Tvrdi se da bi ljudima posle četrdesete trebalo zakonom narediti da ga jedu svakog dana. Ne treba se čuditi. Sremuš ima toliko pozitivnog dejstva na naš organizam, da ga nipošto ne bismo smeli potcenjivati. Čak je u stanju i da nam sačuva mladost, pa ga možemo svrstati i u eliksire.A to nikako ne treba zanemariti!
Sremuš (Allium ursinum) je svoje latinsko ime (medveđi beli luk) dobio zbog toga što ovu biljku, navodno, medvedi traže posle zimskog sna, kako bi im pročistila creva, želudac i krv. Sremuš je biljka manje više sličnih svojstava i dejstva, kao i tradicionalni beli luk. Ali osim toga, daje nam i nešto više…
Gajite ili tražite
Kod ove vrste belog luka imate tu pogodnost da ne morate da ga gajite u bašti. Dakle, ukoliko rano s proleća imate želju da obujete gumene čizme i zađete u šumu, verovatno ćete ga naći i moći da naberete. Od kraja marta se može naći na senovitim i vlažnim mestima ritskih i listopadnih šuma. Jedino na šta morate obratiti pažnju, jeste da ga ne pobrkate sa đurđevkom ili kaćunom (mrazovcem). Srećom, veoma je lako razlikovati ih po mirisu – dovoljno je list sremuša blago istrljati između prstiju i odmah ćete osetiti miris belog luka. U vreme cvetanja se, naravno, razlika primećuje iz prve – a čak i cvetovi sremuša se mogu iskoristiti u pripremanju hrane. Koristimo isključivo sveže listove, najbolje mlade -znači tokom marta i aprila. Stariji i osušeni listovi gube svoj intenzitet.
Skrivena lekovitost sremuša
U mesnatim listovima sremuša se skriva pravo bogatstvo – bezbroj vitamina (pre svega vitamin C), zatim minerala, antioksidanata, flavonoida i, naravno, jedinjenja sumpora, kao i eterična ulja – isto kao u klasičnom belom luku. Ne nedostaje mu ni materija alliin sa antibiotičkim dejstvom. Sremuš ima diuretičko i laksativno dejstvo. Vodi računa da mokraćna bešika bude zdrava. Leči upale gornjih disajnih puteva, bronhitis, anginu, prehladu, infektivne protive, snižava krvni pritisak, brine da srce i krv budu zdravi i jača crevnu floru, zahvaljujući čemu pomaže da imuni sistem bude zdrav i čvrst.
Sremuš je i antimikotik, znači može se koristiti i za gljivice i plesni. Uništava crevne parazite i pomaže kod meteorizma – nadimanja. Deluje i na grčeve. Kao jedna od retkih lekovitih biljaka sremuš uništava čak i zlatnu stafilokoku. Dobro je sremuš koristiti kod prevelikog stresa i nervne napetosti. On smiruje, leči kostobolju i reumatske tegobe. Povoljno deluje i na dijabetes. Smanjuje nivo holesterola i krvni pritisak, čime sprečava zakrečavanje krvnih sudova, jer ne dozvoljava da se na njihovim zidovima taloži kalcijum.
Zdravlje u kuhinji
Od sremuša se može koristiti list, cvet i lukovica. List je izvanredan, jer ga treba samo sitno iseckati i njime posuti svež hleb premazan puterom. Može se koristiti i za pripremanje namaza, salata, mesa ili čorbi. Od njega se može napraviti izvanredan pesto, ili se može pripremiti kao spanać. Većinom se ili dodaje klasičnom spanaću ili koprivi – čime se povećava njeno detoksikaciono dejstvo.
Vino od sremuša
Sitno iseći pregršt listova sremuša, staviti u lonac i preliti litrom belog vina. Pustiti da kratko vri. Napitak zasladiti medom i svakog drugog dana popiti po nekoliko gutljaja. Idealno je kao eliksir mladosti.