Sremuš lekoviti preparati

Sremuš ili medveđi luk (Allium ursinum L.) ime je dobio upravo zato što se u rano pro leće njime hrane medvedi ko ji se bude iz zimskog sna i žele što pre da povrate izgubljenu energiju. Medjutim, slobodno se može reć da isto tako okrepljujuće ova biljk deluje i na ljude, što su drevni narodi odavno shvatili. Tako su sremušu
Rimljani davali prednost u odnosu na beli luk, baš kao i mnogi narodni lekari. Dioskorid ga preporučuje za detoksikaciju organizma, dok poznati travar Kuncle piše da nijedna biljka na svetu nije tako efikasna za čišćenje želuca, creva i krvi kao – sremuš!

Kako i gde pronaći sremuš?
Sremuš pripada porodici ljiljana (Liliaceae). Trajna je biljka koja naraste u visinu 20 do 40 cm, s duguljastom podzemnom stabljikom obavijenom belom, prozirnom kožicom, i uspravnom, tankom lukovicom bele ili žućkaste boje. Lukovica ja trajna, duga do 5 cm i tanka. Iz nje u proleće izrastu 2-3 elipsasta, duguljasta i šiljasta lista tamnozelene boje, sjajna, a pri dnu se postepeno sužavaju u dugačku peteljku. Posle listova, iz lukovice izraste uspravna, gola i trouglasta cvetna stabljika. Od aprila do maja se na vrhu cvetne stabljike razvijaju mnogobrojni sitni, beli cvetići zvezdastog oblika koji čine složenu štitastu cvast. Cela biljka ima miris belog luka, posebno ako se protrlja rukom. Uglavnom se može pronaći na bogatom humusnom zemljištu na senovitom mestima, najviše uz potoke, reke, šumske puteve, jaruge, na brdskim i planinskim područjima. Mnogi sremušu daju prednost u odnosu na beli luk, delimično i zato što raste nezagadjen, bez veštačkih djubriva i na čistom zemljištu.

NAPOMENA: Sremuš se lako može zameniti za otrovni mrazovac, djurdevak ili čemeriku, jer lišće jako liči na lišće sremuša! Medutim, nijedna od ovih biljaka – osim sremuša – ne miriše na beli luk kad se protrlja prstima. Tako ćete ga najlakše prepoznati.

Sremuš za čišćenje krvi
Sremuš može drastično da utiče na krvni pritisak.Šteta je što većina ljudi koji imaju problema s krvnim pritiskom ne znaju za ovu vrlo lekovitu biljku. Mnogi bi prolećnom kurom sa sremušem mogli da stabilizuju pritisak na neko vreme (dva-tri meseca) i odmore jetru od lekova, a uz to i da smanje vrednost ukupnog holesterola. Nutricionisti ističu da su sumporna jedinjenja u biljkama iz roda Allium odgovorna za efikasno dejstvo protiv povišenog krvnog pritiska i holesterola.

Uz to, sremuš: smiruje i leči kašalj, rastvara staru i tvrdokornu sluz jača srce i oslabljen srčani mišić štiti kao preventiva od infarkta usporava i leči aterosklerozu krvnih sudova smanjuje visok krvni pritisak poboljšava apetit, otklanja smetnje u varenju! smiruje upalu sluzokože želuca, otklanja nadutost i gasove,omogućava bolje izlučivanje žuči.Podstiče rad bubrega, smiruje upale mokraćne bešike lekovito deluje na matericu,sprečava i leči osteoporozu,smanjuje bolove kod artritisa i reume,odlično sredstvo kao kupka za nadraženu kožu i protiv ekcema
leči dermatitis, modrice, hematome i rane.sremus lekoviti

Najviše je aktivnih sastojaka u listu, a ne u lukovici, i to: eteričnog ulja u kome su sastojci vinil-sulfid, vinilpolisulfid, germanijum, selen, mineralne soli, sluz, šećer, vitamini C 20-50 mg, A i B, karotin 7 mg, mangan 230 mg, magnezijum 1.600 mg, sumpor 7.000 mg, gvožđe 120 mg i cink.

LEKOVITI PREPARATI OD SREMUŠA

TINKTURA OD LUKOVICA SREMUŠA
Budući da sremuš nije dostupan cele godine, dobro je napraviti njegovu tinkturu: 300 grama lukovica oprati i očistiti. U široku posudu sipati 1 dl rakije lozovače, dodavati jednu po jednu lukovicu i odmah ih gnječiti drvenom kašikom. Lukovice gnječiti u rakiji, da ne bi oksidisale i potamnele u dodiru sa vazduhom. Kad su zgnječene, dobijenu kašu presuti u tamnu teglu ili flašu i dodati još 9 dl rakije, sve dobro promešati i dobro zatvoriti. Ostaviti da tako odstoji 15-20 dana, povremeno protresti. Zatim lukovice propasirati da puste svu tečnost, sve procediti u tamnu bocu (bez lukovica), dobro zatvoriti i čuvati na tamnom mestu. Uzima se 2-3 puta dnevno po 1 kašičica tinkture pomešana s malo hladne vode.

TINKTURA OD LISTOVA SREMUŠA

200 grama listova usitniti, preko njih preliti 1 litar lozovače i odmah dobro zatvoriti. Ostaviti da stoji 20 dana uz povremeno protresanje. Tečnost procediti, presuti u tamnu bocu, dobr zatvoriti i čuvati na tamnom mesti.Uzima se isto kao i tinktura od lukovica. Koristi se za jače mokrenje detoksikaciju.

VINO OD SREMUŠA
Uzme se 2,5 dl kvalitetnog belog vina koje treba da provri.
Potom : doda 50 grama svežih listova sremuša i ostavi pokriveno 15-20 minuta. Tečnost procediti, zasladiti medom i uzimati u gutljajima tokom dana.

Povezano>>> Sremuš beli luk medveđe snage

SOK OD SREMUŠA
Listove samleti i iz njih iscediti sok pomoću cediljke ili sokovnika s centrifugom. Uzimati 1-3 kašike dnevno s vodom, čajem ili jogurtom, i sveže pripremljen sok. Koristi se kod navedenih oboljenja.

MED OD SREMUŠA
Uzeti 3 dl svežeg soka od sremuša i 1 kg meda. Umešati sok u med uzimati 2-3 kašičice na dan. Koristi se za disajne organe i jačanje organizma.