saponifikaciji, odnosno ne postaju čvrste poput sapuna kada dođu u kontakt sa alkalnim materijama. Shea maslac je znatno manje nerastvorljiv u tom smislu u poređenju sa drugim uljima i masnoćama dobijenim iz koštunjavog voća i zato je mnogo bolji za potencijalno lečenje kože. Sirovi, nerafinisani shea maslac je efikasan za lečenje kožnih osipa, ljuštenja kože nakon sunčanja, ožiljaka, strija, promrzlina, opekotina, atletskog stopala, ujeda i ogrebotina insekata, artritisa i zamora mišića.
2. Antioksidanta dejstva
Shea puter sadrži biljne antioksidanse, poput vitamina A i E, kao i katehina. Vitamini A i E štite ćelije od slobodnih radikala i spoljnih oštećenja. Cinaminska kiselina koja se nalazi u shea puteru pomaže u sprečavanju oštećenja kože UV zracima.
3. Antiupalna dejstva
Nekoliko različitih derifata cinaminske kiseline koji se nalaze u shea maslacu imaju antiupalna dejstva. Istraživanja su dokazala da lupeol cinamat, jedan od sastojaka shea maslaca, deluje kao prevencija u razvoju tumora. Njegova antiupalna svojstva ga čine odličnim za poboljšavanje svih problema sa kožom.
Shea maslac za kožu
Kako je bogat dragocenim sastojcima poput nezasićenih masnih kiselina i sadrži visok nivo komponenti koje se dobro rastvaraju, esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima E i D, fitosterolima, provitaminom A i alatoninom, shea maslac se smatra jednom od najboljih namirnica za kožu. Od drevnih vremena se koristi za lečenje kožnih oboljenja, bolesti kod beba, kao i u ishrani. Po jednoj priči, tajna lepote egipatske kraljica Nefertiti je ležala upravo u shea maslacu koji je obilato koristila za negu kože. Navodimo najpoznatije dobrobiti ovog maslaca po kožu.
4. Zaštita od sunca
Shea maslac se može koristiti kao prirodni losion za sunce, jer pruža zaštitu od UV zračenja i sunca, mada taj nivo zaštite može varirati. Shea maslac se smatra najboljom zaštitom za kožu kako zimi, tako i nakon sunčanja leti jer ima izuzetno hidratandna svojstva, štiti kožu i „hrani“ je kako leti, tako i zimi.
5. Oporavlja kožu
Shea puter ima neverovatna isceljujuća svojstva. Često se koristi kao baza za medicinske meleme i kreme zahvaljujući svojim antiupalnim svojstvima. Vekovima se koristi kao lek za ožiljke, ekcem, iritacije kože, neujednačenu boju, strije, ispucale usne, tamne fleke i smanjivanje simptoma iritacije uzrokovane psorijazom. Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina A, efikasan je za oporavak kože i ublažavanje infekcija; umanjuje alergije izazvane iritacijom nekih otrovnih biljaka i ujedima insekata. Vitamin F deluje podmlađujuće na kožu i omekšava i oporavlja grubu i ispucalu kožu.
6. Deluje protiv starenja
Shea maslac se smatra jednom od najboljih namirnica protiv starenja i agenasa za hidrataciju kože. Podstiče proizvodnju kolagena, proteina koji koži daje mlađi izgled. Vitamini A i E koji se nalaze u ovom puteru održavaju kožu elastičnom, sjajnom i „nahranjenom“ i sprečavaju preran nastanak bora. Shea puter lako prodire u kožu, a ne začepljuje pore i vrlo je efikasan kod suve kože.
7. Nega beba
Shea puter je odličan prirodni hidratant za kožu, a ne sadrži hemikalije. Stoga je idealan za negu dečije kože, jer sem što je generalno blag za kožu, posebno je dobar za osetljivu i delikatnu kožu beba. Može se nanositi nakon kupanja, kao i za ublažavanje ekcema ili osipa od pelena kod dece.
8. Nega usana
Shea maslac se lako apsorbuje i izuzetno hidrira i hrani usne tokom hladnih i suvih dana, što ga čini savršenim balzamom za usne, koje se obično suše i pucaju zbog hladnoće i suvog vremena.
9. Vraća koži elastičnost
To što se ne učvršćuje prisustvo vitamina F u ovom puteru su najbitnije stvari za održavanje elastičnosti kože. Stoga, primena shea maslaca na kožu joj vraća elastičnost i pomaže u održavanju tonirane kože pored toga što je hidrira, omekšava i čini mlađom.
Shea maslac za kosu
Kada govorimo o dobrobitima shea maslaca za kožu i kosu, spisak je gotovo beskonačan. Ukratko, možemo reći da se smatra prirodnim balzamom za kosu zahvaljujući hidrirajućim i oporavljajućim svojstvima. Neke od brojnih dobrobiti shea putera za kosu su:
10. Oporavlja suvu i iritiranu kožu glave
Shea maslac je efikasan u oporavljanju suve i iritirane kože glave i uklanjanju peruti. Pomenuto je da ima antiupalno dejstvo i koža ga lako upija, bez mašćenja temena i začepljivanja pora. Pošto je bogat vitaminima A i E, oporavlja suvu kožu glave, kao i lomljivu i krtu kosu i pomaže kod ispucalih krajeva. Zato je veoma efikasan kada je u pitanju suva koža glave, dermatitis, ekcem i psorijaza.
11. Deluje hidrirajuće
Prirustvo vitamina A i E čine shea maslac odličnim hidratantom za kosu, od korena do vrha. Zato se može koristiti kao prirodni balzam. Veoma je efikasan kad je u pitanju dubinska hidratacija dlake, a ne ostavlja kosu masnom i „teškom“. Shea puter se često koristi u tretmanima za kovrdžavu kosu zahvaljujući svojim omekšavajućim svojstvima. Brojni industrijski kozmetički proizvodi na bazi hemikalija, poput sredstava koje ispravljaju ili kovržaju kosu itd. su glavni krivci za isušivanje kose. Kao prirodni balzam, shea maslac se može koristiti za oporavak i vraćanje izgubljenje „vlažnosti“ kosi.
12. Zaštita za kosu
Shea maslac je odlična zaštita za kosu od štetnih radikala iz vazduha i vode, kao i od vremenskih prilika koje loše utiču na kosu. Štaviše, kako se shea maslac ne stvrdnjava, odličan je za zaštitu kose od oštećenja prilikom sunčanja zbog izlaganja kose UV zračenju i „popravlja“ već načinjenu štetu od vetra i sunca. Ovo svojstvo ima zahvaljujući tome što, kad ga kosa jednom upije, shea maslac u potpunosti oblaže dlaku i tako je štiti od oštećenja toplotom (uključujući i feniranje, peglanje, uvijanje i sl.). Ovo je posebno značajno za one koji farbaju ili na drugi način tretiraju kosu hemikalijama ili raznim spravama za oblikovanje frizure. Takođe, štiti kosu od soli i hlora ukoliko se nanese pre plivanja.
13. Omekšava kosu
Shea puter je odličan za omekšavanje i revitalizaciju oštećene i krte kose. Pošto ne ostavlja kosu masnom, pomaže i u regulaciji lučenja loja na koži glave. Utrljavanje shea putera u kosu će je ostaviti mekom i svilenkastom. Ovo svojstvo shea putera je dobro kako za suvu, tako i za krtu, kovrdžavu kosu. Za brži rast kose, najbolje je utrljavati shea puter u kožu glave dva puta nedeljno; sem toga, kosa će postati jača i vlažnija.
Shea maslac – nutricionističke vrednosti
Isceljujuća svojstva shea maslaca se mogu pripisati nutricionističkoj vrednosti masnoća koja sadrži. Sadrži derivate određenih aminokiselina poput cinaminske aminokiseline i tokoferola. Dodatno, u shea maslacu se takođe nalazi visok procenat fitosterola, triterpena i ugljovodonika poput karitena.
Masne kiseline – shea puter se u osnovu sastoji od pet glavnih masnih kiselina – palmitinske, stearinske, oleinske, linolne i arahidinske kiseline, od kojih procentualno ima najviše stearinske i oleinske kiseline, koje ukupno čine 85-90% svih masnik kiselina. Stearinska kiselina čini daje shea puteru konzistentnu teksturu, dok oleinska kiselina utiče na stepen mekoće ovog putera.
Fenoli – fenoli su poznati po svojim antioksidansnim svojstvima. Shea puter sadrži 10 različitih vrsta fenola, od kojih su 8 katehini. Shea maslac dobijen na klasičan način sadrži više fenola nego heksan. Zapravo, sadržaj katehina u shea maslacu je veći nego ukupan sadržaj fenola u zrelim maslinama. Ukupan i prosečan broj plodova ovog drveta varira u zavisnosti od regije u kojoj raste, kao i ekoloških uslova.