Postoje neprestane promene na način na koji posmatramo svet oko sebe. U poslednje vreme je trend biti što „prirodniji“ u svakom pogledu. Priroda je sve što je potrebno. Ako cenimo svoj život i zdravlje, ima smisla logika da hemikalije koje unosimo u orgainzam smanjimo na minimum.
Biljke su bile veoma poštovane još od drevnim vremena zbog široke mogućnosti njihove upotrebe u kulinastvu, kao i zbog medicinskih svojstava. Većina njih čini značajan deo naše ishrane i dijeta. Žalfija je jedna od takvih biljaka i poznata je još od doba Rimljana. To je višegodišnja biljka koja pripada porodici Lamiacae, zajedno sa biljkama poput origana, ruzmarina, lavande, bosiljka i majčine dušice.Žalfija otiče iz jugoistočne Evrope i oblasti Sredozemlja.
Žalfija dostiže visinu od oko 30 cm ili više. Ima sivkasto-zeleno lišće u obliku koplja sa srebrnkastim pupoljcima i vidljivu „venu“ koja ide kroz biljku. Cveće je obično plavo, ljubičasto, roze ili belo i ima prijatnu aromu. Obično cveta u avgustu. Zapravo, svi delovi žalfije imaju jak miris i topao, pomalo gorak ukus zbog toga što sadrži isparljiva ulja u tkivima. Fantastični efekti koje žalfija može imati na zdravlje čine je značajnom u prirodnoj medicini u Evropi i Kini. Sem toga, zbog svog jedinstvenog mirisa, često se koristi kao sastojak u spravljanju sapuna i ostalih kozmetičkih proizvoda. Tokom cele godine je dostupna sveža, osušena ili u prahu.
Žalfija i čaj od žalfije za lice i kožu
Žalfija može održati Vaše lice i kožu zdravom i lepom. Ova biljka sadrži hemijske sastojke, esencijalna ulja i vitamine koja pomažu stanju kože na sledeće načine:
1. Deluje protiv starenja
Antioksidansi koje sadrži žalfija ublažavanju ili potpuno uklanjaju znakove starenja sa lica, poput bora, sitnih borica i staračkih pega. Ovi antioksidansi štite ćelije kože od oštećenja koje uzrokuju slobodni radikali, koji dovode do preranog starenja kože. Ova biljka je veoma bogata kalcijumom i vitaminom A, koji štiti kožu od „napada“ slobodnih radikala i pomaže u regeneraciji ćelija kože, znatno ublažavajući postojeće bore na licu.
2. Žalfija je tonik za masnu kožu lica
Ulje žalfije je odličan tonik koji kontroliše lučenje loja kada je u pitanju masna koža. Možete i sami napraviti tonik tako što ćete prokuvati kašiku žalfije u oko 250 ml vode. Ostavite ovaj čaj oko 30 minuta da žalfija „ispusti“ svoje hranljive sastojke, procedite i kada se ohladi čistite lice time.
3. Tretman za kožne probleme
Žalfija ima odlično antibakterijsko dejstvo i može sprečiti pojavu kožnih infekcija. Pošto deluje i kao antiseptik i ima antiupalno dejstvo, može pomoći u uklanjanju akni, kao i znatno olakšati simptome ekcema i psorijaze.
Žalfija za kosu
Žalfija i njen ekstrakt mogu imati dobar uticaj na stanje kose na više načina. Neki od njih su:
4. Služi kao tretman kod opadanja kose
Žalfija se koristi od drevnih vremena protiv opadanja kose i ćelavosti. Žalfija sadrži beta-sitosterol, enzim 5-alfa redukstazu, sastojak za koji je utvrđeno da je efikasan protiv ćelavosti, pogotovo kod muškaraca. Preporučljivo je da napravite sledeću mešavinu – u jednu kašiku maslinovog ulja dodajte 3-4 kapi ulja žalfije, ruzmarinovog i esencijalnog ulja nane. Masirajte kožu glave ovom mešavinom dvaput dnevno.
5. Čaj od žalfije kosu
Čaj od žalfije se može koristiti i za ispiranje kose kako bi bila sjajnija. Vrlo ga je lako napraviti – prokuvajte jednu kašiku suvog lišća žalfije u količini vode dovoljnoj za jednu šolju. Čaj od žalfije takođe pomaže kod uklanjanja peruti.
6. Žalfija podstiče rast kose
Kombinacija žalfije i ruzmarina je odlična ukoliko želite da Vam kosa bude bujnija, sjajnija i jača. Žalfija je posebno efikasna kada je u pitanju rast nove kose i podstiče cirkulaciju u koži glave, što znači da „dovodi“ više hranljivih sastojaka u folikule. Sredstvo za ispiranje kose od žalfije i ruzmarina može se pripremiti vrlo lako – prokuvavanjem ove dve biljke u vodi. Ovo biljno sredstvo za ispiranje blagotvorno deluje na izgled i zdravlje kose i može oporaviti suvu i tanku kosu. Možete ga jedne nedelje koristiti svaki dan, ili dvaput nedeljno kako biste održali sjaj i bujnost kose. Pošto „skuplja“ pore, uklanja perut i sprečava zapušavanje folikula dlake.
7. Žalfija za potamnjivanje kose
Žalfija se može koristiti za potamnjivanje i intenzivniju boju kose. Sve što je potrebno jeste da je koristite kao sredstvo za ispiranje nakon upotrebe šampona. Jako sredstvo za ispiranje napravljeno od svežih listova žalfije može potamneti kosu i dati intenzivniju boju i sjaj smeđoj i crnoj kosi.
8. Losion od žalfije
Žalfija se može koristiti za pripremu losiona koji će Vašu kosu učiniti mekšom i poboljšati joj teksturu. Prokuvajte šaku lišća žalfije i istu količinu ruzmarina u oko litar i po vode i ostavite da se ključa oko 3 minuta. Zatim ostavite 3 sata i nakon toga procedite. Umasirajte ovaj čaj u mokru kosu pre feniranja.
Blagotvorna svojstva žalfije na zdravlje
Žalfija je bukvalno čudesna kada je reč o tome kako sve može uticate na zdravlje. Od Arapa do Kineza, svi priznaju da je žalfija ključ zdravog života. Međunarodno društvo za izučavanje bilja ju je 2001. godine proglasilo biljkom godine. Navodimo neke od glavnih blagotvornih dejstava ove biljke na zdravlje:
9. Antiupalno dejstvo
Žalfija je efikasna protiv upala. Čaj od žalfije se često koristi kao sredstvo za ispiranje grla kako bi se ublažila upala. Ekstrakti, tinkture i esencijalna ulja žalfije se mogu kupiti u prodavnicama zdrave hrane ili apotekama. Koriste se u medicini kao tretman za upale usta i grla. Ova biljka se koristi za spoljnu upotrebu (tj. nakon upotrebe se ispljune) za lečenje upala sluznih membrana usta i grla.
10. Žalfija kao lek protiv prekomernog znojenja
Nedavna istraživanja su pokazala da bilo da koristite ekstrakt od suvog lišća ili čaj, žalfija može umanjiti znojenje i do 50%. Odlično uklanja neprijatne telesne mirise i sprečava suvišno znojenje.
11. Žalfija za stomak
Žalfiju možete koristiti za unutrašnju upotrebu kako biste rešili ili ublažili neke lakše gastroenteralne probleme i loše varenje. Ovo je odličan stimulans koji leči stomačne probleme i slabo varenje. Čaj ili sok od žalfije su posebno efikasni kada su u pitanju ovi problemi. Kako sprečava i ublažava nadimanje, može pomoći kod simptoma i uzroka lošeg varenja tako što stimuliše izlučivanje enzima u gornjim organima digestivnog trakta, prozivodnju žuči, pokretljivost creva i poboljšava funkciju pankreasa.
12. Lek za suvo grlo
Čaj od žalfije je efikasan lek za upaljeno grlo i krajnike, kao i rane i čireve u grlu. Kako biste napravili ovaj lek, prokuvajte prstohvat suvog lišća žalfije u oko 100 ml vode i ostavite da se natopi oko 15 minuta. Procedite čaj i zasladite ga medom. Ukoliko ispirate grlo ovim čajem dvaput dnevno, ubrzo ćete osetiti olakšanje.
13. Žalfija za ispiranje usta
Ova biljka može igrati značajnu ulogu kad je u pitanju svakodnevna nega Vaših zuba i desni. Može se koristiti za ispiranje usta kako bi se izlečile bolesti desni, upale grla ili čirevi i ranice u ustima. Ako imate problema sa čirevima u ustima, koristite čaj od žalfije za ispiranje i grgotanje u ustima ili ga zaledite u kocke. Stavite zaleđenu kocku čaja u usta i ostavite da se otopi kako biste olakšali probleme i izlečili čireve.
14. Lek protiv astme
Kako žalfija ima dobro dejstvo protiv grčeva, smanjuje pritisak u mekim mišićima i njena para se može koristiti za inhalaciju kao prevencija astmatičnih napada. Efikasna je za pročišćavanje disajnih puteva od sluzi, kao i za prevenciju infekcija koje nastaju kao posledica toga.
15. Dobra je za prevenciju dijabetesa
Nekoliko istraživanja je pokazalo da ekstrakt lista žalfije ima anti-hiperglikemijska dejstva koja smanjuju nivo glukoze u krvi tako što sprečavaju oslobađanje glukoze u krv uskladištene u jetri. Prostijim rečnikom, efikasna je u smanjivanju nivoa holesterola i triglicerida kod dijabetesa tipa 2. U svakom slučaju, potrebno je još istraživanja kako bi se ovaj efekat dokazao.
16. Neurološki efekti
Redovna konzumacija žalfije može poboljašti pamćenje i razumevanje informacija kod ljudi koji boluju od Alchajmerove bolesti. Razlog ovome je verovatno esencijalno ulje koje sadrži žalfija, za koje je utvrđeno da povećava nivo acetilholinesteraze u mozgu. Ovaj enzim poboljšava koncentraciju i pomaže kao tretman kad je u pitanju demencija povezana sa Alchajmerovom bolešću.
17. Žalfija je dobra za žene
Za ovo možemo da zahvalimo prisustvu tanina koji imaju „stežući“ efekat u žalfiji. Takođe deluje na lučenje estrogena i dobar je za žene koje žele da prestanu da doje bebu (odnosno, da zaustave rad mlečnih žlezda i lučenje mleka), kao i za olakšavanje toplotnih napada tokom menopauze. Međutim, nema dovoljno kliničkih istraživanja koja bi u potpunosti dokazala ove tvrdnje.
18. Lek protiv depresije
Čaj od žalfije se često naziva kao „čajem za mislioce“ jer zadrži tujone poput gama-aminobuterne kiseline i nekih receptora serotonina. Sem što poboljšava koncentraciju i pažnju, pomaže kao lek protiv depresije.
19. Kako deluje na srce?
Žalfija sadrži flavonoid salvigenin. Ima opuštajući efekat na vaskularni sistem, što znači da deluje preventivno kad su u pitanju kardiovaskularne bolesti.
20. Ostala blagotvorna svojstva
Ulje žalfije sadrži isparljiva esecnijalna ulja uključujući kamfen, eukaliptol, borneol i bornilov acetat (so sirćetne kiseline) koji su poznati po svojim tonizirajućim, stežućim, dijaforetičkim i svojstvima kao stimulansa za razne procese u organizmu. Ovo ulje se može koristiti za spoljnu upotrebu kako bi se ublažili bolovi poput reume, grčeva u mišićima i sličnim bolovima. Sem toga, koristi se u aromaterapiji kako bi se ublažila nervoza, stres, umor, iscrpljenost, glavobolje i anksioznost. Čaj od žalfije se smatra vrlo korisnim tretmanom za tifusnu groznicu, bolove u stomaku, nadimanje, gasove, konstipaciju,krvarenje u plućima i stomaku i male boginje.