Saznajte:
– upala mokraćnih kanala kod muškaraca i žena
– urinarna infekcija simptomi
– lečenje
– prirodni lekovi
– najbolji čajevi za urinarnu infekciju
– uvin čaj
Upala mokraćnih kanala kod muškaraca
Upala mokraćnih kanala kod muškaraca se ređe javlja nego kod žena. Muškarci su većinom prenosioci patogenih bakterija, a ređe razviju simptome infekcije i upale, mada se i to, naravno, dešava. Muškarci se zaraze nekom patogenom bakterijom ili virusom koji će izazvati upalu najčešće putem nezaštićenih polnih odnosa ili zbog loše higijene (lične higijene i higijene toaleta). Simptomi veoma često izostaju, pa se bolest teško otkriva. Međutim, u najvećem broju slučajeva se javlja otežano mokrenje i nelagodnost prilikom mokrenja. Tada je neophodno da se hitno javite lekaru – urologu koji će vam prepisati odgovarajuću terapiju.

Kod muškaraca i uvećana prostata (ili postojanje nekog drugog problema sa prostatom) može uzrokovati upalu mokraćnih kanala.
Upala mokraćnih kanala kod žena
Prisustvo bakterija u mokraći označava urinarnu infekciju – upala mokraćnih kanala. Upala mokraćnih kanala kod žena, za razliku od situacije kod muškaraca, se manifestuje nešto izraženijim simptomima i žene su generalno sklone upali mokraćnih kanala. Kada nema infekcije (upale), mokraća je sterilna i u njoj nema bakterija. U najvećem broju slučajeva, kod žena infekcije urinarnog sistema nastaju kada bakterije iz crevnog sistema doputuju kroz mokraćnu cev u urinarni trakt i počnu se razmnožavati.
Žene su generalno podložnije urinarnim infekcijama, jer je ženska mokraćna cev relativno kratka – te je njen otvor bliži anusu i vagini, što omogućava bakterijama brži dolazak do mokraćne bešike.
Upala mokraćnih kanala se u najvećem broju slučajeva razvija kada je oslabljen imunitet ili kada se ne vodi računa o higijeni. Takođe, možete se zaraziti nekom bakterijom koja će dovesti do upale i tokom nezaštićenog polnog odnosa, zatim kupanjem u bazenima, ukoliko ne unosite dovoljno tečnosti u organizam i dr.
Simptomi urinarne infekcije
Često se dešava da nema nikakvih simptoma u slučaju postojanja urinarne infekcije, ili su oni veoma blagi i gotovo neprimetni. Ukoliko se infekcija ne otkrije i ne leči na vreme, može da se proširi i izazove upalu bešike ili bubrega, što je ozbiljno stanje.
Simptomi urinarne infekcije:
– učestalo mokrenje
– peckanje pri mokrenju
– neprijatan miris mokraće
– mokraća je zamućena, nekad s crvenkastim primesama ukoliko ima i krvi
– bol u bešici
– malaksalost i povišena temperature
Upala mokraćnih kanala kod muškaraca i žena lečenje
Ukoliko vam je dijagnostikovana upala mokraćnih kanala, morate odmah započeti sa lečenjem, kako bi se sprečilo širenje infekcije i nastanak upale bešike, pa i ozbiljnijih oboljenja organa urinarnog sistema. Laboratorijskom analizom urina (opšti pregled urina i urinokultura) se utvrđuje da li su prisutne određene bakterije. Obavezno se radi urinokultura sa antibiogramom, radi identifikacije prisutnih bakterija i njihove osetljivosti na određene antibiotike.
Bakterije koje se mogu naći u urinu i dovesti do upale mokraćnih kanala su: Citrobacter, Enterobacter, Escherichia coli, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, Serratia, Staphylococcus aureus, Streptococcus fecalis.
Lečenje upale mokraćnih kanala kod muškaraca i žena:
– antibiotska terapija koju prepisuje vaš urolog ili lekar opšte prakse
– strogo vodite računa o ličnoj higijeni i higijeni toaleta, kako biste izbegli urinarnu infekciju dolaskom bakterija iz crevnog sistema u mokraćnu bešiku
– pijte dosta vode i čajeva (postoje brojni lekoviti čajevi koji su delotvorni kod urinarnih infekcija)
– ne sme se odlagati pražnjenje bešike (redovno praznite bešiku)
– konzumirajte voće i povrće bogato vitaminom C
– konzumirajte jogurt i sok od brusnice
Povezano>>> Infekcije mokraćnih kanala kod dece lečenje
Prirodni lekovi za upalu mokraćnih kanala
Postoje brojni prirodni lekovi za lečenje upale mokraćnih kanala. Uglavnom su to lekoviti čajevi koji imaju diuretično i antibakterijsko dejstvo. Koji su to čajevi, videćete u narednim odeljcima ovog članka.
Preporučuje se konzumacija svežeg voća i povrća bogatog vitaminom C. Jogurt i sok od brusnice su odlični prirodni lekovi za upalu mokraćnih kanala. Koren peršuna, limun, med i maslinovo ulje u kombinaciji će rešiti upalu, time što će eliminisati patogene bakterije. Jedite krastavac, on pomaže izlučivanje mokraće. Pijte što više tečnosti (voda i lekoviti čajevi).
Uvin čaj za mokraćne kanale
Uvin čaj je stari narodni lek za lečenje upale mokraćnih kanala. Uvin čaj je diuretik, što znači da podstiče izbacivanje vode putem mokraće, a time se spira sluznica mokraćnih kanala od patogenih bakterija. Takođe, ovaj čaj ima i antibakterijsko dejstvo – što znači da uništava patogene bakterije koje su izazvale infekciju.
Uvin čaj se pije u kombinaciji sa sodom bikarbonom (pola kašičice sode na jednu šolju čaja) jer ostvaruje svoje dejstvo u alkalnoj sredini.
Uvin čaj se priprema veoma jednostavno, a dovoljno je da popijete 3 šolje ovog čaja dnevno. Ne preporučuje se duža konzumacija ovog čaja.
Slično>>> Uvin caj
Čajevi za urinarne infekcije
Postoji veliki broj čajeva koji su odličan prirodni lek za lečenje urinarnih infekcija. Ono što im je zajedničko, to je da su diuretici i podstiču izbacivanje viška vode putem mokraće iz organizma, a samim tim vrše i ispiranje sluznice mokraćnih puteva. Takođe im je zajedničko i da su prirodni antibiotici, te uništavaju bakterije u mokraći. U narednom tekstu vam navodimo neke od najčešće korišćenih čajeva koji su dobri za lečenje urinarnih infekcije i eliminisanja bakterija iz urina.
Najbolji čajevi za urinarne infekcije:
– čaj od rastavića
– čaj od breze
– čaj i sok od brusnice
– čaj od peteljki trešnje i višnje
– uvin čaj
– čaj od kukuruzne svile
– čaj od peršuna
Saznajte više>>> Čaj od rastavića