Upala bešike simptomi i lečenje

Osećaj žarenja, učestali nagon za mokrenjem i bol u stomaku su neki od uobičajenih simptoma upale tj. infekcije mokraćne bešike. Članak koji sledi će vam reći nešto više o simptomima upale bešike, kao i o načinima na koje možete da je lečite.

Da li ste znali?

Prema podacima američkih organizacija „Centers for Disease Control and Prevention“ i „National Center for Health Statistics“, procenjuje se da se u SAD oko 8 miliona poseta lekaru na godišnjem nivou realizuje zbog upale bešike.

Vrsta infekcije urinarnog trakta, infekcija mokraćne bešike kod žena, uzrokovana je upravo zapaljenjem mokraćne bešike. Ova vrsta upale se takođe označava i kao cistitis. Kada bakterija poreklom iz debelog creva dospe u bešiku i tu dođe do njenog abnormalnog raznmožavanja, to može dovesti do upale bešike. Za razliku od muškaraca, žene su jako sklone ovom tipu infekcije. Skoro 20% žena biva pogođeno simptomima ove infekcije u nekom dobu svog života. Jedan od glavnih razloga za tako nešto je kratka uretra, što bakterijama usled blizine omogućava neometano migriranje iz kolona u mokraćnu bešiku. Blizina uretre u odnosu na vaginu i anus takođe doprinosi razvitku bakterijske infekcije i upale bešike.

U najvećem broju slučajeva, infekcije i upale mokraćne bešike nisu ozbiljan problem i mogu se veoma lako tretirati. Međutim, česti su recidivi kod žena koje su ranije patile od ove vrste infekcije. Prepoznavanje simptoma ove infekcije omoućava vam da preduzete određene terapijske mere.

Blagi simptomi upale bešike

➤ Bolno uriniranje

Nelagodnost, bol, pečenje ili peckanje prilikom uriniranja – takođe poznati kao dizurija – mogu ukazati na infekciju urinarnog trakta kod žena. Peckajući bol se pojačava nakon početka uriniranja i zadržava se još neko vreme. To može biti izuzetno neprijatno i iritirajuće za osobu koja pati od ovog problema.

➤ Potreba za čestim mokrenjem

Žene koje pate od infekcije mokraćne bešike često imaju nagon za mokrenjem. Uprkos potrebi da se urinira, mogu, ali ne moraju uvek izmokriti zadovoljavajuću količinu urina. Potreba za mokrenjem se može zadržati čak i noću. Neke osobe, naročito u poznijoj životnoj dobi, mogu izgubiti kontrolu nad procesom mokrenja u toku noći.

➤ Urin neprijatnog mirisa

Žene koje pate od infekcija bešike mogu primetiti promenu u izgledu i mirisu urina. Urin može neprijatno mirisati, biti mutan ili gust.

➤ Bol u donjem delu abdomena

Upale mokraćne bešike često su praćene bolom i nelagodnošću u abdomenu i donjem delu leđa. Postoji stalan osećaj pritiska u karlici i bol koji može biti izuzetno nelagodan. Bol može biti prisutan u toku i nakon seksualnog odnosa.

Simptomi koji se sreću kod žena kreću se od umerenih do teških. Puno puta se kod žena koje pate od blage infekcije simptomi uopšte ne javljaju. Ovakvi asimptomatski slučajevi najčešće nisu razlog za zabrinutost. Međutim, kada se infekcija proširi iz bešike i pogodi bubrege ili druge organe, to može dati izraženu simptomatologiju.

Izraženi, teški simptomi

➤ Vidljivi znaci krvi u urinu

Tačkasta krvarenja, ili tragovi krvi u urinu, mogu ukazati na infekciju bubrega ili na prisustvo tumora u bubregu ili mokraćnoj bešici. Ponekada tragovi krvi mogu proći i nezapaženo. Dijagnostički testovi koje ordinira lekar pomažu u otkrivanju tragova krvi u urinu. Važno je imati na umu da se infekcije bubrega veoma teško leče, i da mogu biti čak i opasne po život u pojedinim slučajevima. Stoga je važno konsultovati se sa lekarom što je pre moguće.

➤ Groznica i drhtavice

Kada infekcija pogodi bubrege, može prouzrokovati blage groznice i drhtavice kod pacijenta. Ova groznica može biti čak i otporna na terapiju. Takođe mogu javiti i mučnina i povraćanje u pojedinim slučajevima.

➤ Učestale ponovljene upale mokraćne bešike

Ukoliko imate rekurentne infekcije mokraćne bešike uprkos adekvatnom tretmanu, obavezno zatražite savet lekara. Uobičajeno je da se ove infekcije javljaju jednom ili dva puta godišnje kod najvećeg broja žena. Ovo može biti uslovljeno neadekvatnom higijenom, nebrigom za svoje zdravlje ili sličnim faktorima. Međutim, učestale infekcije mogu biti znak ozbiljnijeg stanja, te stoga zahtevaju hitno ispitivanje.

Uzroci upale bešike

Bujanje Ešerihije Koli ili Stafilokokus Saprofitikus bakterija jedan su od najčešćih faktora koji determinišu razvoj infekcije mokraćne bešike. Rizik se povećava sa već prisutnom infekcijom genito-urinarnog trakta. Ovo može biti uzrokovano:

Pojačanom seksualnom aktivnošću

Lošom higijenom

Trudnoćom

Stresom

Preteranom upotrebom alkohola

Imunodeficijentnom bolešću

Opstrukcijama u urinarnom sistemu

Uportebom kontraceptivnih sredstava sa spermicidnim dejstvom. Ovi kontraceptivi mogu uništiti korisnu bakterijsku mikro-floru vagine i dovesti tako do prenamnožavanja štetnih bakterija koje dovode do oboljenja.

Lečenje upale bešike

Puno puta se kod žena koje pate od blage infekcije simptomi uopšte ne javljaju. Ovakvi asimptomatski slučajevi najčešće nisu razlog za zabrinutost. Međutim, potrebno je pratiti da se prethodno navedeni simptomi kod žena ne pojave. U cilju olakšavanja simptoma, mogu se koristiti antibiotici uz mere lične higijene.

➤ Upotreba antibiotika

Bakterije su glavni uzročnici upala mokraćne bešike, pa stoga tretman obično podrazumeva upotrebu antibiotika. U cilju smanjenja bola, takođe se mogu prepisati spazmolitici kao i urinarni analgetici.

➤ Principi samopomoći u infekciji mokraćne bešike

Povećajte unos vode. Potrebno je popiti bar 8 čaša vode dnevno. Najbolje bi bilo izbegavati kofein, preteran unos šećera i alkohol. Poznato je da sok od brusnice umanjuje bolne simptome kod infekcije bešike.
Urinirajte pre i nakon seksualnog odnosa. Pobrinite se da region vagine bude temeljno opran i potpuno ga osušite nakon pranja. Bakterije bujaju utoploj i vlažnoj sredini, pa je zato važno da vaginalna regija bude čista i suva.Pamučan donji veš će poboljšati cirkulaciju vazduha i umanjiti nivo bakterijskog rasta. Izbegavajte usku odeću i zadržavanje u mokrim kupaćim kostimima.
Infekcije mokraćne bešike se mogu javiti i ukoliko je onemogućeno njeno potpuno pražnjenje. Ovo se može javiti kod prisutnog kamenja u mokraćnoj bešici. Ako je to slučaj, morate potražiti stručnu medicinsku pomoć u cilju njihovog uklanjanja.

Žene bi trebalo da obavezno potraže medicinsku pomoć, odmah po primećivanju simptoma. Iako terapija lekovima može olakšati simptome, mere predostrožnosti mogu smanjiti rizik od nastajanja infekcija urinarnog trakta i upala bešike u budućnosti.