Pošto je pikantnog ukusa i egzotičnog mirisa, obično povezujemo đumbir sa tradicionalnom kuhinjom zemalja jugoistočne Azije, poput tajlandskog karija ili prženog mešanog povrća. Međutim, đumbir je, sa nutricionističke tačke gledišta, prava bomba. Kada od njega napravite sok i dodate ga u svoj omiljeni voćni sok ili obrok od povrća, povećava hranljivu vrednost namirnica i dodaje im prijatan, ljutkast ukus. Čist đumbirov sok je previše gorak i ljut za piće, zato je najbolje pomešati ga sa sokom od jabuke ili šargarepe. Potrebno je 250 grama đumbirovog korena za nešto više od pola litre čistog soka.
Kalijum
Sok od 250 grama đumbira sadrži 1038 miligrama kalijuma, što je 22% preporučene dnevne doze kalijuma za odrasle.
Kalijum je osnovni mineral i elektrolit koji pomaže u građenju mišića i proteina. Poboljšava fuknkciju električne aktivnosti srca, pomaže u regulaciji PH vrednosti u organizmu i razlaganju ugljenih hidrata u iskoristivu energiju.
Niacin
Ova doza đumbirovog soka sadrži skoro 2 miligrama niacina. To je gotovo 12,5% preporučene dnevne doze za muškarce, 14% za žene i 11% za trudnice i dojilje.
Pripadnik kompleksa vitamina B, niacin je poznat i kao vitamin B-3. Kao i svi vitamini iz grupe B, niacin poboljšava stanje kože, kose, očiju i jetre. Takođe ubrzava razlaganje masti i proteina i dobar je za nervni i imuni sistem. Niacin reguliše proizvodnju hormona koji utiču na seks i stres i poboljšava cirkulaciju.
Čist djumbir se često stavlja u različite marinade, pošto sadrži enzime koji omekšavaju meso tako što sagorevaju proteine u njemu. Dok recepti za neke marinade sadrže mleveni ili rendani đumbir, kod drugih se koristi sveže ceđen sok od đumbrira. Osim u marinadama, sok od đumbira se često koristi kao začin za razne sosove.
Kako napraviti sok od djumbira
Da biste napravili sok od đumbira, oljuštite i izrendajte nekoliko korenova. Iscedite sok iz izrendanog đumbira u manju posudu. Ako vam je lakše, možete staviti izrendan đumbir u gazu i tako cediti sok. U svakom slučaju, ako je đumbir svež, iscedićete dovoljno soka. (Đumbir bi trebalo držati neoljušten na nižoj temperaturi u frižideru – ako ga stavite u papirnu kesu, ostaje svež do nedelju dana, a u najlon kesi i do tri-četiri nedelje).
Naravno, ako retko koristite đumbir, verovatno nećete uvek imati svež komad pri ruci. U tom slučaju je najbolje da ga zamrznete dok Vam ne bude potreban. Umotajte ga u najlon kesu i stavite u zamrzivač. Od smrznutog đumbira možete napraviti sok isto kao i od svežeg. Izrendajte smrznuti đumbir i onda iscedite sok. Nemojte čekati da se otopi, mnogo je lakše izrendati ga dok je zamrznut. Presa za mlevenje belog luka je odlično pomagalo za ceđenje soka iz izrendanog smrznutog đumbira.