Crvenilo kože kod dece

Kod male dece česte su razne manifestacije na koži.

Ove promene se nazivaju dermatitis i mnogi smatraju da je reč o kožnom oboljenju.

Prirodna medicina, osim nekih izuzetaka, se ne podudara sa ovim mišljenjem i smatra da su to oboljenja na koži, odnosno, unutrašnja metabolička stanja koja se prvenstveno manifestuju preko kože.Većina kožnih problema u detinjstvu je dobroćudna i benigna.

CRVENILO KOŽE OD PELENA

Kao što i sam naziv govori, koža je crvene boje, liči na beznačajnu opekotinu, koja se javlja u predelu analnog nabora i nabora stidnice. Često ova promena može da izazove promene poput crvenih ogrebotina sa malo krvi. To se u narodu još naziva žarenje.

Ishrana. Hrana je veoma značajan faktor; često se primećuje da deca koja se hrane majčinim mlekom ređe imaju crvenilo kože. Majčino mleko, ponovo naglašavamo, predstavlja najpotpuniju ishranu, uravnoteženu i oslobođenu otrova, koja pruža detetu najbolju zaštitu. U tim slučajevima treba takođe da uzmemo u obzir da ishrana majke može pozitivno ili negativno da utiče na dete. Majka koja pati od zatvora, koja uzima prevelike količine hrane ili se hrani neuravnoteženo, može da izazove isti zatvor ili neravnotežu kod deteta, izazivajući kod deteta, između ostalog, sklonost crvenilu kože koja je u dodiru sa pelenom, kao i druge promene na koži. Takodje moramo da kritikujemo naviku da majka jede za dvoje, jer tako izaziva gojaznost koja šteti i njenom i detetovom zdravlju. U tom smislu se zalažemo za svesno prirodno dojenje.

Higijena. Drugi bitan faktor, a koji ponekad može biti i jedini razlog kožnom crvenilu, jeste higijena deteta. Imajući u vidu koliko je tanka dečija koža i da je predeo oko čmara i prepone često natopljen mokraćom i izmetom, razumljivo je da ove male dnevne agresije, ukoliko se češće dešavaju, mogu da izazovu promene na koži.
Mokraćni amonijak je agresivan za kožu. Amonijak iz mokraće, zajedno sa nekim mikrobima koji potiču iz izmeta, može da izazove hemijsku reakciju koja daje dečijoj peleni jak miris.Kada je uzrok crvenila kože kontakt sa ovim
amonijakom, u medicini se to naziva amonijačno crvenilo (vrsta crvenila kože od pelena).

Izbijanje zuba. Drugi faktor koji utiče na crvenilo kože je izbijanje zuba. Izbijanje zuba često izaziva crvenilo kože pod pelenom. Radnja zbog koje se razvija ovo crvenilo dovodi se u vezu sa izlaskom zuba, mada to nije u potpunosti razjašnjeno, ali je tačno da obično prolazi odmah nakon što zub izbije i prestaje da pravi smetnje detetu.

LEČENJE CRVENILA KOŽE KOD DECE

Lečenje crvenila kože od pelena moguće je konvencionalnom ili alopatskom medicinom, ili pak sledeći preporuke prirodne medicine. Efikasne su obe.

Alopatsko lečenje. Sastoji se u čestoj primeni krema i pomada na bazi cinkove kiseline. U vezi s tim, doktor Gilbert Jausas, iriolog, primetio je zatamnjenje na zenici u oblasti kože, kod osoba koje su često upotrebljavale ove kreme, što znači da one ili onemogućavaju izbijanje unutrašnjih otrova ili se oni akumuliraju u predelu kože (ili obe stvari istovremeno).
Takođe treba da podsetimo da je cink metal i da je, kao i većina metala, veoma težak za izbacivanje iz organizma, tako da mogu da se gomilaju bez obzira na to što se nanose na kožu u malim količinama.

Prirodno lečenje. Ova vrsta lečenja se ne usredsređuje na izbacivanje fizičkog prisustva ovih problema, nego na izazivanje higijenskih procesa čišćenja i revitalizacije kože koji joj omogućavaju da nastavi sa normalnim funkcionisanjem. Kada se funkcija čišćenja i izbacivanja završi,crvenilo nestaje sam po sebi.
Higijenski tretman je izuzetno važan i u tome smo u potpunosti saglasni sa lekarima. Dete treba presvlačiti kad god je mokro. Treba ga veoma nežno oprati vlažnim sunđerom i obrisati pažljivo peškirom koji ne grebe. Primena pudera ili talka može da bude od koristi radi sprečavanja detetove sopstvene vlage, ali umereno da ne bismo izazvali suprotan efekat. Kada god je moguće, detetovu guzu treba razgolititi, na toplom vazduhu, a još je bolje ako se izloži umerenim sunčevim zracima. Vazduh i sunce imaju snažno antimikropsko delovanje, podstiču brže obnavljanje kože i održavaju ravnotežu. Da bismo omekšali kožu, možemo da upotrebljavamo bademovo ili kokosovo ulje, uključujući i maslinovo ulje ukoliko smo sigurni da je prirodno, hladno ceđeno i bez hemijskih aditiva pri završetku procesa. Mnogo je bolja primena kreme koju preporučujemo na ovoj stranici. Na kraju, obratimo pažnju i na pojedine namirnice kao uzročnike. Ukoliko smo davali detetu neku novu namirnicu u nekoliko poslednjih dana a pojavilo se crvenilo kože, trebalo bi blagovremeno da je izbacimo.

Krema protiv crvenila kože od pelena

Sastojci:
-40 g ulja od slatkog badema
-8 g belog pčelinjeg voska
-15 g ružine vodice
Priprema: Pomešati vosak i ulje i grejati na oko 45 °C da se sjedine. Sipati sadržaj u zemljanu ili drvenu posudu i neprestano
mešati varjačom i pri tom dodavati ružinu vodicu kap po kap, kao prilikom pripreme majoneza (sastojci treba da imaju podjednaku temperaturu kako bi se dobila emulzija). Krema treba da bude gusta. Čuva se u donjem delu frižidera Upotrebljava se pri svakoj promeni pelena.