Zelene klice

Zelene klice su jedna od najzdravijih namirnica koje organizam snabdevaju ogromnom količinom energije i neophodnim hranljivim materijama. Obiluju vitaminima i enzimima, a sve korisne materije iz zrna prilikom klijanja prelaze iz složenog u prostiji oblik (skrob se pretvara u proste šećere, belančevine u amino-kiseline i peptone, a masti se razlažu na slobodne masne kiseline), koji je mnogo pogodniji za asimilaciju.

U procesu isklijavanja povećava se količina vitamina C, B, E, A, G između četiri i 10 puta.Zelene klice se mogu jesti samostalno ili se dodavati jelima – salatama, čorbama, varivima.
Konzumiraju se sirove ili kuvane.

Najbolje klija seme lucerke, a zatim slede sočivo, pasulj, soja, pšenica, surtcokret, grašak, raž, ovas, kukuruz i pšenica. Prilikom kupovine semena za zelene klice treba voditi računa o njegovom kvalitetu, pritom je važno da nije termički obrađivano, te da ne sadrži hemikalije. Semenke i mahunarke najveću nutritivnu vrednost imaju trećeg-četvrtog dana od početka klijanja, a nakon toga se njihova hranljivost smanjuje.

Kako se prave?
Postoji više metoda za pri-premanje klica, a u tu svrhu se mogu koristiti tegle, plitke činije ili cediljke.
• Ako se koristi tegla, treba birati onu koja ima širi otvor. Preko noći potopiti seme (na primer, tri velike kašike lucerke) u staklenu posudu od jednog litra, tako da voda bude skoro do vrha. Ujutru vodu procediti, a seme dobro isprati i vratiti ga u teglu koju potom treba prekriti gazom i dobro uvezati. Okrenuti je otvorom nadole, najbolje u činiju ili tanjir i ostaviti na mračnom i toplom mestu. Ispirati seme kroz gazu
dva-tri puta dnevno i dobro ga protresti. Većina klica može se konzumirati kada dostigne dužinu od pola centimetra.

• Za klijanje se može koristiti i plića posuda, ali se seme prethodno potapa u tegli, gde ostaje preko noći. Sutradan se raširi u tankom sloju po dnu posude, dva-tri puta dobro poprska vodom i prekrije vlažnom krpom. Svakodnevno prskati klice i vlažiti krpu, a u roku od nekoliko dana biće spremne za jelo.
• Ukoliko se koristi cediljka (najbolje plastična), najpre je treba obložiti vlažnom lanenom krpom, a zatim u nju sipati seme namočeno preko noći. Cediljku prekriti vlažnom krpom i ostaviti da odstoji na tamnom i toplom mestu. Svakodnevno dva-tri puta poprskati seme vodom i vlažiti krpu.

Ako iz nekog razloga želite da usporite proces klijanja, klice odložite u frižider.
Ukoliko ste osoba kojoj je uvek toplo (volite ledene napitke, lagano se oblačite i nikada vam nije hladno), tada će veća količina klica hladiti vaš organizam i balansirati opšte stanje. U tom slučaju zelene klice možete jesti i zimi i leti, najbolje od sedam do devet, od 12 do 14 i oko 18 sati,jer je u tom periodu digestivna energija najjača. Međutim, ako vam je često hladno, volite tople napitke,nemate jaku digestivnu energiju, klice treba konzumirati pažljivije. Zimi ih nemojte jesti ili ih unosite u minimalnim količinama, a pre toga ih možete kratko blanširati kako biste olakšali njihovo varenje. Za vas se, pre svega, preporučuju klice mahunarki.

Ukusne i zdrave klice
Nutricionisti savetuju da se klice, kad god je to moguće, konzumiraju sveže (lucerkine, na primer, nipošto ne treba kuvati). Izdanci mogu da se samelju i dodaju raznim desertima (naročito pšenični), a kada se izblendaju sa voćem ili povrćem, dobijaju se izuzetno ukusni i hranljivi napici. Supe i čorbe mnogo su ukusnije ako im se na kraju kuvanja dodaju klice, koje će takođe oplemeniti i svaku salatu.

ALFA-ALFA ŠTITI KARDIOVASKULARNI SISTEM
Budući da su veoma osetljive, semenke prilikom klijanja sintetišu hemijska jedinjenja koja im pomažu da se odbrane od spoljašnjih neprijatelja. Klice alfa-alfa sintetizuju amino-kiselinu kanavanin za koju se smatra da deluje antikancerogeno, a sadrže i značajne količine saponina koji snižavaju nivo lošeg holesterola i jačaju imunitet.Takođe, sadrže i značajnu količinu fitoestrogena koji ublažavaju simptome menopauze i zaustavljaju širenje raka.

Uvek koristite organske semenke.

• Klice redovno ispirajte jer se tako sprečava razvoj štetnih mikroorganizama kojima pogoduje vlažna sredina.

• Pre konzumiranja isperite ih vodom.

• Miris plesni je razlog za uzbunu i takve klice ni u kom slučaju ne smete konzumirati.

• Kao dodatnu meru opreza protivtrovanja klicama, konzumirajte ih termički obrađene.

• Prilikom kupovine gotovih klica, obavezno proverite rok trajanja.

• Dobro pregledajte klice i ne kupujte one čije korenje nije bele ili krem boje.

• Klice obavezno čuvajte u frižideru, ali ne predugo, jer stajanjem gube dobar deo nutritivnih vrednosti