Hrana protiv proliva

Osnovna pravila ishrane protiv proliva
-Minimalna upotreba bilo koje masti, posebno pržene
-Hrana treba da je siromašna celulozom, umerena u proteinima, a bogata vitaminima, što znači da namirnice biljnog porekla treba duže kuvati i pasirati pre jela
-Sveže povrće treba izbegavati posebno u periodu pogoršanja bolesti, već ga treba kuvati, dinstati i propasirati
-Punomasno mleko i mlečni proizvodi, kao i belance jajeta pacijenti različito podnose, pa ih treba obazrivo koristiti
-Sveže meso se sprema dijetalno, a suhomesnati proizvodi i konzerve su zabranjeni
-Dugotrajna upotreba kuvane hrane zahteva dodavanje vitaminskih dodataka po preporuci lekara
-Blaži začini se mogu koristiti, crni i beli luk samo u kuvanom obliku, soliti umereno

-Bez obzira na uzrok proliva, čajna pauza je početak svakog lečenja. Neutralni čajevi (čaj od šipka, kupinovog lišća i sl.) deluju samo kao topli napitak. Lekoviti čajevi povećavaju otpornost sluzokože (npr. pravi ruski čaj, jak čaj od borovnice, čaj od žalfije, čaj od suvih krušaka), ublažavaju grčeve (jak čaj od kamilice) i deluju protiv nadimanja (čaj od kima, nane, anisa). Čajevi se mogu mešati. Ukoliko je proliv jak hrana se netreba uzimati a gladovanje može trajati 24 h, a izuzetno i 48 h. Pre prelaska na strogu ishranu protiv proliva, daju se posoljene i proceđene supe od povrća. Ukoliko se stanje bolesnika ne popravlja i pored preduzetih mera, neophodno je uraditi detaljan klinički pregled.

Stroga ishrana protiv proliva sastavljena je od tečne i kašaste hrane: čajevi sa dodatkom pirinča, griz, sluzave čorbe, a zatim i propasirano povrće, gušća jela sa testeninom i pirinčem, manjekoličine kompota od jabuka, krompir-pire i kuvano mlado nemasno meso. Posle nekoliko dana može se preći na normalnu ishranu.