Vrlo velika glad

Uzroci česte velike gladi:
Normalno je da organizam traži više hrane ukoliko troši i više energije, npr. ukoliko se obavljaju neki fizički radovi. No, ako se duže vreme javlja vrlo velika i preterana glad, to onda ukazuje da postoji neki poremećaj u smeru bulimije.

velika glad
U većini slučajeva preterana glad je uslovljena psihičkim faktorima i samo je kompenzacija za neki kompleks.
Preterana glad uslovljena je, između ostalog, i trajnim stresom, nezadovoljstvom, frustracijom, samoćom, agresivnošću, potisnutim emocijama i nerešenim sukobima. Glad se umiruje tek uzimanjem hrane, ali za veoma kratko vreme. U ovakovim slučajevima potrebno je potražiti lekarsku pomoć, po potrebi i psihoterapeutsku, jer preteranim uzimanjem hrane povećava se telesna težina koja može da prouzrokuje druga oboljenja (povišeni krvni pritisak, oboljenja srca i krvotoka, dijabetes, artrozu, itd.).

Vrlo velika glad može da ima i organske uzroke. Često se radi o manjku šećera u krvi ili o povećanoj aktivnosti štitnjače. U oba slučaja dolazi do smanjenja telesne težine, te je i u ovim slučajevima primarno da se bolest lekarski dijagnostikuje i obradi.

Samopomoć pri psihički uslovljenoj prekomernoj gladi:
Jednostavnim merama u načinu ishrane prekomerna glad može da se kontroliše:
-Nastojte da jedete polako i svesno, a ne samo da ubacujete hranu u sebe; i uživajte u hrani.
-Obratite pažnju na ono što jedete: osobe koje su obolele od bulimije najčešće jedu lošu hranu. Izbegavajte pre svega prazne ugljene hidrate. Jedite hranu bogatu mineralima i vitaminima. Pokušajte da utvrdite koja hrana, kada je lagano konzumirate, najbrže utoljava vašu glad.
-Jedite u početku samo kada ste gladni, a ne zato što je vreme za jelo; pokušajte da jedete više puta, ali što manje obroke.
-Jedite male porcije na malim tanjirima, tako ćete steći utisak da jedete istu količinu.
-Pijte kašiku maslinovog ulja na prazan želudac kako bi mobilisali glikogen (energetske rezerve u jetri); najbolje pomaže samo čaša vode.
-Ukoliko idete na posao, izlet i slično, ponesite sa sobom nešto voća, jednu mrkvu, paradajz, par krastavaca.
-Ne idite u kupovinu praznog želuca jer dolazite u iskušenje da kupite nešto što se na brzinu pojede i zasiti, a obično su to slatkiši.
-Pokušajte da nađete neke druge zanimacije koje će vas okupirati kako ne biste stalno mislili na to što ćete da jedete; budite što aktivniji i nastojte da se što više družite sa drugim ljudima.
-Razmislite o situaciji u kojoj se nalazite i nastojte da budete svesni. Primenjujte tehnike opuštanja (autogeni trening, samosugestija, joga, vizualizovanje – po mogućnosti pre jela) sa ciljem da savladate stres, resite unutrašnje sukobe, da se otvorite prema okolini u kojoj se nalazite i pronađete nove životne sadržaje.
-Primenite metode koje će podstaknuti bolju cirkulaciju: tuširanje u hladnoj vodi, kupke u naizmenično toploj i hladnoj vodi, suvo trljanje, pranje tela u voćnom sirćetu.
-Krećite se što više na svežem vazduhu kako biste podstakli vaš metabolizam.