Sok od nara: Najbolji sok za vaše zdravlje (recept)

Jedna čaša soka od nara dnevno je sve što vam je potrebno da bi imali pozitivan uticaj na vaše zdravlje i psihu. Nikad nije kasno početi sa uvođenjem te rutine u vaš život i da je ubacite u vašu svakodnevnicu, sigurno će te se osećati mnogo prijatnije, zdravije i srećnije.

Sok od nara ( recept )

Potrebno je:

  • Bobice nara
  • Šećer

Pre upotrebe, potrebno je detaljno očistiti bobice od tragova kore i žute opne koja se može naći u plodu. Nakon toga stavite bobice u posudu zajedno sa šećerom na umereno hladnom mestu i ostavite da odstoje 24 sata. Potrebno je pomešati smešu pet do deset puta u toku tih 24h. Dok mešate bitno je da izgnječite bobice što bolje da bi pustile svoj sok. Posle 24 sata, primetićete da je sok upio sav šećer i izmešao se sa sokom.

U drugoj fazi potrebno je pripremiti blender ili seckalicu. Celu smesu sipajte u blender i izblendajte. Na kraju će te dobiti tečnu i glatku strukturu soka.

Nakon ove pripreme, dobijate smesu koja je sirup od nara koji kasnije razblažujete sa vodom po želji i na taj način dobijate sok od nara.

Lekovitost soka od nara

Poboljšava rad srca – Poznato je da sprečava nastanak ateroskleroze, koji je jedan od značajnih faktora za nastanak srčanih bolesti. Ima antiaterogeni efekat na srce, smanjuje količinu lošeg holesterola, a povećava količinu dobrog. Održava arterije fleksibilnim i prohodnim, smanjuje upalu zidova krvnih sudova i pri tome utiče na zdravlje srca,

Održava normalan nivo šećera u krvi – Pošto sok od nara sadrži fruktozu koji ne povećava nivo šećera u krvi kao drugi voćni sokovi, preporučujese dijabetičarima da ga piju.

Održava krvni pritisak – već smo pomenuli da nar smanjuje naslage i upale krvni sudova, isto tako sprečava i zgrušavanje krvi i formiranje tromba. Proređuje krv i omogućava da se neograničeno kreće kroz telo, što pozitivno utiće na krvni pritisak.

Smanjuje rizik od nastanka tumora – sok od nara obezbeđuje jak imuni sistem, zbog visokog nivoa antioksidanata koja stimulišu bela krvna zrnca da eliminišu toksine u organizmu. Sprečava rast i razvoj tumoroznih čelija, eliminišući slobodne radikale iz organizma.

Jača imuni sistem – zbog visokog sastavva vitamina u sebi, pozitivno deluje na održavanje imunovog sistema. Ima antibakterijsko dejstvo uz pomoć kojih se organizam boti protiv virusa i bakterija. Smanjuje pojavu karijesa i infekcija koje nastaju u ustima, jer umanjuje mikrobe koje se u ustima nalaze.

Sprečava anemiju – sok od nara sadrži visokukoličinu gvožđa, koji pomaže u borbi protiv smanjenja crvenih krvnih zrnaca.

Pomaže pri varenju – poboljšava varenje i reguliše rad creva zbog visoke količine dijetalnih vlakana. Smanjuje osećaj gladi i žeđi i preporučuje se onima koji žele da smršaju, jer u sebi ne sadrže zasićene masti i holesterol.

Leči dijareju – ima ulogu u lučenju enzima koji pomažu pri varenju i na taj način se koristi u tretmanima protiv dijareje jer formira normalne stolice u kraćem vremenskom periodu.

Obnavlja hrskavicu – osobe koje pate od osteoatritisa, oboljenja u kojem stradaju hrskavice u zglobovima, preporučuje im se da konzumiraju sok od nara. Ublažava simptome artritisa i upalu kostiju. Pozitivno utiče na Alchajmerovu bolest, jer redovan unos soka može odložiti njegov nastanak , kao i nastanak nekih drugih neuroloških problema.

Sok je poznat po tome što može razgraditi kamenje u bubrezima i izlečiti erektivnu disfunkciju kod muškaraca.

Preporučuje se trudnicama – pošto je odličan izvor vitamina i minerala, kao i folne kiseline koja je jako bitna za perinatalnu ishranu, izuzetno je dobar za žene koje su u drugom stanju. Obezbeđuje dobar protok krvi koji je neophodan za razvoj fetusa. Kada ga trudnica redovno konzumira, smanjuje rizik od prevremenog rodjenja deteta ili rodjenja deteta sa malom telesnom kilažom.

Nar je jedno od najstarijih vrsta voća. Njegovo poreklo je iz predela koji se prostire od Irana do severne Indije, odakle su sa tog područja stari Grci preneli na Mediteran, a sa Mediterana su mavari preneli u Španiju.

Uticaj soka od nara na kožu

Usporava starenje kože – pošto usporava oksidaciju DNK ćelija i time usporava staranje, tako isto usporava i starenje kože. Umanjuje pojavu bora, sitnih linija koje su nastale nakon dužeg izlaganja suncu i regeneriše ćelije kože i sprečava pojavu hiperpigmentacije odnosno tamnih fleka.

Suva koža – nar sadrži punicinsku kiselinu i omega 3 masne kiseline koje zadržavaju vlagu u ćelijama kože i njegova molekularna struktura prodire u duboke slojeve kože i na taj način je hidrira i pruža koži hidrtaciju koja je koži neophodna. Umiruje suvu i iritiranu kožu, a isto tako je dobar i za masnu kožu koja je sklona bubuljicama. Pored ispijanja soka možete ga nanositi i na kožu za bolji efekat.

Pomaže pri zarastanju ožiljaka i rana – ima sposobnost da ubrza proces zarastanja rana, jer regeneriše ćelije u epidermalnom i dermalnom sloju kože. Nar je bogat hranljivim materijama koje pozitivno deluju na jačanje i regeneraciju epidermisa.

Sprečava nastanak raka kože – kada se sok nanese direktno na kožu, polifenolski antioksidant koji se u njemu nalazi, sprečava rast raka na koži.

U antičko doba nar su koristili kao lek. Pun je antioksidanata i cenjen je kao simbol zdravlja, plodnosti i večnog života. Zbog prevelikog broja semenki, smatrali su ga simbolom plodnosti i donosio je sreću u kućama.

Uticaj soka od nara na kosu

Sok od nara sprečava opadanje kose, jer ojačava folikule dlake uz redovno konzumiranje. Kosa postaje bujnija, izgleda zdravije i lepše.

Mere opreza

  • Ne preporučuje se prehladjenim osobamai onima koji pate od zatvora.
  • Pošto sadrži antioksidante koji smanjuju krvni pritisak, treba biti oprezan sa konzumiranje soka u kombinaciji sa lekovima koji služe sa smanjivanje pritiska. Prilikom ove kombinacije može doći do jako niskog pritiska.
  • Osobe koje su alergične na neke biljke imaju rizik da pozitivno odreaguju i na ovo voće. Alergijske reakcije su praćene povraćanjem, crvenilom očiju, osipom i teškim disanjem.
  • Ne treba sok konzumirati u kombinacijama sa lekovima kao što su oni koji smanjuju holesterol u krvi, koji smanjuju pritisak, niti mešati sa antidepresivima i lekovima za ublažavanje bola.

Nar je jedno od najstarijih vrsta voća. Njegovo poreklo je iz predela koji se prostire od Irana do severne Indije, odakle su sa tog područja stari Grci preneli na Mediteran, a sa Mediterana su mavari preneli u Španiju.

Dejstvo nara

Neka istraživanja su pokazala da nar ima u sebi materiju koja se zove punicalgin, koja povoljno utiče na zdravlje srca i krvnih sudova. Smanjuju holesterol i krvni pritisak i ubrzavaju otapanja naslaga u krvnim sudovima nastalih od ateroskleroze. Punicalgini su glavni izvor antioksidantne uloge nara.

Dokazano je da sok od nara ima veće antioksidantno dejstvo čak i od crnog vina i zelenog čaja. Uzimanje jedne čaše dnevno, Izraelski naučnici su potvrdili da smanjuje rizik od kariovaskularnih bolesti. Krvni pritisak se smanjuje za 21% i značajno se poboljšava dotok krvi u srce, uz konzumiranje ovog soka u periodu od godinu dana.

Sastojci nara sprečavaju promene koje utiću na rast tumora, naročito kod raka dojke, prostate, debelog creva i leukemije. Sprečava pojavu hormonskih zavisnih tumora, kao što su tumori jajnika je sadrže biljni hormon fitoestrogen koji sprečava njihovo napredovanje.

Pozitivno deluje na pojavu depresije i osteoporoze kod žena u menopauzi. U širokom spektru lekovitosti potvrdjeno je da usporava razvoj Alchajmerove bolesti.

Redovnim konzumiranjem nara dobijaju se čvrsti, zdravi nokti, lepa i zdrava koža i kosa, i doprinosi duševnom miru. Usporava oksidaciju DNK u ćelijama što potvrdjuje da usporava proces starenja.

Razna istraživanja su potvrdila da je nar jedna od najlekovitijih voća, jer pozitivno utiće na kardiovaskularni sistem, nervni i koštani sistem.

Sastav nara

Nar je dobar izvor vitamina A, B5, C i E, kao i minerala kalijuma, gvožđa, kalcijuma i folne kiseline. Na 100mg, nar sadrži  u sebi 16% potrebne dnevne doze vitamina C.

Antocijanid i tanin mu daju crvenu boju i poseduje dve vrste polifenolnih jedinjenja kojima se prepisuje antioksidantno delovanje.