GGT u krvi normalne vrednosti i jetrene probe

U ovom članku saznajte šta je GGT u krvi i kako se rade jetrene probe…

Šta je GGT  ?     

Gama glutamil transferaza ili gama glutamil transpeptidaza (GGT) je transferaza (vrsta enzima) koji katalizuje prenos gama-glutamil funkcionalnih grupa od molekula kao što je glutation do akceptora koji mogu biti amino kiselina, peptid ili voda (formiranje glutamata).

Gama glutamil transferaza (GGT) test meri količina GGT enzima u krvi. Enzimi su, dakle, molekuli koji su neophodni za hemijske reakcije u vašem telu. GGT funkcioniše u organizmu kao transportni molekul, pomažući da se drugi molekuli kreću po telu. On igra značajnu ulogu u pomaganju da jetra metaboliše lekove i druge otrove.

GGT je koncentrisan u jetri, ali je takođe prisutan u žučnoj kesi, slezini, pankreasu i bubrezima. Nivoi GGT u krvi su obično veliki kada je jetra oštećena. Ovaj test se često radi sa drugim testovima koji mere enzime jetre ako postoji mogućnost oštećenja jetre.

jetrene probe

GGt normalne vrednosti      

Kada je u pitanju GGT nalaz, normalan opseg za nivo GGT enzima u krvi je od 9-48 jedinica po litru (U/l). GGT normalne vrednosti mogu varirati u zavisnosti od starosti i pola.

GGT test može dijagnostikovati oštećenja jetre, ali ne može utvrditi uzrok oštećenja. Ako je GGT u krvi povišen, verovatno ćete morati da se podvrgnete još nekim testovima. Generalno, što je nivo GGT enzima viši, to je veće oštećenje jetre.

Ggt povišen u krvi          

Kao što smo rekli, ukoliko je GGT uvećan, to upućuje na to da postoji neko oštećenje jetre.

Neki od potencijalnih uzroka za GGT povišen u krvi su:

– preterana upotreba alkohola

– hronični virusni hepatitis

– nedostatak protoka krvi u jetri

– tumor jetre

– ciroza jetre

– preterana upotreba određenih lekova ili drugih toksina

– otkazivanje srca

– dijabetes

– pankreatitis (upala pankreasa)

– bolest masne jetre.

GGT se često meri u odnosu na drugi enzim, alkalnu fosfatazu (ALP). Ukoliko su ALP i GGT u krvi povišeni, lekari će posumnjati da imate problema sa jetrom ili žučnim putevima. Ukoliko je GGT nalaz normalan i ALP nalaz povišen, to bi moglo da ukazuje na bolesti kostiju.

Povezano >>> Povišeni enzimi jetre

Da li je GGT test uvek tačan?

GGT je osetljiv na fluktuacije. Ako vaš lekar smatra da privremena upotreba lekova ili alkohola utiče na test, može biti neophodno da se ponovo testirate. Barbiturati, fenobarbital i neki neprepisani lekovi mogu da povećaju nivo GGT u vašem telu. Nivoi GGT rastu sa godinama kod žena, ali ne i kod muškaraca.

Ako ste nedavno prestali sa teškim konzumiranjem alkohola, može da potraje i do mesec dana da vaš GGT u krvi padne na normalan nivo. Pušenje može povećati nivo GGT enzima.

Kako smanjiti GGT u krvi ?

Neke studije ukazuju na to da visok unos kafe može smanjiti nivo GGT kod teških alkoholičara, ali bi morali da uzimaju više od pet šoljica kafe dnevno. Pazite, preteran unos kafe stvara druge probleme, uključujući i visok krvni pritisak i probleme sa spavanjem.

Na kraju krajeva, odvikavanje od pušenja, odvikavanje od alkohola, kao i gubljenje težine su važni prvi koraci ka snižavanju nivoa GGT. Promena životnog stila u ovom pravcu omogućava jetri da se leči.

Šta su jetrene probe

Jetrene probe ili testovi funkcije jetre pomažu u određivanju zdravlja jetre merenjem nivoa proteina, enzima jetre ili bilirubina u krvi.

Jetrene probe se često izvode u sledećim situacijama:

– za skrining infekcije jetre, poput hepatitisa C

– da se prate nuspojave određenih lekova za koje se zna da utiču na jetru

– ako već imate oboljenje jetre, da se prati bolest i koliko dobro određena terapija radi

– da se meri stepen ožiljaka (ciroze) na jetri

– ako doživljavate simptome poremećaja jetre

– ako planirate da zatrudnite.

Mnogi testovi se mogu izvoditi na jetri, ali većina njih ne meri ukupnu funkciju jetre. Testovi koji se obično koriste za proveru funkcije jetre su alanin transaminaza (ALT), aspartat aminotransferaza (AST), albumin i bilirubin testovi. ALT i AST testovi mere enzime koje jetra otpušta kao odgovor na oštećenje ili bolesti. Albumin i bilirubin testovi mere koliko dobro jetra stvara protein albumin, i koliko dobro raspolaže sa  bilirubinom, nus-proizvodom krvi.

Nenormalni rezultati bilo kojih od ovih testova funkcije jetre ne moraju da znače da imate oboljenje ili oštećenja jetre. Razgovarajte sa svojim lekarom o rezultatima testa za jetrene probe.

Koji su najčešći testovi funkcije jetre ?

Testovi funkcije jetre ili jetrene probe se koriste za merenje specifičnih enzima i proteina u krvi. Zavisno od testa, bilo sa višim ili nižim od normalnog nivoa ovih enzima ili proteina, može ukazivati na problem sa jetrom.

Uobičajeni testovi za proveru funkcije jetre uključuju:

Alanin transaminaza (ALT) test

Alanin transaminaza (ALT) se koristi od strane vašeg tela da metaboliše proteine. Ako je jetra oštećena ili ne funkcioniše ispravno, ALT se oslobađa u krv. Ovo uzrokuje da se nivo ALT u krvi poveća. Visok rezultat na ovom testu može biti znak oštećenja jetre.

Saznajte više>>> Povišeni enzimi jetre ukazuju na bolest

Aspartat aminotransferaza (AST) test

Aspartat aminotransferaza (AST) je enzim koji se nalazi u nekoliko delova vašeg tela, uključujući srce, jetru i mišiće. Pošto AST nivoi nisu specifični za oštećenje jetre, obično se mere zajedno sa ALT, da se proveri eventualno prisustvo problema sa jetrom. Vaš lekar može koristiti odnos ALT-AST kao pomoć u dijagnozi. Kada je jetra oštećena, AST se oslobađa u krvotok. Visok rezultat na AST testu može da ukaže na problem sa jetrom ili mišićima.

Alkalna fosfataza (ALP) test

Alkalna fosfataza (ALP) je enzim koji se nalazi u kostima, žučnim putevima i jetri. ALP test se obično izvodi u kombinaciji sa nekoliko drugih testova. Visok nivo ALP u krvi može ukazivati na oštećenje jetre, blokadu žučnih puteva ili bolesti kostiju.

Deca i adolescenti mogu da imaju povišen nivo ALP u krvi, jer njihove kosti rastu. Trudnoća može podići nivo ALP u krvi.

Albumin test

Albumin je glavni protein proizveden od strane jetre. On obavlja mnoge važne telesne funkcije. Na primer, albumin:

– zaustavlja da tečnost iscuri iz krvnih sudova

– hrani vaša tkiva

– transportuje hormone, vitamine i druge supstance u celom telu.

Albumin test meri koliko dobro vaša jetra proizvodi ovaj protein. Nizak rezultat na ovom testu ukazuje na to da vaša jetra ne funkcioniše kako treba.

Bilirubin test

Bilirubin je otpadni produkt, koji se obično obrađuje u jetri. Raspad crvenih krvnih ćelija stvara ovaj otpadni proizvod. Prolazi kroz jetru pre nego što se izlučuje u stolici.

Oštećena jetra ne može pravilno obraditi bilirubin. Ovo dovodi do nenormalno visokog nivoa bilirubina u krvi. Visok rezultat na bilirubin testu ukazuje na to da jetra ne funkcioniše kako treba.

Kako se rade jetrene probe ?

Jetrene probe se rade kao i bilo koja druga analiza krvi. Dakle, uzima se nekoliko uzoraka krvi klasičnom metodom vađenja krvi i dobijeni uzorci se šalju na analizu, kako bi se odredili parametri o kojima smo govorili.