Iz cveta trnjine razvijaju se plodovi: zelene i mesnate koštunjave bobice prečnika 1-1,5 cm. Sazrevaju od septembra, a kada sazre postaju plavocrne i ostaju na granama sve do proleća. Kiselkastog su i oporog ukusa, a dobre su za jelo tekprezrele ikada nekoliko puta promrznu.
Bobice tada sadrže više voćnog šećera, a manje jabučne i drugih organskih kiselina, pa su mnogo ukusnije i imaju nešto blaži ukus. Osim voćnog šećera i organskih kiselina, plodovi trnjine sadrže pektin, tanine i smolu, kao i veliku količinu vitamina C. Kao hranu, plodove trnjine sakupljali su još ljudi mlađeg kamenog doba, akao šumsko i divlje voće jeli su ih i stari Grci i Rimljani. U mnogim zemljama plodovi se i danas beru u kasnu jesen, posle prvih mrazeva, pa se upotrebljavaju svezi ili osušeni. Od osušenih plodova priprema se ukusan i lekovit čaj, a svezi se mogu preraditi u pekmez, džem, vino, rakiju, liker, sirce, voćni sok, kompot itd. Pripremljeni sa šećerom ili sirćetom, plodovi trnjine gube opor ukus, pa se zato u nekim zemljama
stavljaju u sirce i koriste umesto maslina.
Pekmez,sok, vino, rakija, liker, sirce…
Slatki proizvodi od trnjine podstiču apetit!
Plodovi trnjine najčešće se koriste sveži, ali mogu i suvi. Najbolje je sušiti ih na veštačkoj toploti, u rerni, na temperaturi od najviše 45 stepeni C. Cvetovi se beru u početku cvetanja, pre nego što se potpuno otvore. Pažljivo se suše napromajnom i senovitom, a zatim čuvaju na hladnom i tamnom mestu, da ne bi izgubili lekovite materije. Listovi trnjine sakupljaju se odmah posle cvetanja, dok su još sasvim mladi, a sadrže tanin, gorke materije, kalijum i kalcijum, mnogo vitamina C. Ako proizvode od trnjine uzimamo u normalnim količinama, ne treba se plašiti štetnih posledica, jer samo prevelike količine mogu da izazovu želudačne tegobe. Osim toga, slatke proizvode od ovih plodova (džem, sir, sok, sirup, žele) možemo davati čak i maloj deci, jer će pored lekovitih svojstava podstaći želju za jelom. Kod odraslih takođe!
Sirup i sok od trnjina
SOK OD TRNJINE
– 2 kg svežih plodova trnjine
– 4 l vode
– 2 kg šećera
Plodove trnjine zgnječiti i preliti sa 2l prokuvane hladne vode. Nakon što pokriveno odstoji 24 sata, dodati još
2 1 prokuvane hladne vode i smesu zakuvati. Dodati šećer, mešati dok se šećer ne rastopi, pa lagano kuvati 10-15 minuta. Sok procediti, sipati u zagrejane sterilizovane flaše i zatvoreno čuvati na tamnom i hladnom mestu. Uzimati 2-3 puta dnevno po 1 dl soka.
SIRUP OD TRNJINE
– 2 kg svežih plodova trnjine
– 500 g šećera na 11 soka
Plodove trnjine preliti ključalom vodom tako da budu pokriveni, pa ostaviti 2 dana na hladnom mestu. Sok procediti, zakuvati, ponovo preliti preko plodova i ostaviti da odstoji još 2 dana na hladnom mestu. Zatim sok procediti, a plodove zgnječiti i propa-sirati. Na svaki litar soka dodati 500 g šećera, a po želji i malo vanile, zakuvati i mešati dok se šećer ne rastopi. Sirup lagano kuvati 10-15 minuta, uz neprestano mešanje i uklanjanje pene. Još vruć sipati u zagrejane sterilizovane tegle. Uzimati 3-5 puta dnevno po 1 kašiku sirupa.
LIKER OD TRNJINE
– 300 g svežih plodova trnjine
– 500 g šećera
– 2 dl vode
– 1 štapić vanile
– 1 l rakije
Trnjine očistiti od koštica i ostaviti nekoliko dana da se osuše. Suve plodove preliti rakijom, dodati vanilu i ostaviti da odstoji 4-6 nedelja na toplom mestu, uz povremeno protresanje. Tečnost procediti, a plodove propasirati, pa dodati ohlađen sirup od šećera i vode. Liker sipati u sterilizovane tegle, dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mestu 2-3 nedelje pre upotrebe.
ŽELE OD TRNJINE
– 2 kg svežih plodova trnjine
– 500 g šećera na 1 kg voćne kaše
– mešavina za želiranje
Plodove trnjine preliti sa malo hladne vode, zakuvati i kuvati na laganoj vatri dok ne omekšaju. Voćnu kašu propasirati, zakuvati, na 1 kg kaše dodati 500 g šećera i mešavinu za želiranje, pa uz stalno mešanje lagano kuvati 3-4 minuta. Sipati u zagrejane sterilizovane tegle i zatvoriti.
SIR OD TRNJINE
– 2,5 kg svežih plodova trnjine
– 3 dl vode
– šećer
Trnjine preliti vodom, zakuvati i lagano kuvati 20-30 minuta ili dok ne omekšaju. Propasirati ih, izmeriti voćnu kašu, pa u vruću kašu dodati jednaku količinu šećera. Mešati dok se šećer ne rastopi i kuvati na laganoj vatri 30-40 minuta. Kaša mora biti gusta toliko da varjača ostane na mestu kad je povučemo po dnu posude. Sir kašikom staviti u zagrejane sterilizovane tegle, zatvoriti i čuvati na tamnom i hladnom mestu.
TRNJINE U SIRĆETU
– 1 kg svežih plodova trnjine
– 6 dl voćnog sirćeta
– 300 g šećera
– 1 štapić cimeta
– 10-12 karanfilića
Trnjine preliti s malo hladne vode, zakuvati i lagano kuvati dok ne omekšaju. Procediti i staviti u zagrejane sterilizovane tegle do 2,5 cm od vrha. Sirce i šećer zakuvati, pa mešati na laganoj vatri dok
se šećer ne rastopi. Dodati cimet i karanfiliće i kuvati još 4-5 minuta. Sirup preliti preko trnjina, tegle dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mestu najmanje 2 nedelje pre upotrebe.
AROMATIČNO SIRĆE
– 1 kg svežih plodova trnjine
– 6 dl voćnog sirćeta
– 500 g šećera
Sirće i šećer zakuvati i mešati na laganoj vatri dok se šećer ne rastopi. Dodati plodove trnjine i lagano kuvati 20-30 minuta ili dok trnjine ne omekšaju. Tečnost procediti, a plodove propasirati, sipati u zagrejane sterilizovane flaše i zatvoriti. Sirće se može odmah upotrebljavati.