Kako ublažiti upalu i bol u mišićima prirodnim tretmanima i kremama

Bol u mišićima je veoma česta pojava i nešto na što se gotovo svi žale u određenom trenutku života.

Problem je što svaki deo tela ima mišićno tkivo, pa se bol u mišićima može pojaviti bilo gde – u rukama, nogama, donjem delu leđa, vratu …Stvarno – bilo gde.

Isto tako, bol može nastati zbog raznih uzroka. Na primer, preterane fizičke aktivnosti, napornog treninga ili zbog nepravilnog pomeranja ruke.

Uzrok bolova u mišićima nogu

U većini slučajeva, bolovi u mišićima nogu nastaju zbog preterane fizičke aktivnosti kada se javlja i upala mišića. Uzrok za bol može biti i istegnuće, naprezanje mišića nogu, povrede mišića i slično.

Uzrok bolova u mišićima ruku

Kao i kod bolova u mišićima nogu, bolovi u mišićima ruku najčešće su uzrokovani naprezanjem mišića pa bi nelagodnost trebalo da prođe brzo. Drugi uzroci bolova mogu biti povreda ramena, a ako ne postoji očigledan uzrok koji ih je izazvao, bolovi mogu ukazivati i na neke bolesti kao što su fibromialgija, artritis, dermatomiozitis i drugo.

Bol u mišićima leđa, ramena i vrata

Budući da većina nas živi sedelačkim načinom života nije iznenađujuće što su se leđa, zajedno sa ramenima i vratom našla na listi najčešćih bolova u mišićima.

Uz nepravilno držanje tela i pogrbljeno sedenje, drugi uzroci bolova mogu biti nagli pokreti, nepravilno dizanje teških predmeta te dugotrajno stajanje ili sedenje.

Saznajte više>>>  Bolni i ukočeni mišići lečenje

Stalna bol u mišićima

Stalni bolovi u mišićima mogu biti znak upale vezivnog tkiva koje pokriva mišiće. U ovom slučaju radi se o ozbiljnijem problemu, a najčešći uzroci ovakvih bolova su:

  • prekomerni napor određenog mišića, mišićne grupe, ligamenata ili tetiva
  • povreda mišićnih vlakana
  • ponavljajući pokreti
  • nedostatak aktivnosti

Kako ublažiti bolove u mišićima ?

1. Topla kupka od gorke soli

Gorka sol bogata je magnezijevim sulfatom, a magnezijum ima sposobnost opuštanja mišića, uklanjanja viška tečnosti iz tkiva te smanjenja otoka.

U kadi tople vode otopite jednu do dve šolje gorke soli. Pripazite na temperaturu vode jer će prevruća voda isušiti kožu. Kupajte se u gorkoj soli tri puta dnevno, barem 15-ak minuta ili sve do kad se voda ne ohladi.

Ova kupka se ne preporučuje za osobe sa zdravstvenim problemima kao što su srčani problemi, visoki krvni pritisak ili dijabetes.

2. Povećajte unos magnezijuma

Ako patite od čestih grčeva mišića, verovatno vam telo poručuje da nema dovoljno magnezijuma.

U našem telu nalazi se 20-30 g magnezijuma, a od toga je najveći deo u kostima, mišićima i nervima. Uz kalcijum i fosfor, magnezijum kostima daje čvrstoću i gustinu pa zato sprečava osteoporozu i pomaže u radu mišića.

Najbolja kombinacija za unos magnezijuma i kalcijuma je 1: 2 u jednom obroku, ali ako ne znate kako dobiti ovaj odnos, na tržištu postoje suplementi koji već imaju idealne odnose kalcijuma i magnezijuma.

Uzmite magnezijum u obliku dodatka ishrani ili konzumirajte namirnice bogate magnezijumom kao što su tikvice, spanać, blitva, bademi, semenke bundeve, lana, susama

3. Čili papričice

Čili papričice sadrže bezbojnu i bezmirisnim supstanca koja im daje ljutinu. Ta supstanca je zapravo alkaloid po imenu kapsaicin i upravo se on već od davnina koristi za ublažavanje bolova u zglobovima i mišićima.

Kapsaicin je glavni sastojak mnogih gelova i krema za ublažavanje bolova u mišića, a ovu kremu možete sami napraviti kod kuće.

Pomešajte pola supene kašike mlevenih čili papričica ili kajenskog bibera s toliko maslinovog ili toplog kokosovog ulja da dobijete gustu pastu.

Pre nego što utrljate pastu na zahvaćeno područje, stavite pastu na mali deo kože kako bi videli da li imate reakciju na nju. Ako vam koža ne pocrveni u roku 10-ak minuta, pastu utrljajte na bolna područja i nakon nanošenja obavezno operite ruke.

4. Jabukovo sirće

Jabukovo sirće još jedan lek za smirenje bolova u mičićima jer ima protivupalna i alkalna svojstva koja pomažu u smanjenju upala.

Jabukovo sirće možete iskoristiti na dva načina:

U kadu tople vode dodajte dve šolje jabukovog sirćeta i namačite se 15-20 minuta. Ovu kupku možete pripremiti svaki dan dok se u potpunosti ne oporavite

U čašu tople vode dodajte kašiku jabukovog sirćeta i malo meda. Napitak pijte jednom dnevno tokom sedam dana

5. Đumbir

Đumbir poboljšava cirkuklaciju i olakšava bol u mišićima

Đumbir se ponaša kako anti-upalni agens koji poboljšava cirkulaciju i olakšava bol u mišićima.

Istraživači su u istraživanju sprovedenom 2010.godine na Univerzitetu u Džordžiji otkrili da svakodnevni unos sirovog ili toplo obrađenog đumbira smanjuje bolove u mišića nastale zbog preterane fizičke aktivnosti

Kako možete iskoristiti đumbir?

Narendajte 4 kašike svežeg korena đumbira i čvrsto ga zamotajte u pamučnu krpu. Na minut ga potopite u toplu vodu, izvadite ga napolje i sačekajte da se malo ohladi. Zatim ga stavite na bolna područja i držite ga 15-ak minuta. Ponovite postupak nekoliko puta dnevno tokom 2-3 dana.

Pripremite čaj od đumbira. Isecite mali komad korena đumbira i kuvajte ga u otprilike 4 dcl vode oko 10-ak minuta. Procedite čaj, a za bolji ukus dodajte malo meda i limuna. Možete koristiti i čaj od đumbira u kesicama koji je dostupan u svim prodavnicama zdrave hrane. Dnevno popijte do tri šoljice čaja.

6. Kurkuma

Kurkuma ublažava bolovi

Kurkuma deluje kao jaki analgetik i kao protivupalno sredstvo.

Za početak pomešajte jednu kašičicu kurkume u prahu sa šoljom mleka i zagrejte ga na laganoj vatri. Popijte napitak dva puta dnevno.

Od kurkume možete pripremiti i pastu za ublažavanje bolova u mišićima tako da pomešate jednaku količinu sveže rendane kurkume s limunovim sokom i soli. Pastu nanesite na bolna područja, ostavite je da odstoji 30-ak minuta i na kraju isperite bolno područje toplom vodom. Ponovite ovaj postupak dva puta dnevno sve dok bol ne prestane.

7. Hladne obloge

Hladni oblozi će u prvih 48 sati ublažiti bolove u mišićima

Hladni oblozi mogu pomoći ublažiti bol i upalu u mišićima jer će hladnoća stisnuti krvne sudove kako bi se smanjio protok krvi u tom području.

Zamotajte led ili vrećicu smrznutog povrća u tanki peškir i stavite ga na bolna područja. Držite peškir 16-ak minuta. Ponovite ovaj postupak svakih sat vremena tokom prvih 24 do 72 sata.