Ušobolja je često simptom infekcije koja nastaje posle prehlade i gripa i skoro sve što preduzmete protiv infekcije, pobediće i ušobolju.U visokoj dozi vitamin C deluje kao prirodni antibiotik i antihistaminik (sredstvo protiv alergija). Takođe smanjuje zapaljenje i temperaturu bezbednije od bilo kog farmaceutskog leka.
U slučaju ušobolje treba uzeti po 1000 mg vitamina C, tri puta dnevno, dok se infekcija ne sredi. Ukoliko se pojavi dijareja, smanjuje se količina vitamina C. Takođe se preporučuje tri puta po 500 mg bioflavonoida, kao i svakodnevno 50.000 IJ vitamina A, sve dok se simptomi ne poprave. Ako je potrebno, posle nedelju dana, treba smanjiti vitamin A na 25.000 IJ dnevno do izlečenja bolova u uvu. Trudnice ili žene koje planiraju da zatrudne ne treba da premaše 5000 IJ vitamina dnevno.
Dodaci cinka, takođe podižu imunitet. Osobama koje imaju česte ušne infekcije lekari preporučuju dnevno po 25 mg cinka za odrasle i manju količinu za decu. Dete teško 13,5 kg, na primer, može uzimati 5 mg dnevno.
Najpoznatiji svetski botaničar Džejms Djuk kod ušobolje na prvom mestu preporučuje ehinaceu. Ova biljka, dostupna u vidu tinkture ili tableta, deluje antibiotski i podstiče jačanje odbrambenih snaga organizma. Lekari koji koriste ehinaceu u lečenju ponovljenih ušnih infekcija savetuju za decu 1 do 2 ml tinkture, tri ili više puta dnevno, a za odrasle 200 mg standardizovanog rastvora koji sadrži najmanje 3,5 odsto ehinakozida, tri puta dnevno.
Ehinaceu valja uzimati čim se pojave prvi simptomi i nastaviti s uzimanjem nekoliko dana pošto prođu tegobe, savetuju stručnjaci.
Napomena: ehinacea kao biljka za jačanje imuniteta uobičajeno se uzima s pauzama; posle dve nedelje korišćenja, pravi se dve nedelje pauze, pa se može ponoviti.
Mnogi travari za ublažavanje bola u uvu predlažu razne vrste nane koje deluju antiseptički. Dr Djuk, zbog sadržaja mentola, preporučuje pitomu nanu. Dakle, ukoliko patite od ušobolje, uzmite tri šolje dnevno čaja od domaće nane spremljenog na uobičajeni način, bez šećera.
Pijte dosta tečnosti
Uzimanje dosta vode ili soka ne pomaže samo da se olakšaju bolovi u uvu, već često gutanje može pomoći da se pročisti eustahijeva truba. Žvakanje i zevanje su takođe dobri za čišćenje eustahijeve trube i olakšanje ušobolje.
Akutna infekcija uva zahteva profesionalnu medicinsku pažnju. Osobe koje imaju hronične probleme sa ušnim infekcijama mogu preduzeti i neke preventivne mere.Prvo, da pojednostave ishranu, preporučuje dr Froli, da prekinu sa slatkišima, mastima i mlečnim proizvodima i koriste đumbir i karanfilić kao začine.
Saveti za plivačko uvo
Kako biste izbegli zapaljenje i bol koji nastaju posle ronjenja i skakanja u vodu, ne čistite uši pre plivanja, a višak vode izbacite uz pomoć alkohola.
Čišćenje ušiju dan pre plivanja može, zapravo, uništiti zaštitu koja sprečava plivačko uvo. Taj „ušni vosak” ili cerumen vam je potreban da štiti i podmazuje unutrašnjost. Kada čistite uši, nemojte uklanjati „vosak”, samo očistite spoljni deo uha čistim tankim peškirićem.
Kap ili dve alkohola kanuta u uvo može pomoći da preostala voda ispari.
Problem je nekad u vratu
Proverite da li su kosti gornjeg dela vrata pomalo izmeštene. Ako je jedan ili više tih vratnih pršljenova „van mesta”, pritisnuti nerv ili istegnuti mišić, mogu dovesti do ušobolje. Da biste to proverili, nađite mesto neposredno ispod uva gde se susreću vrat i vilica. Ako tu tačku nežno pritisnete i osetite da boli, u pitanju je ušobolja koju ćete otkloniti terapijom kod kiropraktičara.
Uspravite se
Kad vas boli uvo, bolje je sedeti u krevetu poduprt jastucima, nego ležati na leđima, ističe autor „Knjige o uvu ” dr Dejvid Marti, otolaringolog. Kad sedite, krv prirodno otiče iz glave, tako da se manje nakuplja u eustahijevoj trubi. Zbog toga deca s ušoboljom prestaju da plaču kad ih podignete i ponovo počinju kad ih vratite u krevetac. To nije zato što žele da se drže, već upravo zato što se osećaju bolje kad im je glava podignuta.