Šta je cistitis
Infekcije urinarnog trakta se često javljaju kod ljudi, a uzročnici su bakterije koje u urinarni trakt mogu dospeti različitim putevima.
Šta je cistitis?
Cistitis – upala mokraćne bešike je posledica infekcije bešike koja nastaje zbog bakterija, a najčešći simptomi su: otežno mokrenje, često mokrenje, peckanje tokom mokrenja, može se videti i krv u mokraći, bol u bešici i dr. Upala mokraćne bešike češće se javlja kod žena nego kod muškaraca, i u većini slučajeva se manifestuje navedenim simptomima. Ono što je problem, jeste da infekcija u mnogim slučajevima prelazi na bubrege, tako da je neophodno hitno lečenje.
Upala mokraćne bešike uzrok
Uzrok upala mokraćne bešike treba potražiti u prisustvu patogenih bakterija u urinarnom traktu, pa tako i u mokraćnoj bešici. Osoba se zarazi nekom bakterijom ili virusom koji izaziva infekciju najčešće putem nezaštićenih polnih odnosa ili zbog loše higijene – kako lične higijene, tako i higijene toaleta. Najčešće se javlja bakterijski cistitis, koji obično nаstаje kаdа bаkterije uđu u urinаrni trаkt kroz uretru i počnu dа se rаzmnožаvаju. Većinа slučаjevа cistitisа je prouzrokovаna vrstom Escherichiа coli (E. coli) bаkterijom.
Pročitajte i Protiv upale bešike: 7 kućnih lekova koji deluju
Iаko su bаkterijske infekcije nаjčešći uzrok cistitisа, brojni nezаrаzni činioci mogu uzrokovаti upalu mokraćne bešike.
Neki primeri uključuju:
- intersticijalni cistitis
- cistitis izazvan lekovima
- hemijski cistitis
- drugi oblici cistitisa
Cistitis simptomi
Najčešći simptomi cistitisa su vrlo karakteristični, a najviše se odnose na tegobe sa mokrenjem.
Cistitis – simptomi: učestalo mokrenje, peckanje pri mokrenju, noćno mokrenje, neprijatan miris mokraće, mokraća je zamućena, nekad s crvenkastim primesama ukoliko ima i krvi, bol u bešici, malaksalost i povišena temperatura, mučnina i povraćanje, problemi sa prostatom kod muškaraca, bol u donjem delu stomaka u predelu jajnika.
Slično>>> Lečenje upale bešike
Generalno, simptomi cistitisa su slični za muškarce i žene. Neka deca mogu razviti temperaturu, imati smanjen apetit a u ređim slučajevima se može javiti povraćanje. Međutim, mala deca se mogu osećati generalno dobro, a simptomi se ne moraju javiti. Ako vaše dete ima temperaturu ili prema simptomima mislite da možda ima cistitis, obratite se svom lekaru za savet i potrebne analize. Važno je da potražite lekarsku pomoć što je pre moguće, jer ovakvi simptomi mogu biti uzrokovani drugim, vrlo ozbiljnijim bolestima
Cistitis lečenje
Ukoliko vam je dijagnostikovan cistitis – upala mokraćne bešike, morate odmah započeti sa lečenjem, kako bi se sprečilo širenje infekcije na bubrege.
Za cistitis lečenje treba sprovoditi obavezno uz nadzor lekara, kako ne bi došlo do neželjenih komplikacija.
Laboratorijskom analizom urina (opšti pregled urina i urinokultura) se utvrđuje da li su prisutne određene bakterije. Obavezno se radi urinokultura sa antibiogramom, radi identifikacije prisutnih bakterija i njihove osetljivosti na određene antibiotike.
Bakterije koje se mogu naći u urinu i dovesti do cistitisa – upale mokraćne bešike su: Citrobacter, Enterobacter, Escherichia coli, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, Serratia, Staphylococcus aureus, Streptococcus fecalis.
Terapija za cistitis podrazumeva svakako primenu antibiotika, kako bi se delovalo protiv bakterija koje su izazvale upalu mokraćne bešike. Cistitis terapija traje svega nekoliko dana, a produžava se po potrebi, ukoliko ne dođe do izlečenja. Lečenje cistitisa prirodnim putem možete sprovoditi uz pomoć nekih lekova koje nam priroda daruje.
Lečenje cistitisa:
Najpre antibiotska terapija koju prepisuje vaš urolog ili lekar opšte prakse.
Strogo vodite računa o ličnoj higijeni i higijeni toaleta, kako biste izbegli urinarnu infekciju dolaskom bakterija iz crevnog sistema u urinarni trakt i mokraćnu bešiku.
Potrebno je da pijete što više vode i čajeva za urinarne infekcije.
Napomena: ne sme se odlagati pražnjenje bešike, dakle redovno praznite bešiku!
Prirodni lek za cistitis
Postoje brojni prirodni lekovi za lečenje cistitisa – upale mokraćne bešike. Prirodni lek za cistitis su uglavnom biljni čajevi koji imaju diuretično i antibakterijsko dejstvo.
Savetuje se konzumiranje svežeg voća i povrća bogatog vitaminom C.
Jogurt i sok od brusnice su odlični prirodni lekovi za upalu bešike. Koren peršuna, limun, med i maslinovo ulje u kombinaciji će rešiti upalu, time što će eliminisati štetne bakterije iz bešike i mokraćnih kanala uopšte. Jedite krastavac, on podstiče izlučivanje mokraće. Pijte što više tečnosti (voda i biljni čajevi).
Prirodni lek za cistitis su najpre biljni čajevi koji su diuretici i podstiču izbacivanje viška vode iz organizma putem urina, a samim tim vrše i ispiranje sluznice mokraćnih puteva i bešike. Čajevi za cistitis su prirodni antibiotici, koji uništavaju bakterije koje su izazivači upale mokraćne bešike.
Povezano>>> Kako se leči upala bešike
Najbolji čajevi za cistitis: čaj od rastavića, čaj od breze, čaj i sok od brusnice, čaj od peteljki trešnje i višnje, uvin čaj, čaj od kukuruzne svile, čaj od peršuna i drugi.