Zapušeno uvo uzroci, simptomi, lečenje

Zapušeno uvo je naporno stanje koje ponekad uzrokuje bolne simptome. Ako duže vreme osećate kao da ste pod vodom, ili kao da imate vodu u ušima, to onda znači da imate problem sa zapušenjem ili začepljenjem uha. To je neobična situacija, koju smo svi doživeli u nekom periodu života. Upoznavanje sa problemom zapušenosti uha, sa uzrocima i simptomima vezanim za to, pomoćiće u dijagnosticiranju problema u ranoj fazi. Postoje i postupci koje možete praktikovati kod kuće, a koji vam mogu olakšati.

Zapušeno uvo uzroci i simptomi

U većini slučajeva, postoji blokada u uhu koja je izazvana sabijenim ušnim voskom (cerumena) ili prisustvom tečnosti. Drugi važan uzrok ovog iritantnog ušnog problema, je iznenadna (brza) promena pritiska u okruženju. Ovo je glavni razlog zašto mnogi putnici u avio saobraćaju imaju pritužbe na zapušenost ušiju, posle letenja avionom. Ostali razlozi pojave mogu biti, virusne infekcije, sinusitis, alergije, disfunkcija eustahijeve tube, problemi srednjeg uha, i oboljenje unutrašnjeg uha.

Govoreći o simptomima, najzastupljeniji znak oboljenja je osećaj da nešto blokira ušni kanal. Neke osobe pak, imaju osećaj prisustva i kretanja tečnosti u ušima. Blag ili jak bol u uhu je takođe čest simptom začepljenosti ušiju. Gledajući činjenice, više od 85 posto dece ima bolove u uhu izazvane zapušenosti ušiju.

Zapušeno uvo lečenje

Ukoliko problem ostane ne tretiran, to može voditi ka ozbiljnim komplikacijama, kao što su ušne infekcije, problemi sa sluhom, i vremenom, gubljenje čula sluha. Zbog toga, iako je ovaj problem benigan, vremenski duže tretiranje ovog ušnog problema je imperativ kako bi se izbegle buduće komplikacije. Efektni postupci radi olakšanja od ovih problema, zavise od uzročnih faktora. Slede neki od efektnih načina kućnog lečenja zapušenog uha.

Kod dece, nepravilno pranje ili ne čišćenje voska iz ušiju često uzrokuje zapušenost ušnog kanala. U tim slučajevima, pažnja data pravilnom pranju i redovnom čišćenju voska iz ušiju može pomoći kod začepljenih ušiju.
Vremenom, naizmenično gutanje pomaže u pročišćenju zapušenih ušiju. Tuširanje vrelom vodom naa deset-petnaest minuta, takođe može pomoći u otčepljenju uha. Ovde, izloženost pari oslobađa začepljeni ušni vosak. Posle tuširanja, pažljivo uklonite vosak ušnim štapićima.

Ukoliko doživljavate to da je zapušenost izazvana nagomilavanjem ušnog voska, koristite razblaženi hidrogen-peroksid. Ukapavanjem jedne kapi hidrogen-peroksida u obolelo uvo spolja, može pomoći u uklanjanju voska iz ušiju.
Još jedan vid lečenja za uklanjanje ušnog voska je korišćenje toplog maslinovog ulja. Lezite u prikladnom položajui stavite jednu do dve kapi toplog maslinovog ulja u obolelo uvo. Ostanite u istom položaju nekih pet minuta, i pustite da vosak u uhu odmekne. Zatim, pažljivo očistite ušnim štapićima.

Za zapušenost ušiju tokom uzletanja ili sletanja aviona, možete probati da učestalo zevate ili da žvaćete žvaku. Čineći tako, možete ujednačiti vazdušni pritisak u ušima i ukloniti zapušenost.

Zapušene uši i sinusne infekcije su često povezane. Kako sinusitis uzrokuje povišeno lučenje sluzi, pacijenti imaju potrebu da često izduvaju nos, a kao rezultat se javlja zapušenost ušiju. U potrebi da se ovo izbegne, ne pokušavajte da prejako izduvavate nos. Takođe, držite usta otvorena tokom izduvavanja nosa.

Prikladano tretiranje mora biti sprovođeno tokom uklanjanja voska iz ušiju; nikad nemojte koristiti oštre predmete u toj svrsi. Ukoliko prethodno navedeni načini kućnog lečenja zapušenih ušiju ne daju rezultat, konsultujte kvalifikovanog ušnog lekara radi terapije. Takođe, važno je znati da zapušenost ušiju izazvano infekcijama ili ozbiljnim ušnim problemima, nemože se tretirati kod kuće. Prema tome, odlazak na lekarski pregled je preporučljivo u tim slučajevima.