Srčana insuficijencija, poznata i kao kongestivna srčana insuficijencija, javlja se kada srčani mišić ne pumpa krv kao što bi trebalo. Određeni uslovi, kao što su suženje arterija u srcu (bolest koronarnih arterija) ili visok krvni pritisak, postepeno se slabi srce i ne može da se ispuni krvlju ili da pumpa krv efikasno.
Ne mogu da se preokrenu svi uslovi koji dovode do srčane insuficijencije, ali tretmani mogu da poboljšaju znake i simptome srčane insuficijencije i pomoći da pacijenti duže žive. Promene životnog stila – kao što su vežbanje, smanjenje soli u ishrani, upravljanje stresom i gubljenje težine – može da poboljša kvalitet života.
Jedan od načina da se spreči dekompenzacija srca je kontrolisati uslove koji prouzrokuju zatajenje srca, kao što su bolest koronarnih arterija, visok krvni pritisak, dijabetes ili gojaznost.
Simptomi
Srčana insuficijencija može biti u toku (hronična) ili ovo stanje može da počne naglo (akutna).
Srčana insuficijencija – znaci i simptomi mogu uključivati:
- Kratak dah (dispneja) kada se vrši neka aktivnost ili kada legnete
- Umor i slabost
- Otok (edem) u nogama, zglobovima i stopalima
- Ubrzan ili nepravilan rad srca
- Smanjena sposobnost za vežbanje
- Uporan kašalj ili šištanje sa belom ili roze sluzi
- Povećana potreba za mokrenjem noću
- Oticanje stomaka (ascites)
- Iznenadno povećanje težine od zadržavanja tečnosti
- Nedostatak apetita i mučnina
- Teškoća koncentracije ili smanjena budnost
- Iznenadan, ozbiljan nedostatak daha i kašalj sa roze, penastom sluzi
- Bol u grudima, ako je zatajivanje srca izazvano od srčanog udara
Kada kod lekara?
Obratite se lekaru ako mislite da možda doživljavate znake ili simptome srčane insuficijencije. Tražite hitnu terapiju ako osetite bilo šta od sledećeg:
- Bol u grudima
- Nesvestica ili teška slabost
- Ubrzan ili nepravilan rad srca povezan sa otežanim disanjem, bolom u grudima ili nesvesticom
- Iznenadan, ozbiljan nedostatak daha i iskašljavanje roze, penaste sluzi.
Iako ovi znaci i simptomi mogu biti posledica srčane slabosti, postoje i mnogi drugi mogući uzroci, uključujući i druge srčane i plućne uslove opasne po život.
Ako imate dijagnozu srčane insuficijencije i ukoliko se neki od simptoma iznenada pogoršavaju ili se razviju novi znaci ili simptomi, to može značiti da se postojeća srčana insuficijencija pogoršava ili ne reaguje na terapiju. Odmah se obratite lekaru!
Insuficijencija desnog srca
Insuficijencija desnog srca znači da desna strana srca ne upumpava krv u pluća , kao što radi normalno.
Šta se dešava sa srcem?
Većina ljudi razvija srčani udar zbog problema sa levom komorom. Ali redukovana funkcija desne komore može se javiti u srčanoj insuficijenciji. Kako krv počinje da se vraća iza neispravne leve komore i u pluća, postaće teže da desna komora pumpa vraćenu krv kroz pluća. Kao i leva komora, desna komora će oslabiti vremenom i počinje da propada.
Ukoliko je prisutna insuficijencija desnog srca, tečnost može da se vraća u stomak, noge i stopala, uzrokujući oticanje.
Koji je uzrok?
Najčešći uzrok insuficijencije desnog srca je zapravo insuficijencija levog srca (ili sistolna ili dijastolna srčana insuficijencija). Ali ostali uslovi, kao što su određene bolesti pluća, mogu dovesti do toga da desna komora razvije insuficijenciju čak i kada nema problema sa levom komorom.
Srčana insuficijencija prognoza
Nakon dijagnoze srčane insuficijencije, postoje mnoge stvari koje pacijenti mogu i treba da urade da uspore napredovanje bolesti. Ali još uvek ne postoji lek.
Samo oko 20% žena sa dijagnozom srčane insuficijencije preživi duže od 8-12 godina, a muškarci žive lošije. 80% muškaraca i 70% žena ispod 65 godina sa srčanom insuficijencijom će umreti u roku od 8 godina. Jedan od pet pacijenata sa srčanom insuficijencijom umre u roku od godinu dana od dijagnoze.
Pacijenti sa srčanom insuficijencijom umiru i od iznenadnog srčanog udara 6-9 puta većom stopom u opštoj populaciji. Međutim, izgledi za pojedinog pacijenta zavise od njegovog opšteg zdravlja, starosti, ozbiljnosti bolesti i drugih faktora rizika.