Upala i slabost bešike uzroci prirodno lečenje

UPALA BEŠIKE
Uzroci:

Upala bešike (cvstis) se ispoljava kao stalni nagon na mokrenje, propraćeno probadanjem i pečenjem. Najčešći uzrok je prehlada ili hladnoća. Bakterije mogu preko mokraćovoda (naročito kod žena) da dospeju u bešiku i da izazovu infekciju. Uzrok su, takođe, i kamen u bešici, zatim proširena prostata kod muškaraca. Na upalu bešike ukazuje urin koji je mutan i sadrži crvena i bela krvna zrnca.
Pri nastupanju tegoba, potražite lekara, jer samo laboratorijskom analizom urina može da se utvrdi da li se radi o tom ili o nekom drugom oboljenju. Ukoliko se upala bešike ne izleči, može da prouzrokuje upalu bubrežne čašice.
upala slabost besike
Sprečavanje:
-Nastojte da vam noge uvek budu tople; pijte što više tečnosti, naročito u vreme između 17 i 19 sati jer su u to vreme bubrezi i bešika najaktivniji; eventualne bakterije se kroz pojačano mokrenje izbacuju iz tela.
-Stroga intimna higijena (naročito kod žena), izbegavati intimne sprejeve i jake sapune.

Samopomoć:
-Suzbijanje toplotom: vruće obloge sa dodatkom trine i semenja lana; delimična, sedeća kupka u trajanju oko 30 minuta (voda ne treba da bude toplija od 38 stepeni; dohvati vodu); parne kompresije stavljati na donji deo trbuha; tuširanje potkolenice i natkolenice što toplijom vodom; pranje tela u voćnom sirćetu.
-Izbegavati alkohol, crni čaj, kafu, jako začinjenu i zakiseljenu hranu.
-Piti čaj od lista breze koji će podstaknuti mokrenje, a čajeve od majčine dušice i nevena kako bi se upala ublažila.
-Eteričnim uljima od majčine dušice i nevena masirati područje bešike.

SLABOST BEŠIKE
Uzroci:

Bešika je oslabljena kada ne može da zadrži urin. Oslabljena je najčešće kod žena nakon porođaja ili operativnog zahvata u donjem delti tela, kao i kod muškaraca nakon operativnog zahvata na prostati. Česte upale bešike mogu da je oslabe, kao i trajni psihosocijalni stres koji prouzrokuje poremećaj u funkcionisanju mišića bešike, zatim nekontrolisano mokrenje (naročito kod žena u poznijim godinama), te usled kašljanja, kijanja, smejanja i telesnog opterećenja.

Sprečavanje:
-Redovna trbušna gimnastika. Samopomoć:
-U prvom redu, treba nastojati da se ojačaju mišići bešike trbušnom gimnastikom, kako bi mišići mogli da zadrže urin; za jačanje mišića pokušajte prilikom mokrenja zadržavati urin, prekidati povremeno mokrenje.
-Ukoliko je slabost uslovljena psihosocijalnim stresom prime-nite vežbe opuštanja i metodu autosugestije.
-Jesti što manje mesa i izbegavati jaku začinjenu hranu (oštar urin još više nadražuje bešiku).
-Mere navedene pod „Upala bešike” mogu se i ovde primeniti; nositi toplu obuću.
-Pune i delimične tople kupke; paziti da se ne prehladite.

Kada potražiti lekara?
Kada se pojave poteškoće jer je bitno utvrditi stvarni uzrok slabljenja bešike kako bi se mogla odrediti terapija, a po potrebi uraditi operativni zahvat.