Ozebline i promrzline kod dece lečenje

MR (MR_tate_warner.jpg, MR_marchand-fortier.jpg)Sankanje, skijanje i pravljenje Sneška Belića neke su od najlepših aktivnostima kojima dete može da se bavi zimi, ali dete s crvenim obrazima i smrznutim rukama lako može da dobije ozebline ili promrzline ukoliko pažljivo ne pratite šta se dešava s njegovom kožom.

Ozebline i promrzline posledica su slabe cirkulacije u šakama, stopalima, ušima, nosu i ostalim ekstremitetima. U dodiru s velikom hladnoćom, krvni sudovi u ovim delovima tela se skupljaju i krv se zgušnjava. Kod ozeblina, hladnoća prekida poruke bola koje šalju nervi i tkivo trne. Kod promrzlina, u ćelijskim tečnostima obrazuju se kristali i dolazi do oštećenja tkiva. Koža može da se ospe plikovima ili da se ljušti nekoliko dana nakon izlaganja niskim temperaturama.
Promrzla koža je bela i deluje voskasto, a na dodir je tvrda. Prilikom zagrevanja može da dođe do jakih bolova. Promrzlu kožu treba obazrivo i nostepeno zagrevati da bi se izbegla opasnost od trajnog oštećenja; ovo stanje zahteva momentalno medicinsko zbrinjavanje. U retkim slučajevima, kada dođe do ekstremnih promrzlina, smrznuto tkivo odumre i pocrni, i oštećeni deo mora da se amputira.

Tradicionalni načini lečenja
Odmotajtedete. Kao prvo, skinige svu hladnu, vlažnu odeću tako da možete da priđete oštećenim delovima tela. Vlažna odeća odvlači telesnu toplotu i, stoga, što se pre dete oslobodi hladnih omotača, tim pre ćete moći da započnete da ga zagrevate.

Samo polako. Napunite kadu toplom – nikako vrućom – vodom. (Ukoliko je voda isuviše topla, ona može da opeče detetovu osetljivu kožu, tako da bi trebalo da pokušate da ograničite temperaturu vode na 40-42 stepena C, odnosno na nivo malo viši od telesne temperature.) Prema potrebi dosipajte vodu da biste održavali odgovarajuću temperaturu. Može da bude potrebno 15 iln 20 minuta da se u ozeble delove tela povrati normalni osećaji, stoga budite strpljivi.

Budite veoma nežni. Prema ozeblom tkivu ophodite se veoma pažljivo. U tkivu su se stvorili sićušni kristali, tako da trl,anje kože može da dovede do njenog ljušćenja i oštećenja nežnog tkiva.
Koristite zdrav razum. Zaboravite na stari narodni metod utrljavanja snega na promrzlinu; na taj način može samo da se izazove brže smrzavanje već oštećenog tkiva.

Biljni lekovi
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova.
Krema od aloja podstiče isceljivanju plikova do kojih je došlo usled promrzlina. Međutim, ukoliko je promrzlina toliko velika da je dovela do osipanja kože plikovima, trebalo bi da momentalno zatražite medicinsku pomoć.
Crvena ljuta paprika u prahu izvanredan je vazodilatator (sredstvo za širenje krvnih sudova); ona pospešuje cirkulaciju u prstima na rukama i nogama i ostalim ekstremitetima. Pomešajte jednu kašičicu crvene ljute paprike u prahu sa 120 grama maslinovog ulja i utrljavajte u promrzlu kožu.

Prevencija
Ozebline i promrzline možete da sprečite tako što ćete detg oblačiti u višeslojnu odeću za hladno vreme, uključujući, naravno, i kapu, šal i rukavice s jednim prstom. Potražite zimsku odeću od polipropilena i drugih sintetičkih vlakana koja „upijaju” vlagu s kože, tako da ona ostaje suva i topla. Izaberite vodootporne rukavice sa jednim prstom (koje su toplije od običnih rukavica) i čizme s umetkom koji može da se izvadi, tako da možete da ga osušite između dva nošenja.

Slojevita odeća bolje čuva toplotu nego jedan debeo kaput jer se kod nje topao vazduh zadržava između mnogobrojnih slojeva. Spoljašnji sloj trebalo bi da bude od vodootporne tkanine. Slojevita odeća takođe omogućava detetu da prema potrebi skine neki deo odeće da se ne bi pregrejalo i oznojilo jer na taj način koža može da postane vlažna i lakše se smrzne.
Takođe bi trebalo da pozovete dete da se skloni sa hladnoće, odmori se i popije nešto vruće na otprilike svaki sat, u zavisnosti od temperature. Proverite da slučajno nema mokre rukavice i prve znake ozeblina, kao što su ukočeni mišići i bleda koža. Mnoga deca ne primete da prsti na rukama počinju da im trnu ili neće da uđu unutra jer se divno provode igrajući se napolju.
Nemojte zanemarivati faktor ledenog vetra. Jak vetar utiče na to da organizam brže gubi toplotu, čak i kada termometar ne pokazuje izuzetno niske temperature. Na primer, vetar koji duva brzinom od 30 kilometara na sat pri temperaturi od minus 12 stepeni C snižava temperaturu na minus 18 stepeni C – što je isuviše niska temperatura da biste mogli detetu da dozvolite da se igra napolju. Dete zadržite u kući ukoliko temperatura ili faktor ledenog vetra padnu preko pet stepeni ispod tačke smrzavanja.

Kada zatražiti pomoć
Promrzline zahtevaju momentalnu medicinsku brigu kako bi se na umanjio rizik od infekcije ili gubitka prstiju na rukama i nogama. Ukoliko primenite tretman sa toplom vodom, a u promrzle delove se ne povrate normalan osećaj i boja u roku od 15 do 20 minuta, obratite se lekaru. Isto tako, svaku promrzlinu koja izazove pojavu plikova ili pla-ve, otečene kože, obavezno bi trebalo da pogleda stručno medicinsko lice.
Takođe morate da pazite i na pojavu hipotermije, veoma ozbiljnog oboljenja kod kojeg telesna temperatura pada ispod 35 stepeni C. Ukoliko vam dete deluje bledo, smušeno, dezorijentisano ili pospano pošto je boravilo na izuzetno velikoj hladnoći, zatražite momentalnu medicinsku pomoć.