Čaj i sirup od borovih iglica

Kako biste napravili čaj od borovih iglica potrebno vam je 30 grama svežih ili sušenih borovih iglica potopljenih ili prokuvanih u litru vode. Borove iglice izazivaju blago iskašljavanje zbog čega su idealne kod tegoba praćenim kašljem koje se pojavljuju tokom zime usled gripa i drugih simptoma koji nalikuju gripu. Ovaj recept je jednostavan i sjajan za početak.

Čaj od borovih iglica

Iseckajte 30 grama borovih iglica.

Prokuvajte jedan litar vode.
Sipajte preko iglica, poklopite, i ostavite na deset minuta.
Procedite i poslužite.

sirup od borovih iglica

Da biste napravili ekstrat od borovih iglica, od koga ćete kasnije napraviti sirup sa intenzivnim ukusom borovine, sud sa vodom napunite iglicama i kuvajte dok ne ispari polovina tečnosti. Mi nismo seckali iglice, ali da jesmo u vodu bi nam stalo mnogo više iglica pa bi i sam ukus bio jači.
Preporučljivo je da prikupite veliku količinu iglica kako biste uspeli u ovome. Kada isitnite iglice one će zauzimati mnogo manje mesta u posudi. Ukoliko ste prikupili previše borovih iglica možete ih kasnije koristiti kao osveživač vazduha u prostorijama.

Iseckajte iglice na polovine ili četvrtine. Prelijte vodom.
Ostavite da proključa. Smanjite toplotu i ostavite da se krčka. Krčkajte dok polovina tečnosti ne ispari.
Izdvojte tečnost. Preostale iglice bacite.
Ovu tečnost možete čuvati u frižideru jednu ili dve nedelje i koristiti je kao čaj ili za druge potrebe. Ukoliko je pretvorite u sirup možete je čuvati i duže.

Sirup od borovih iglica

Pratite tok izrade bilo kog drugog sirupa, izmerite jedan litar ekstrata od borovih iglica i dodajte jednaku količinu šećera.

Spojte u razmeri pola-pola ekstrat od borovih iglica i šećer.
Zagrevajte mešavinu dok se šećer ne rastopi.
Ostavite da se ohladi. Koristiti kao sirup.
Ovaj sirup možete nedeljama čuvati u frižideru i svemu što poželite dodaće interesantan ukus borovine. Mi smo ga iskoristili za piticu.

Pitica sa ukusom borovih iglica

Pitica sa borovim iglicama

Oni koji vole tradicionalna jela ovu „piticu“ neće baš prihvatiti jer zbog tečnosti u sirupu ne možemo da uživamo u uobičajenom ukusu karamelizovanog šećera koji karakteriše tradicionalne pite. Takođe sam je servirala u posebnim posudicama koje na dnu čuvaju tečni sirup kao zabavno iznenađenje. Možemo je i izvrnuti kao što je običaj sa pitama ali zbog dosta tečnosti jednostavnije rešenje je jesti direktno i z posudice. Bio je to baš zanimljiv dezert.

Sastojci

½ sirupa od borovih iglica, ukuvana i time smanjeno za pola
2 šoljice pavlake
3 jaja
¼ šoljice šećera

Priprema

Zagrejte 4 ili 5 šoljica vode u posudu na šporetu. Zagrejte rernu na 325 stepeni.
Ukuvajte i umanjite zapreminu sirupa od borovih iglica.
U jednakoj meri sipajte sirup u svaku od 6 posudica.
Zagrejte pavlaku u posudi, čim se po ivicama primete mehurići sklonite sa šporeta i pripazite da ne iskipi.
Blago ulupajte 3 jaja. Pomešajte sa ¼ šoljice šećera.
Sve vreme mešajte i povremeno dodavajte vrelu pavlaku u mešavinu sa jajima i šećerom. Mešajte dok se sav šećer ne rastopi.

Kutlačom sipajte u posudice za serviranje.
Sipajte tri šoljice vode u veliki pleh za pečenje.
Sada u pleh stavite posudice za serviranje. Dodajte još vrele vode u pleh sve dok nivo vode ne dođe do ¾ od visine posudica za serviranje.
Pecite nepokriveno u rerni 45-60 minuta ili dok nož koji zarijete ne izvučete čist. Nakon 45 minuta počnite da proveravate da li ima ispečenih i pazite da vam ne zagore.

Buter obogaćen borovim iglicama

U posudu sa poklopcem sipajte 500 grama butera i borovih iglica. (Ja sam prvo stavila pola kilograma butera a onda sam dodavala iglice dok se buter topio.)
Pustitet buter da krčka, pokriven i na tihoj vatri 1 sat.
Isključite šporet i pustite buter da odstoji tokom noći.
Sutradan lagano zagrejte buter kako biste mogli da izdvojite borove iglice. Sipajte ga kroz metalnu cediljku i procedite pošto će buter biti u tečnom stanju.