Zova lekovitost:cvet,koren,list,kora

Iako se većina nas na spomen zove priseti mirisnog soka od zovinog cveta koji nas podseća na detinjstvo, činjenica je zapravo da zova zbog svoje lekovitosti ima širok spektar primena u narodnoj medicini: služi protiv prehlade, podstiče izlučivanje mokraće i znoja, leci bolesti bubrega, srca i jetre, olakšava iskašljavanje, leci upaljeno grlo, išijas i reumu, čisti krv od otrova i želudac od suvišne kiseline…
zova cvet koren kora
Zova je biljka koja nas već s prvim asocijacijama vraća negde na selo gde vredne domaćice prave predivan domaći aromatičan sirup od cveta zove, listopadni je grm koji pripada porodici Adoxaceae, a naraste do 10 metara u
visinu.Kora mu je debela i svetlosive boje, dok su grane šuplje i drvenaste, ispunjene mekanom srži.Listovi zove su svetlozeleni i perasti, jajasti i zašiljeni. Cvetovi zove su dvopolni, mirisni, bele ili žućkaste boje.Zova cveta od aprila do juna. Iz cvetova zove oprašivanjem nastaju plodovi koji su u početku zelene boje, pa prelaze u ljubičastocrvenu, da bi na kraju postali potpuno crni. Plodovi zove su bobice veličine 3-6 mm sa po 3 semenke i sadrže sočan crveni sok. Zova (Sambacus nigra L.) spada medju najstarije i najlekovitije biljke naših krajeva i Evrope, a može se naći na šumskim čistinama, rubovima šuma, uz puteve i naselja. Voli dosta svetla, vlažno i propusno zemljište, a razmnožava se korenovim izdancima i poluzrelim reznicama leti. Cesto se sama zasejava semenom.

Kao lekovita biljka, zova je korišćena još u doba Hipokrata, Plinija i Galena. U starom Rimu žene su farbale kosu sokom od zrelih bobica koji je vlasima davao lep crvenkast sjaj.

Lekoviti cvetovi zove- čistači krvi i želuca

Čitavo drvo zove cenjeno je već hiljadama godina zbog praktičnih i medicinskih namena. Od zove upotrebljavamo cvet, lišće, bobice, koru i koren. Cvet zove se bere u junu, dok se nije sasvim rascvetao. Mora se brati tokom suvih i toplih dana. Suši se vrlo pažljivo i naglo u tankim slojevima na tavanu ili uz pomoć veštačke toplote. Mora da zadrži prirodnu boju. Ako pocrni, ne vredi i mora da se baci. Čuva se u dobro zatvorenim posudama. Vruć čaj, pripremljen potapanjem cveta zove, ako se uzme na početku prehlade, upale krajnika, upale grla i gripa, doprinosi brzom izlečenju bolesti jer podstiče krvotok, izaziva znojenje i čisti organizam od otrovnih materija.Čaj se može davati deci tokom eruptivnih bolesti kao što su ovčije boginje, kako bi se izvukao osip i ubrzao oporavak. Cvet zove smanjuje izlučivanje i ubrzava izbacivanje sluzi, pa olakšava prehlade, katar, upalu sinusa i začepljenje bronhija, a pošto deluje opuštajuće, ublažava i bronhijalne spazme i pomaže kod astme. Cvet zove deluje i kao diuretik i eliminiše otrovne materije koje se nakupljaju kod artritisa i gihta. Tradicionalno se koristi za ublažavanje upala i lečenje čireva, opekotina, posekotina i rana, bilo u obliku čaja i losiona, bilo kao mast. Lekovite materije iz zove podstiču izlučivanje vode iz tela, pa je zato zova najprimereniji lek za mršavljenje.

Lekoviti kora, lišće i bobice zove

Kora se skuplja sa debljih grana u proleće. Od kore se upotrebljava njen srednji, zeleni sloj. Pre upotrebe gornja kožica se sastruže i baci. Kora ima istu vrednost kao i cvet, a leči još i bolesti bubrega, srca i jetre. Od korena i kore zove može se napraviti korisna mast protiv ekcema i psorijaze. Lišće se bere kad se potpuno razvije. Sveže istucane listove stavljamo na bolna mesta kao oblog. To primenjujemo kod neuralgije lica. Lišće je efikasno i kao oblog kod hemoroida. Sveže listove zove nekada su stavljali na slepoočnice da bi olakšali glavobolju, ili bi njima trljali lice da bi ote-rali insekte (pri tom treba paziti na moguće reakcije kod osetljive kože).Čaj od lišća čisti krv i najbolje je sredstvo protiv nečiste kože. Pomaže kod gihta. Dobar je protiv neprijatnog zadaha tela.Čaj od lišća i kore pomaže kod zatvora, ali i kod nemogućnosti zadržavanja mokraće. Bobice se beru krajem leta, kad sazru. Sadrže puno vitamina C i drugih vitamina. Bobice sušimo ili od njih pravimo sok, džem ili marmeladu.

Zbog čega je zova lekovita?

Lekovite sastojke naći ćemo u svim delovima zove: sadrži cijanogenetski heterozl sambunigrozid koji ima jako antivirusn dejstvo, izaziva znojenje, zatim flavonsli heterozid rutozid, eterična ulja, tanir smolu, invertni šećer, organske kiseline antocijan, holin i vitamin C. Kora i list sadrže i alkaloid sambungirin i purgativne smole. U celoj biljci ima gvoždja, kalijuma i natrijuma, a u plodovima jabučne kiseline.

UPOZORENJE: Sirova zova je pomalo otrovna, zato je ne upotrebljavana takvu, već je treba skuvati. Koren i kora zove su jaki laksativi, pa se ne smeju uzimati bez lekarskog nadzora. U trudnoći ih izbegavajte.