Šipurak – ukusan i zdrav

U nedostatku svežeg voća, ali i ne samo tada, može nam poslužiti običan, često prezren i neopravdano omalovažavan šipurak (Rosa canina) – plod divlje ruže. Šipurak i danas koriste razni narodi, naročito oni iz severnih i hladnih krajeva, dok je u našem podneblju njegova upotreba još nedovoljna i pored toga što se o vrednosti šipurka već dosta zna.

Divlja ruža je žbun čije su grane povijene ali mogu biti i uspravne, na kojima su jake bodlje, a perasti listovi su spiralno raspoređeni. Cvetovi su u cvastima, ređe pojedinačni. Krunični listići su različite boje, od bele preko raznih nijansi ružičaste, do skoro crvene. Cveta u maju. Plod, šipurak, sazreva krajem leta i početkom jeseni, pa je berba najčešće u septembru. Divlja ruža je zajedničko ime za mnoge vrste, podvrste i niže botaničke jedinice, jer se sve one koriste za sakupljanje zrelog šipurka. Vrlo je rasprostranjena kod nas – može se naći na svim nadmorskim visinama, najčešće u svetlim šumama, na proplancima i pašnjacima.

Od divlje ruže, kao vitaminski koncentrat, koristi se šipurak. Bere se dok je nedozreo, tvrd, sjajnocrven, crveno-narandžast ili, kako se još kaže, cinober-crven. Prezrele i meke plodove ne treba sakupljati, jer oni, kao i zeleni šipurci, imaju manje vitamina. Sveži šipurci se mogu pripremiti tako da se svakodnevno daju kao prijatna poslastica i važna biološka hrana deci, malokrvnim bolesnicima, rekonvalescentima i drugim osetljivim osobama.

Pošto je korišćenje šipurka u dijetalnoj ishrani i proizvodnji raznih korisnih savremenih preparata u stalnom porastu, naročito u industrijski razvijenim zemljama, divlja ruža se u svetu sve više gaji.

Ukoliko se šipurak bere za zimu, on se mora osušiti, ako se ne prerađuje na drugi način. Može se sušiti ceo ili u polutkama, direktno na suncu ili kraj toplotnog izvora.

U šipurku je ustanovljen pravi arsenal lekovitih i hranljivih materija. Najpre, vitamina C ima od 0,3% do 1,7%, što zavisi od mnogih faktora, a prema nekim podacima čak i tri odsto. Od ostalih vitamina vredno je spomenuti i vitamin B2 i vitamin K. Novija istraživanja su pokazala da šipurak sadrži i mnogo vitamina P. Zbog toga se u nekim zemljama šipurak koristi i za ekstrakciju vitamina C i P, a skoro u svim zemljama za proizvodnju vitaminskih koncentrata kojima se obogaćuju razni proizvodi. Zatim, ima pektina, tanina, šećera, karotenoida (provitamina), flavonoida i, naročito, voćne kiseline.

Naš narod šipurak koristi za kuvanje pekmeza, koji se više ceni od ostalih vrsta pekmeza, jer se dobro i dugo čuva, ukusna je poslastica i koristan je za slabe i bolešljive.

Sveže i osušene šipurke narod mnogo koristi za čaj koji ima široku primenu u narodnoj medicini: blago sredstvo protiv proliva, naročito kod dece, lekovito sredstvo za bubrege, bešiku i žuč, lek protiv glista i dr. Službena medicina tretira šipurak kao antiskorbutik, tonik (za jačanje), holatog (za žuč i jetru), kao dobar izvor vitamina C i preporučuje ga za izradu vitaminskih koncentrata. Prema tome, šipurak, bar u toku zime, treba da koristi svako domaćinstvo: i kao čaj, ukusan je i blagotvoran napitak.

Od divlje ruže, u lekovite svrhe koristi se i cvet, kao taninska sirovina, jer je dobar antispetik i aroamtično sredstvo koje steže spolja i iznutra. Od njega se prave ružin med i sirup. U Francuskoj se i sada spravlja sirup kao sredstvo za blago čišćenje i daje se posebno deci.

U narodnoj medicini upotrebljava se i seme divlje ruže kao sredstvo za pojačanje mokrenja, protiv reume i išijasa. Seme sadrži do 10% masnog ulja, oko 0,3% etarskog ulja, mineralne sastojke i druge aktivne materije.

Zamena kineskom čaju

Pripremanje mešavine čaja, koja se vrlo uspešno može koristiti umesto ruskog ili kineskog, vrlo je jednostavno: u jednakim delovima pomešaju se listovi kupine, maline, šumske jagode, ribizle i šipci. Kašičica ove mešavine prelije se šoljom vode i zagreva do ključanja. Potom se poklopi i ostavi da stoji pola sata, procedi i po ukusu zasladi. Čaj može da se pije i hladan, kao osvežavajući napitak.

Za laku noć

Kašiku zdrobljenog šipka kuvati 5 minuta sa 300g vode, dodati 2-3 lista nane i poklopiti. Posle dva sata procediti i zasladiti medom. Ukoliko se pije posle večere, umesto vode, ovaj prijatni napitak obezbediće vam dobar – dubok i miran san.