Bolovi u leđima tokom trudnoće – kako ih ublažiti
Ako ste u drugom stanju, i leđa počinju da vas bole, ne brinite, niste sami. Mnogo žena se žali na bolove u leđima tokom trudnoće. Čak, više od 50% trudnica oseća bol u leđima u nekom periodu trudnoće.
Bol koji se oseća može biti blag i relativno podnošljiv, ili izuzetno naporan, ali je u većini slučajeva samo posledica opterećenja zbog trudnoće. Jako retko, bol u leđima može ukazivati na neki zdravstveni problem.
Ukoliko vas bol u leđima jako opterećuje, ne možete da spavate ili imate neke druge probleme, konsultujte se sa svojim lekarom.
Šta uzrokuje bol u leđima tokom trudnoće ?
U toku trudnoće, bol u leđima može nastati iz različitih razloga. Najčešće, bolovi počinju posle 4. meseca, kada stomak postaje vidljiv i izlazi iz karličnog dela. Ukoliko ste patili od bolova u leđima i ranije, oni će se samo pogoršati u trudnoći.
Uzročnici bolova u leđima tokom trudnoće:
- Relaksin: ovaj hormon se luči kada ste u drugom stanju, kako bi omekšali ligamenti u karlici, i da bi zglobovi postali fleksibilniji. Ove promene izazivaju dodatni napor u leđima i kukovima.
- Držanje: donji deo leđa se prirodno uvlači, kako beba raste, i centar za ravnotežu se prilagođava novoj težini. Možda nećete primetiti da vam se držanje promenilo jer se to dešava postepeno, ali to je jedan od uzročnika bola.
- Bebina pozicija: u zavisnosti od toga kako je beba okrenuta u stomaku, može se desiti da nekako uklešti ili pritisne nerv, što izaziva bol.
- Dodatna težina: kako beba raste, dodatna težina opterećuje nerve i kapilare. Vaša kičma podnosi opterećenje, ali su njeni mišići napeti, pa opuštanje masažom može pomoći.
- Bebina težina uzrokuje pomeranje donjeg dela kičme i centra za ravnotežu, zbog čega su mišići leđa skraćeni, napeti, i bolni.
- Razdvajanje stomačnih mišića: dva reda mišića abdomena (pločice) se razdvajaju, kako bi napravili mesta za matericu koja ide prema napred. Razdvajanje ovih mišića pojačava bol u leđima.
- Prosleđen bol: možda osećate slabost u nekim delovima karlice, zbog razdvajanja stidnog luka. Promene u karlici takođe utiču na leđa i mogu da doprinesu bolu.
Treba li da brinem zbog bolova u leđima u trudnoći ?
Razgovarajte sa svojim lekarom ako osećate bolove u leđima. Uvek je dobro posavetovati se, kako biste bili sigurni da su bolovi normalni deo trudnoće.
Jer nekada, bol u leđima može biti znak upozorenja. Ako imate neki od ovih simptoma, zakažite pregled što pre:
- Bol uz vaginalno krvarenje: osećaj kao da vam se materica steže ili da imate kontrakcije, sa bolom u leđima koji dolazi i odlazi, uz krvarenje iz vagine, mogu upućivati na prevremeni porođaj ili probleme sa placentom.
- Iznenadan bol: jak, intenzivan bol koji se javlja iznenada i bez razloga, treba biti proveren. Ukoliko ste se povredili na neki način, npr. u padu ili automobilskom sudaru, ovaj bol vas upozorava da je povreda veća nego što se čini, te što pre idite kod doktora.
- Temperatura i bol u leđima: ako se ne rešavaju na vreme, problemi sa bešikom ili bubrezima mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, kao što je npr. porođaj pre očekivanog termina. Bol u donjem delu leđa i bočnim stranama, bolno mokrenje, krv u urinu, povećanje temperature su znaci upozorenja.
- Gubljenje osećaja: ako izgubite osećaj u jednoj ili obe noge, slabi ste i teško se koordinišete, zatražite hitnu pomoć od svog lekara.
Kako mogu da ublažim bol u leđima u trudnoći ?
Bol u leđima je nešto što je sastavni deo trudnoće, ali postoji više načina da ga ublažite.
U što ranijem stadijumu trudnoće, počnite da vodite računa o ishrani. Unosite sve minerale i vitamine koji su neophodni. Fizička aktivnost je takođe dobra preventiva, ali pazite da ne preterate.
Za bol u leđima koji je normalan tokom trudnoće, probajte:
- Potapanje u toploj kadi opušta napete mišiće. Topli ili hladni oblog (šta god vam više odgovara) na bolno područje pomaže u opuštanju.
- Naprave za stomak/leđa mogu rasteretiti pritisak sa leđa, pogotovo ako ste ceo dan na nogama. Ali ovo nije rešenje koje pali kod svih.
- Lezite na bok i stavite jastuk između kolena, tako rasterećujete leđa.
- Trudnička masaža i akupunktura pomažu u opuštanju tela, te umanjuju bol u leđima.
- Tretman kod fizijatra ili kiropraktičara koji su specijalizovani za trudnice može pomoći. Ako vam npr. karlica nije u ravni, može izazvati bol u leđima.
- Poboljšajte držanje tako što ćete stati pravo, sa ramenima zabačenim unazad, i uvučenom karlicom. Izbegavajte visoke štikle i obuću bez dobre potpore.
- Koristite podupirač za leđa dok sedite kako bi držali kičmu ravnom.
- Obratite pažnju na kretanje. Ukoliko morate da pokupite nešto sa poda, čučnite ili spustite koleno na pod, nemojte se se savijati prema podu, sa pruženim nogama.
- Obezbedite sebi dovoljno odmora, svaki dan.
- Uzmite lekove ukoliko vam ih preporuči doktor.
Trudnoća može biti naporna, i ostaviti traga na telu. Ali, ukoliko na vreme preduzmete mere opreza i ublažavate simptome čim se pojave, moći ćete da uživate u trudnoći.
Dobra stvar je što je bol u leđima samo privremena, i nestaće nakon par meseci posle porođaja. Razgovarajte sa svojim lekarom svaki put kada ste zabrinuti zbog bola koji se javi u toku trudnoće.