Vitamini u trudnoći

Zdrava i raznovrsna ishrana u toku trudnoće obezbediće vam sve neophodne vitamine i minerale. Postoje vitamini i minerali koji su posebno važni.

Iako je najbolje unositi vitamine i minerale kroz ishranu, kada ste u drugom stanju, takodje je neophodno unositi odredjene suplemente.

Nemojte uzimati suplemente vitamina A, niti bilo koje suplemente koji sadrze ovaj vitamin, buduci da u prekomernoj količini može naškoditi vašoj bebi.
Suplemente možete nabaviti u apotekama i supermarketima, ili preko recepta od vašeg doktora. Ukoliko želite da unosite folnu kiselinu ili vitamin D u vidu multivitaminske tablete, proverite da ne sadrzi vitamin A (odnosno, retinol).

Folna kiselina

Folna kiselina je vrsta vitamina B koja je neophodna za zdrav rast i razvoj. U toku trudnoće rastu potrebe za ovom kiselinom, kako bi se obezbedio normalan rast nerodjenoj bebi. Adekvatan unos folne kiseline sprečava urodjene mane.

Vitamin D

Vitamin D vam je neophodan kako biste odrzali zdravlje svojih kostiju i obezbedili svojoj bebi dovoljnu količinu ovog vitamina za prvih nekoliko meseci njenog zivota.Preporučljivo je da unosite suplement od 10 mikrograma vitamina D na dnevnom nivou. Vitamin D reguliše nivo kalcijuma i fosfata u organizmu, koji su neophodni za zdrave kosti i zube. Nedovoljna kolicina vitamina D kod dece može da uzrokuje razmeksavanje kostiju i dovede do rahitisa (bolesti koja utice na razvoj kostiju kod dece).

Samo nekoliko tipova hrane sadrzi vitamin D, poput masne ribe, čvrstih margarina, pojedinih cerealija i taramasalata. Najbolji izvor vitamina D je letnja sunčeva svetlost na vašoj koži. Vreme koje je potrebno da provedete na suncu kako bi vaše telo proizvelo dovoljno vitamina D razlikuje se od osobe do osobe i zavisi od tipa kože, doba dana i godisnjeg doba. Ipak, ne morate da se sunčate: količina sunčeve svetlosti potrebna za proizvodnju vitamina D manja je nego što je potrebno da biste potamneli ili izgoreli. Ukoliko ste tamnoputi ili uvek pokrivate kožu, postoji mogucnost da ste pod rizikom od manjka vitamina D. Ako vas to brine, razgovarajte sa svojim doktorom.

Vitamin C

Potreba za vitaminom C u trudnoći raste usled povećanog volumena krvi majke i rasta njene nerodjene bebe. Vitamin C je neophodan za stvaranje kolagena, koji je naročito vazan za krvne sudove.
Prosečna potreba za vitaminom C u toku trudnoće je 40mg dnevno, medjutim, kako se razlikuju od osobe do osobe, neke žene imaju potrebu za unošenjem 60mg dnevno ili više. Voće i povrće su odlični izvori vitamina C.

Gvoždje

Majčine zalihe gvoždja mogu se istrošiti u toku trudnoće. Stoga je važno unositi dovoljno gvoždja kako bi se ove zalihe odrzavale. Nizak nivo gvoždja u ranoj trudnoći povezan je sa prevremenim rodjenjem i malom težinom bebe.
Prosečna potreba za gvoždjem u trudnoći je 22mg dnevno, medjutim kod nekih žena to može biti 27mg ili više. Raznovrsna ishrana koja sadrži biljne i životinjske izvore može vam pomoći da unesete dnevne potrebe gvoždja. Životinjski izvori hrane obezbedjuju bolju apsorpciju gvoždja u odnosu na biljne izvore, i preporučeni unos je baziran na mesovitoj zapadnjackoj ishrani.
Crveno meso je najbolji izvor gvoždja, kao i dobar izvor proteina i cinka. Ostale vrste mesa, poput pilećeg mesa ili ribe, takodje sadrže gvoždje, ali ne u količini u kojoj ga sadrži crveno meso. Gvoždje takodje sadrži zeleno lisnato povrce, mahunarke i cerealije obogaćene gvoždjem.

Kalcijum

Kalcijum je od vitalne važnosti za kosti i zube vaše bebe. Mlečni proizvodi i riba sa jestivim kostima – poput sardine – bogati su kalcijumom. Cerealije, suvo voće – poput smokve i kajsije – hleb, bademi, tofu (protein iz povrća napravljen od soje) I zeleno lisnato povrce – poput potočarke, brokolija i kelja – takodje su dobri izvori kalcijuma.

Multivitaminski suplementi

Osim preporucenog suplementa folne kiseline, hranljive materije je najbolje unositi kroz zdravu ishranu. Multivitamine koji nisu osmisljeni za trudnocu treba pazljivo unositi, buduci da postoje opasnosti povezane sa prekomernim unosom nutrijenata, poput vitamina A, D I B6.