[icegram campaigns=”19625″]
Složićete se da u životu niste bili ni čuli za TSH hormon a kamoli znali šta je.Ali razni zdravstveni problemi bilo lični ili nekog bliskog nateraju ljude da nauče svašta.
Ako ste radili analize i rezultati vam nisu dobri… TSH hormon u krvi Vam je nizak ili povišen verovatno se pitate šta je uzrok i kakvo lečenje treba preduzeti da bi opet bio normalan.
U ovom članku saznaćete sve o ovom poremećaju: šta je TSH hormon, zašto je nekad nizak a nekad povišen.Da li je to opasno stanje i da li se i kako se uopšte leči.Takođe ako samo sumnjate da je TSH kod vas van referntnih vrednost saznajte koji su simptomi kad se to dogodi.
Ispod je sadržaj ovog članka ali pre nego što krenemo trebalo bi da znate da ovo nije po život opasno stanje i da je lečenje moguće.Verujte !
Sadržaj:
– Šta je TSH hormon
– Povišen TSH simptomi
– Visok TSH uzrok
– Lečenje
– Nizak TSH simptomi i uzrok
– Lečenje
– Šta su hormoni T3 i T4?
Da bi bolje razumeli problem i izabrali pravi lek prvo saznajte:
Šta je TSH hormon ?
Štitna žlezda pomaže u regulisanju mnogih važnih procesa u telu, uključujući i metabolizam. Ona je pod kontrolom tireostimulišućeg hormona (TSH).
TSH test meri količinu TSH u krvi. Vaš lekar može da naredi test ako pokazujete simptome poremećaja štitne žlezde.
Rezultati TSH testa mogu potvrditi dijagnozu i pomoći vašem lekaru da odredi efikasan plan tretmana za određeno stanje.
Povezano>>> TSH – Normalne vrednosti
Šta je TSH hormon?
TSH hormon se proizvodi u hipofizi, koja se nalazi u osnovi mozga. Ovaj hormon je odgovoran za regulisanje količine hormona koje proizvodi štitna žlezda.
Štitna žlezda je mala, u obliku leptira, žlezda koja se nalazi u prednjem delu vrata. Ona je važna žlezda koja stvara tri osnovna hormona:
- trijodtironin (T3)
- tiroksin (T4)
- kalcitonin
Štitna žlezda kontroliše brojne različite telesne funkcije, uključujući i metabolizam i rast kroz oslobađanje ova tri hormona.
Vaša štitna žlezde će proizvoditi više hormona ako vaša hipofiza proizvodi više TSH hormona. Na ovaj način, ove dve žlezde rade zajedno kako bi bilo sigurno da se proizvodi prava količina hormona štitne žlezde. Međutim, kada je narušen ovaj sistem, vaša štitna žlezda može da proizvede ili previše ili premalo hormona.
TSH test se često izvodi da se utvrdi osnovni uzrok abnormalnih nivoa tiroidnih hormona. Takođe se koristi za skrining za premalo aktivnu ili preaktivnu štitnu žlezdu. Merenjem nivoa TSH hormona u krvi, lekar može da odredi koliko dobro štitna žlezda radi.
Normalan nivo TSH
Koji nivo TSH je normalan zavisi od godina, toga da li je prisutna trudnoća ili ne, kao i od toga da li pijete neke lekove.
Samo laboratorijski test može da odredit da li vam je TSH u okviru referentnih vrednosti.
Optimalne vrednosti TSH
Normalne vrednosti TSH kod zdravih odraslih osoba su između 0,4 i 4,0 miliinternacionalnih jedinica po litru (0,4-4,0 mIU/L).
Ako vaša štitna žlezda radi normalno, nivo slobodnog T4 že biti između 9 i 23 pmol/L (0,7 do 1,8 ng/dL).
Međutim, neka skorija istraživanja su pokazala da je normalan nivo TSH niži od nekadašnjih referentnih vrednosti. Sve više lekara usvaja 2,5 mIU/L kao novu referentnu vrednost za TSH.Razlog tome je to što osobe koje imaju 2,5 do 4,0 mIU/L imaju značajno veći rizik od dobijanja nekog oboljenja štitne žlezde.
Sa druge strane, gornja granica za normalan nivo TSH raste sa godinama.
Pogledajmo malo detaljnije koje su optimalne vrednosti TSH.
TSH kod dece
Normalan nivo TSH kod dece, s obzirom na uzrast:
- Bebe stare jedan dan: 1,9 do 17,58 mIU/ L
- Bebe stare jednu nedelju: 0,58 do 5,57 mIU/ L
- Bebe do jedne godine: 0,57 do 5,54 mIU/ L
- Deca i tinejdžeri do 18 godina: 0,51 do 4,93 mIU/ L
TSH kod odraslih osoba
Normalan TSH kod muškaraca i ženastarih između 21 i 54 godine je 0,4 do 4,0 mIU/ L. U nekim laboratorijama se vrednosti do 4,2 mIU/L smatraju normalnim.
Nivo TSH tokom trudnoće
Tireostimulišući hormon dosta oscilira tokom trudnoće zbog toga što beba raste i zato što je štitnjača preopterećena.
Normalnim nivoom TSH tokom trudnoće, u zavisnosti od trimestra:
- Prvo tromesečje: 0,3 do 4,5 mIU/ L
- Drugo tromesečje: 0,5 do 4,6 mIU/ L
- Treće tromesečje: 0,8 do 5,2 mIU/ L
Međutim, neki stručnjaci smatraju da su ove gornje granice previsoke. Mnogi tvrde da i kod trudnica u prvom tromesečju gornja granica za normalnu vrednost TSH ne bi smela da bude preko 2,5 mIU/L. Tokom drugog i trećeg tromesečja, normalnom vrednošću TSH se smatra sve do 3,0 mIU/L.
Normalne vrednosti TSH hormonakod starijih osoba
Kod starijih osoba se referentne vrednosti TSH menjaju.
- Kod osoba starih između 51 i 60 godina: 0,51 do 4,36 mIU/ L
- Kod osoba starih između 61 i 70 godina: 0,48 do 4,59 mIU/ L
- Kod osoba starih između 71 i 80 godina: 0,40 do 4,96 mIU/ L
- Osobe starije od 80 godina: 0,36 do 5,94 mIU/ L
TSH kod prevremeno rođenih beba
Prevremeno rođene bebe obično imaju problem sa radom štitne žlezde, a mnogi lekari preporučuju rutinsko testiranje hormona štitne žlezde kod beba. Optimalan nivo TSH kod prevremeno rođenih beba je 0,7 do 27,0 mIU/ L.
Visok TSH
Visok TSH, odnosno, vrednost iznad normalnih vrednosti obično znači da je štitna žlezda premalo aktivna. Ovo ukazuje na hipotireozu. Kada štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona, hipofiza otpušta više TSH hormona u pokušaju da je stimuliše.
U zavisnosti od rezultata, lekar će možda želeti da izvrši dodatne testove za potvrdu dijagnoze.
TSH visok uzrok
TSH visok – uzrok je hipotireoza. Hipotiroidizam je stanje u kojem štitna žlezda proizvodi premalo hormona, zbog čega se metabolizam usporava. Simptomi hipotireoze uključuju umor, slabost i teškoće u koncentraciji. Slede neki od najčešćih uzroka hipotireoze:
Hašimoto bolest je autoimuno stanje koje podstiče organizam da napadne svoje ćelije štitne žlezde. Kao rezultat, štitna žlezda nije u stanju da proizvede dovoljnu količinu hormona. Uslov ne izaziva uvek simptome, tako da može napredovati tokom nekoliko godina pre nego što prouzrokuje primetnu štetu.
Tiroiditis je zapaljenje štitne žlezde. Često je izazvan virusnom infekcijom ili autoimunim poremećajem, kao što je Hašimoto bolest. Ovaj uslov ometa proizvodnju tiroidnih hormona i na kraju dovodi do hipotireoze.
Postporođajni tireoiditis je privremena forma tiroiditisa koja se može razviti kod nekih žena nakon porođaja.
Štitna žlezda koristi jod za proizvodnju hormona. Nedostatak joda može dovesti do hipotireoze. Nedostatak joda je danas izuzetno retka pojava, zbog upotrebe jodirane soli. Međutim, to se može javljati u određenim regionima sveta.
TSH hormon povišen simptomi
Visok nivo TSH hormona zbog premalo aktivne štitne žlezde izaziva mnoge promene na koži i kosi. Koža često postaje suva, ljuspičasta, debela i bleda. Dlanovi i tabani mogu postati žućkasti zbog deponovanja karotena. Kosa se tanji i postaje suva i gruba. Može se javiti zadržavanje tečnosti i dobijanje na težini, uz nadutosti lica i otok oko očiju. Izraz lica može postati tup; kapci mogu pasti. Nokti postaju krti i lako lomljivi. I jezik može da se uveća.
Ljudi sa povišenim TSH hormonom često doživljavaju mentalne promene. Oni mogu postati depresivni, trpe gubitak pamćenja i imaju poteškoće sa obradom informacija. Govor može biti spor i može doći do demencije. Ako je TSH hormon izuzetno nizak duži vremenski period, može se javiti stanje opasno po život – miksedem. Visok nivo TSH usled bolesti štitne žlezde vodi ka bolovima u mišićima i zglobovima, zajedno sa ukočenosti i otokom. Slabost i gubitak dubokih tetivnih refleksa se može takođe javiti. Obično se javljaju utrnulost i peckanje u ekstremitetima.
Sistemski simptomi visokog TSH hormona su osetljivost na hladno zbog niske telesne temperature, tromost i umor. Ako se razvije miksedem, može doći do napada i kome.
Povišeni nivoi TSH hormona mogu uzrokovati da nivo holesterola raste. Uvećanje srca i srčana insuficijencija mogu se javiti čak i kod osoba sa subkliničkim bolestima štitne žlezde, koje imaju nekoliko simptoma. Tečnost se može nakupiti oko srca i pluća i može se javiti bradikardija, ili sporiji rad srca nego što je uobičajeno.
Žene sa visokim nivoom TSH hormona mogu imati teže od normalnih menstruacija ili biti bez menstruacije uopšte. Neplodnost može doći usled nedostatka ovulacije. Seksualni nagon često se smanjuje.
Povećan TSH u krvi lečenje
Ako imate povećan TSH u krvi, lečenje treba sprovoditi prema konačnoj dijagnozi, tj. treba lečiti osnovni uzrok ovog poremećaja. Rekli smo da je hipotireoza osnovni uzrok povišenog nivoa TSH hormona.
Uobičajeni tretman je da zamenite tiroksin sa određenim sintetičkim tiroidnim hormonom (levotiroksin). Ovaj hormon je bezbedan i pristupačan, ali za utvrđivanje prave doze često je potrebno vreme. Vaš metabolizma mora da se vrati u normalu. Podizanje metabolizma prebrzo može da izazove palpitacije i pogoršati neke zdravstvene probleme, kao što su koronarne bolesti i atrijalne fibrilacije. Simptomi viška tiroidnih hormona su:
- neodlučnost ili drhtanje
- lupanje srca
- nesanica
- povećani apetit
Ishrana bogata sojom i vlaknima može da ometa apsorpciju levotiroksina. Lekovi i dopune takođe mogu da smanje apsorpciju. Ovo uključuje:
- suplementi kalcijuma
- suplementi gvožđa
- holestiramin
- aluminijum hidroksid (prisutan u nekim antacidima).
Nizak TSH
Normalan opseg nivoa TSH hormona je 0,4 do 4,0 mili-internacionalnih jedinica po litru. Ako ste se već lečili zbog poremećaja štitne žlezde, normalan opseg je 0,5 do 3,0 mili-internacionalnih jedinica po litru.
Nizak TSH, odnosno, vrednost ispod normalnog nivoa znači da je štitna žlezda preaktivna. Ovo ukazuje na hipertireozu. Kada štitna žlezda proizvodi previše hormona, hipofiza otpušta manje TSH.
Smanjen TSH uzrok
Smanjen TSH – uzrok je hipertireoza. Hipertireoza je stanje u kojem štitna žlezda proizvodi previše hormona, zbog čega se metabolizam ubrzava. Simptomi hipertireoze uključuju povećanje apetita, anksioznost i probleme sa spavanjem. Slede neki od najčešćih uzroka hipertireoze:
Gravesova bolest je čest poremećaj u kojem štitna žlezda postaje veća i proizvodi preveliku količinu hormona. Stanje ima mnoge od simptoma kao hipertireoza i često doprinosi razvoju hipertireoze.
Tireoiditis na kraju dovodi do hipotiroidizma, ali u kratkom roku, takođe može da izazove hipertireozu. Ovo se može dogoditi kada upala uzrokuje da štitna žlezda proizvede previše hormona i oslobodi ih sve odjednom.
Imajući previše joda u organizmu može izazvati da štitna žlezda postane preaktivna. Ovo se obično desi kao rezultat stalnog korišćenja lekova koji sadrže jod. Ovi lekovi uključuju i neke sirupe za kašalj, kao i amiodaron, koji se koristi za lečenje srčane aritmije.
Čvorići štitne žlezde su benigne izrasline koje se ponekad formiraju na štitnoj žlezdi. Kada ovi čvorići počnu da rastu u veličini, oni mogu postati hiperaktivni i štitna žlezda može početi proizvodnju previše hormona.
TSH smanjen lečenje
Ako je TSH smanjen, lečenje treba obavljati najpre prema konačnoj dijagnozi, odnosno, treba lečiti osnovni uzrok ovog poremećaja. Kako smanjen TSH ukazuje na hipertireozu, mogu se koristiti sledeće opcije lečenja:
Anti-tiroidni lekovi, kao što su metimazol (Tapazole), da zaustave proizvodnju hormona od strane štitne žlezde
Radioaktivni jod (efikasno uništava ćelije koje proizvode hormone. Antitiroidni lekovi i radioaktivni jod su uobičajeni tretmani. Loša strana je da ovi lekovi mogu imati ozbiljne nuspojave, kao što su smanjen broj belih krvnih zrnaca. Bela krvna zrnca su od ključnog značaja za funkcionisanje imuniteta.
Hirurgija (deo ili cela štitna žlezda mora biti hirurški odstranjena. Tada ćete morati da uzimate dodatke hormona štitne žlezde, kako bi se sprečila hipotireoza.. Isto tako, beta blokatori, kao što je propranolol, mogu da kontrolišetu vaš ubrzan puls, znojenje, anksioznost i visok krvni pritisak. Većina ljudi dobro reaguju na ovaj tretman).
Šta su hormoni T3 i T4?
Trijodotironin (T3) i tiroksin (T4) su dva hormona štitne žlezde čije lučenje stimuliše TSH.
Lekari smatraju da je T4 najvažniji hormon štitne žlezde i da utiče na svaku funkciju u ljudskom telu. Kada se sumnja na hipertiroidizam ili hipotiroidizam, uvek se proverava nivo T4 hormona. T3 je takođe veoma važan hormon, i, kao i T4, utiče na gotovo sve telesne funkcije.
Ovi hormoni se obično vezuju za proteine u krvi i tako stižu do svih ćelija. Hormoni koji se ne vezuju za proteine se zovu “slobodni” T4 i T3. Lekari obično testiraju slobodan T4 (u analizama se obično označava kao FT4) kako bi videli koliko hormona je dostupno u krvi.
Normalan nivo T3 i T4
Ako je TSH abnormalno visok ili nizak, lekari obično rade testove za slobodan T4 i T3. Ovi testovi pomažu lekarima da utvrde da li je reč o hipertireozi (prekomerno aktivna štitna žlezda) ili hipotireozi (nedovoljno aktivna štitna žlezda).
Referentne vrednosti za slobodan T4 (FT4) su:
- Deca i tinejdžeri: 0,9 – 2 ng/dL (10 – 26 pmol/L)
- Odrasli: 0,9 – 1,8 ng/dL (9 – 23 pmol/L)
- Trudnice: 0,9 – 1 ng/dL (6,5 – 13 pmol/L)
Ukupan T4
Optimalne vrednosti za ukupni tiroksin (TT4):
- Bebe stare do dve nedelje: 11,8 – 22,6 mcg/dL (152 – 292 nmol/L)
- Bebe starije od dve nedelje i deca: 6,4 – 13,3 mcg/dL (83 – 172 nmol/L)
- Odrasli: 5,4 – 11,5 mcg/dL (57 – 148 nmol/L)
Slobodan T3
Nivo slobodnog T3 se testira samo kod odraslih. Jedinica mere je pikogram po decilitru krvi. Normalan nivo T3 (FT3) kod odraslih osoba je 260 – 480 pg/dL (4 – 7,4 pmol/L).
Ukupan T3
Referentne vrednosti za TT3 su:
- Deca: 125 – 250 ng/mL
- Odrasli: 80 – 220 ng/mL
Šta optimalan nivo TSH hormona znači u praksi
Ponekad je teško odrediti koji nivo hormona je optimalan kod kog pacijenta zbog toga što postoji mnoštvo faktora koji se moraju uzeti u obzir.
Pre svega, ne slažu se svi lekari koji nivo TSH hormona je normalan. Tradicionalni pristup za utvrđivanje hipotiroidizma jeste nivo TSH hormona niži od 4,0 ili 4,5 mIU/L. Međutim, neki lekari smatraju da nivo TSH hormona ne bi trebalo da prelazi 2,5 mIU/L – sve iznad toga smatraju visokim.
Sa druge strane, osobe koje imaju manje od 2,5 mIU/L ovog hormona, u zavisnosti od simptoma, ponekad dobijaju lekove za hipotiroidizam.
Cilj svakog tretmana za hipotiroidizam jeste da se simptomi ublaže ili sasvim povuku. Međutim, to u praksi znači da je nekim pacijentima sasvim dobro i ako im je nivo TSH niži od “normalnog”.
Postoji dosta faktora koje treba uzeti u obzir kada se određuje optimalan nivo TSH hormona. Da pogledamo uticaj starosti, dijabetesa i srčanih bolesti na stanje štitne žlezde i poremećaja u njenom radu.